Prawym okiem: nie wiedzą o co chodzi... a może nie chcą wiedzieć

  • 05.02.2019, 21:06 (aktualizacja 05.02.2019, 21:28)
  • Mariusz Strzepek
Prawym okiem: nie wiedzą o co chodzi... a może nie chcą wiedzieć
Niedawno złożyłem jako radny powiatowy wniosek o przystąpienie do procedur związanych z objęciem przez gminę miasto Tomaszów Mazowiecki udziałów w należącej do Powiatu spółce Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Chodziło mi o to, że właściwy wydział starostwa (i żeby bylo jasne: nie jest to wydział zdrowia) przygotował kilka możliwych wariantów objęcia udziałów w spółce przez nowego wspólnika, którym ma być miasto Tomaszów Mazowiecki. Myślałem, że to sosunkowo proste dla prawników zadanie. Sam jestem w stanie taką wielowariantową koncepcję przygotować w jeden wieczór. Okazało się jednak, że się pomyliłem. To, co mnie się wydaje łatwe i oczywiste, dla urzędników wymaga... doprecyzowania. Zapewne najlepiej byłoby, abym zrobił to za nich i może nawet bym to uczynił, bo jak mówi Prezydent "zawsze robię więcej"... ale "chwila, moment"... nie ja za to biorę przecież kasę. Mogę podzielić się pomysłami a reszta jest po stronie władzy wykonywaczej. Po raz kolejny przekonuję się, że mamy u nas nadmiar osób zajmujących się administrowaniem, co w Polsce nie jest równoznaczne z zarządzaniem. Szkoda... największe przekleństwo samorządów to niestety brak kreatywności i... pospolite lenistwo

O pomysłach związanych z objęciem przez miasto udziałów w Tomszowskim Centrum Zdrowia pisałem już wielokrotnie. I przed wyborami i po wyborach już miałem okazję nie jeden raz wspominać.   Nasza placówka lecznicza jest jedynym takim podmiotem na terenie powiatu tomaszowskiego. Prowadzi działalność leczniczą o szerokim spektrum specjalizacji. Niestety od lat pozostaje podmiotem niedofinansowanym. Potrzebny jest szereg inwestycji usprawniających nie tylko pracę ale i poprawiających jakość pobytu pacjentów oraz poziom opieki medycznej.

Samorząd Powiatowy nie jest w stanie tym zadaniom sprostać. Sama budowa nowego bloku operacyjnego to wydatek rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Ponadto  po ostatnich zmianach legislacyjnych, które z jednej strony wprowadziły tak zwaną sieć szpitali ale i podniosły znacząco koszty funkcjonowania, szpital nasz w tym roku po raz pierwszy od ponad dekady zanotuje poważną stratę finansowa. Dodatkowo TCZ płaci czynsz na rzecz Powiatu Tomaszowskiego bez którego nasz samorząd może mieć zachwianą płynność finansową.

Powiat Tomaszowski nie posiadający właściwie żadnych dochodów własnych potrzebuje solidnego partnera. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjęcie jako udziałowca gminy miasto Tomaszów Mazowiecki, która posiada większe możliwości sfinansowania niezbędnych inwestycji.

 Według danych przekazanych nam w ostatnich dniach swojego urzędowania przez Prezesa Krzysztofa Zarychtę aktualna wartość księgowa spółki to 27 milionów złotych (zmniejszyła się w ciągu 10 miesięcy o 1,8 miliona). Podwojenie tej wartości (nawet dokonywane w transzach inwestycyjnych) stanowiłoby duży zastrzyk finansowy dla TCZ. W mojej ocenie bez tego rodzaju działań nie uda nam się utrzymać spółki w zadowalającej kondycji finansowej i na odpowiednim poziomie działalności statutowej.

Potrzebny jest więc konkretny plan obejmowania udziałów. Decyzja, czy będzie to sprzedaż istniejących udziałów (czego jestem przeciwnikiem), czy wprowadzenie nowych i powiększenie majątku spółki. Określenie czy aport ma być jednorazowy, czy dokonywany w transzach i kilka innnych spraw, które powinna regulować nowa umowa spółki. Powiat Tomaszowski już powininen nad tym pracować, tymczasem członek Zarządu, michał Czechowicz, odpowiedzialny za sprawy szpitala, pisze do mnie bym doprecyzował wniosek.... czuję lekkie zażenowanie, ale wciąż czekam na konkretne działanie

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bbb
Bbb 17.02.2019, 18:58
Od wielu lat pielęgniarki zgłaszały, że jest ich za mało,ale rzadzący mieli to gdzieś.Pielęgniarki przez lata redukowane w tym szpitalu, nieszanowane, z niskimi zarobkami, zmuszone były szukać pracy w Łodzi, tam przyjmowane z otwartymi ramionami i większą kasą.Przyszły konsorcja, kolejna grupa pielęgniarek odeszła. Teraz nowy prezes będzie przesuwał pielęgniarki do pracy na inne oddziały, nikt nie pyta czy chcesz. Czy kolejne pielęgniarki nie odejdą z tego szpitala? Ja bym tak zrobiła, nikt nie zmusiłby mnie do pracy tam gdzie nie chcę pracować.
m&m
m&m 12.02.2019, 07:41
Wczoraj moja teściowa miała mieć operację. całe larum z przyjazdem, przygotowaniami. W godzinie operacji okazało się, że się nie odbedzie. Bo pielegniarki oszly juz do domu... Co to kur... jest za organizacja???
ooo
ooo 06.02.2019, 19:40
Nie wystarczy rzetelnie wykonywać swoich obowiązków, trzeba się na tym znać, trzeba mieć jakiś sukces, osobiste osiągnięcia biznesowe itp. Nie wystarczy tylko podnosić rękę bo tak guru kazali albo patrzeć co kumple obok uznają bo samemu nie ma się pojęcia - no niestety!
Kotek Mruczek
Kotek Mruczek 06.02.2019, 15:24
Podstawą dobrego dziennikarstwa jest nie generalizować i nie wkładać wszystkich do jednego worka. Ludzie jak to ludzie są lepsi i gorsi ,mający wiedzę i nie mający, z dobrym charakterem jak i trudnym.Trzeba pisać konkretnie osobowo, bo za chwilę mowa nienawiści padnie na wszystkich urzędników. A czy nie ma wśród nich osób rzetelnie wykonujących swoje obowiązki
Elvis
Elvis 06.02.2019, 12:02
A na co liczyłes popierając M.Czechowicza na członka zarządu powiatu? Że jest to rzutki menadżer od służby zdrowia? Gratuluję naiwności.
tom
tom 06.02.2019, 11:36
Zadne lenistwo! Do władz miasta czy powiatu dobili się partyjniacy a nie fachowcy. Podpuszczeni mieszkańcy zamiast wybrać ludzi pracy i wiedzy wybrali partyjnych, a oni się na takich rzeczach nie znają nie mają o tym pojęcia. No coż, taki region i mieszkańcy...
Klątwa Antoniego
Klątwa Antoniego 06.02.2019, 07:06
"Niech zostanie, jak było". Prawie zawsze potrafimy znaleźć 7 przepisów, że się nie da, zamiast 1, że się da. Taka mentalność.

Pozostałe