Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 23:48
Reklama
Reklama

Tomaszów miał swoje "Orlęta"

W środę, 27 lutego 2019 roku, w naszym mieście odbyły się uroczystości poświęcone tomaszowskim żołnierzom wyklętym.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9 rano w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego, gdzie uczniowie szkoły mieli możliwość wysłuchać wykładów zaprezentowanych przez dwóch wybitnych ekspertów, znawców powojennej historii: dr Dariusza Roguta, dyrektora łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Pawła Wąsa, doktoranta, pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi,  który był studentem dr. Dariusza Roguta.

Dr Rogut przedstawił uwarunkowania, w jakich żyli Polacy po II wojnie światowej, a Paweł Wąs opowiedział o działających w naszym mieście młodzieżowych organizacjach, które przeciwstawiały się komunizmowi, o szykanach, z jakimi spotykali się członkowie tych organizacji oraz o karach za tę działalność. Najwięcej informacji dotyczyło organizacji "Orlęta", do której należało ośmiu uczniów I LO w Tomaszowie Mazowieckim. 

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Po wykładach w II Liceum uczestnicy przemieścili się pod tablicę pamiątkową rtm. Witolda Pileckiego, patrona Powiatowego Centrum Animacji Społecznej, gdzie złożone zostały kwiaty i zapalone znicze przez: Mariusza Węgrzynowskiego, Starostę Powiatu Tomaszowskiego, któremu towarzyszyli członkowie Zarządu Powiatu: Elżbieta Łojszczyk, Marek Kubiak i Michał Czechowicz oraz przez dr. Dariusz Roguta. Wiązanki kwiatów delegacje złożyły także pod pomnikami I Liceum Ogólnokształcącego. 

Następnie odbyły się dwa wykłady, podobne jak w II Liceum, ale tym razem o organizacjach działających na terenie naszego miasta mogli posłuchać uczniowie I LO. Uczniowie przygotowali krótki program słowno-muzyczny, który zapowiedziała  jego autorka, nauczyciel języka polskiego, Monika Laudy.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

- To jest bardzo ważny, wyjątkowy dzień dla całej społeczności I Liceum Ogólnokształcącego, ale także Tomaszowa i powiatu tomaszowskiego. Ważny, dlatego, że następuje przywracanie prawdy. Tego wszystkiego, co rzeczywiście tą prawdą jest. Co miało miejsce kilkadziesiąt lat temu, a o czym większość tomaszowian do dnia dzisiejszego po prostu nie wie. Poza nielicznymi osobami, uczniami tej szkoły, tomaszowianie nie wiedzą, że była taka organizacja, składająca się z młodych bohaterów, którzy postawili swoje życie, swoje zdrowie na szali walki o wolna Polskę - mówił o "Orlętach" Mariusz Węgrzynowski. 

Instytut Pamięci Narodowej chcąc przypomnieć dokonania młodzieży zaangażowanej w konspirację antykomunistyczną przygotował wystawę „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45 – 1956”. Jej bohaterami są młodzi ludzie, którzy mimo prześladowań i terroru komunistycznego nie wahali się podjąć próby oporu wobec władz komunistycznych. Wielu z nich przypłaciło to najwyższą ofiarą, inni zaś długoletnimi wyrokami więzienia. Wystawa prezentuje ogólnopolski wymiar młodzieżowego ruchu oporu wraz z elementami regionalnymi.

Ksiądz kanonik Sławomir Klich poświęcił tablicę pamiątkową ku czci członków młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Orlęta”, a prezes IPN dr Jarosław Szarek,, Mariusz Węgrzynowski i Ewa Męcina dokonali jej odsłonięcia. 

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

- Zostawiamy tę tablice u Państwa, ten kawałek kamienia, ale myślę, że to jest coś więcej, bo za tą historią są nie tylko dzieje tej garstki waszych rówieśników, którzy stanęli wtedy po dobrej stronie, ale jest coś więcej. Oni bronili uniwersalnego systemu wolności, prawdy, naszej polskiej tożsamości, budowanej na chrześcijaństwie od tysiąca pięćdziesięciu lat. To jest to przesłanie, z którego nasi przodkowie czerpali siłę. Tę historię zostawiamy w opiece Wam, kolejnemu młodemu pokoleniu, które żyje w takich warunkach już od 30 lat, że ci, tutaj wymienieni na tej tablicy i w ogóle w tej szkole wcześniej mogli tylko marzyć. Macie wielki depozyt i od Was zależy przyszłość. Opiekujcie się tym dziedzictwem i nie porzucajcie go, a niech patronują Wam ci młodzi ludzie sprzed 50 lat - powiedział do młodzieży prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosław Szarek. 

Młodzieżowa organizacja antykomunistyczna ,,Orlęta” powstała w czerwcu 1951 r. Jej członkowie rekrutowali się spośród uczniów X klasy Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Licealnego w Tomaszowie Mazowieckim. Postawili sobie za cel walkę z wrogim systemem, propagandą marksistowsko-leninowską i przygotowanie społeczeństwa do wybuchu trzeciej wojny światowej, z którym wiązali wielkie nadzieje.

Początkowo organizacja nosiła nazwę ,,Młode Orlęta w Koronie”. Należało do niej ośmiu uczniów: Barbara Figiel, Janina Korbacz, Jan Łaski, Iwo Płachecki, Ewa Przyżycka, Jerzy Wiliński, Maria Wolszakiewicz oraz Danuta Wójcik. Pierwszą inicjatywą było rozwieszenie w nocy z 19 na 20 czerwca 1951 r. czterech własnoręcznie wykonanych plakatów antypaństwowych, które odwoływały się także do bohaterskich czynów ,,orląt lwowskich”. Kolejno zniszczyli dekorację przygotowaną na boisku przyszkolnym z okazji III Zlotu Młodych Bojowników o Pokój w Berlinie, a także przejęli dokumentację szkolnego koła ZMP oraz POP PZPR, niszcząc przy okazji portret Józefa Stalina. Po zdobyciu drukarki rozpoczęli produkcję ulotek antykomunistycznych, które rozkolportowali w nocy z 7 na 8 listopada 1951 r. oraz tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

,,Orlęta” ściśle współpracowały z wikariuszem parafii św. Antoniego ks. Zdzisławem Czosnykowskim oraz z członkami młodzieżowej organizacji Towarzystwo Antykomunistyczne (TAK), z którymi spotykali się na terenie Tomaszowa Mazowieckiego oraz Łodzi.

Placówka UBP w Tomaszowie Mazowieckim prowadziła akcję rozpracowania ,,Orląt” pod kryp. ,,Spiskowcy”. Próbowano ustalić personalia sprawców czynów przestępczych poprzez analizę próbek pisma maszynowego lub infiltrację środowiska młodzieżowego przy pomocy tajnych agentów. Do wykrycia tomaszowskiej organizacji młodzieżowej doszło wraz z zatrzymaniem członków Towarzystwa Antykomunistycznego.

Członkowie ,,Orląt” zostali aresztowani w dniach 23-25 lutego 1952 r., a ks. Czosnykowski 6 marca. Podczas brutalnych przesłuchań w siedzibie WUBP w Łodzi próbowano wyciągnąć z nich informacje na temat ich współpracy z innymi organizacjami antypaństwowymi oraz ,,z reakcyjnym klerem”.

W czerwcu 1953 r. odbyły się dwa procesy przed WSR w Łodzi, podczas których zapadły następujące wyroki: ks. Czosnykowski – 10 lat pozbawienia wolności, Jan Łaski – 8 lat, Jerzy Wiliński – 7 lat, Ewa Przyżycka – 5 lat, Maria Wolszakiewicz – 4 lata, Iwo Płachecki – 3,5 roku, Barbara Figiel – 3 lata, Danuta Wójcik – 2,5 roku, Janina Korbacz – 1,5 roku. Odbywali je w więzieniach w Łodzi, Sieradzu, Jaworznie, Łęczycy, Grudziądzu i Bojanowie.

10 października 1952 r. aresztowano także Helenę Jędrzejczyk, wychowawczynię ,,Orląt”. Posądzono ją o zatajanie informacji o istnieniu nielegalnej organizacji oraz nastawanie jej członków przeciwko władzy ludowej. Po śledztwie prowadzonym przez WUBP w Łodzi, w dniu 15 grudnia 1952 r. miał miejsce proces przed WSR w Łodzi, w którym zapadł wyrok 3 lat więzienia, zmniejszony do 1,5 roku, który Jędrzejczyk odbyła w więzieniu w Łodzi przy ul. Sterlinga oraz w Łęczycy.
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Alicja 03.03.2019 21:13
Szanowna Mis XXL:jako organizatorka wielu uroczystości bardziej lub mniej oficjalnych oraz uczestniczka tej wyjątkowej rangi w I LO, muszę Panią rozczarować. Poczęstunek to była kawa. herbata, ciasto oraz Finger food i żadnego alkoholu.Tak jest zawsze, nawet podczas wernisaży,kiedy zwyczajowo podaje się lampkę wina, nie wtedy jednak, gdy spotkanie odbywa się w Urzędzie, Bibliotece a tym bardziej na terenie szkoły. Gratuluję Pani Dyrektor Ewie Męcinie wspaniałej uroczystości.

Tak jak żydowskiego PRu, tak tych historycznych wydmuszek - nie znoszę, wrrr 02.03.2019 17:15
"Dzialali w latach 1951-52" :) Mogą być to dwa lata, ale mogą być 3 tygodnie

varan 02.03.2019 13:24
"Postawili sobie za cel ... przygotowanie społeczeństwa do wybuchu trzeciej wojny światowej, z którym wiązali wielkie nadzieje." Za to, to raczej powinni trafić na śmietnik historii, a nie na tablicę pamiątkową. Jak można wiązać nadzieje z wybuchem III WŚ ledwie 6 lat od zakończenia II ? Zanim zrodziły im się w głowach tak chore pomysły to trzeba było pojechać do Warszawy i do któregoś obozu koncentracyjnego aby zobaczyć co wojna po sobie zostawia, jeśli zniszczenia w rodzinnym mieście nie wydawały im się wystarczająco przerażające!

Ajdejano 02.03.2019 12:49
Szanowna Pani Ewo: wiem, ze MUSIAŁA Pani wystąpić na tej imprezie (sory- uroczystości), ale również wiem, co to byli "żołnierze wyklęci" . Takim żołnierzem była moja śp. Matka i cała Jej rodzina (AK), która w bunkrze w lesie mojego dziadka musiała dwa razy się ukrywać: pierwszy raz w II wojnie światowej, a potem - jak weszła ta azjatycka, sowiecka hołota. Jednak powrócę do mojego początkowego określenia "impreza". Dla tych badziewiastych, lokalnych "działaczy" PiS-u - to tylko taka propagandowa "impreza". Ci faceci i te facetka - kompletnie maja w głębokim poważaniu jakichś-tam "żołnierzy wyklętych". Używam cudzysłowu, bo dla nich - to jest mglista sprawa, która mają w "głębokim poważaniu".

Miss XXL 02.03.2019 16:57
Ale po oficjalnej części był "poczęstunek". Po muskułach widać, kto bywa ....

Kto zmienia świat na lepsze ma prawo! 03.03.2019 00:37
I nie byloby nic w tym zlego. Alkohol pilo się w Polsce szlacheckiej na każdym szczeblu władzy, a wtedy nawet podczas urzędowania. Pamiętajmy też, że zanim doszło do rozbiórow to ten kraj miał i najnowocześniejszą wówczas armię (innowacja w postaci skrzydeł husrskich - uciekali przed tym nawet Turcy), i zajmowaliśmy niemal pół Europy w geograficznym sensie, bo najezdzalismy głównie wschód. Dziś gdy walczy się na polu gospodarczym i doktor nauk prawnych Jarosław Kaczyński, doprowadził do najniższego po 1989 roku, bezrobocia, polskie TIRy uginaja się od towarów które eksportujemy, dzięki czemu Nasze Państwo Polskie może pomóc rodzinom w których dotychczas brakowało pieniędzy, też nie widzę powodu by nie wallinsoie pół litra, tym bardziej, że po imprezie. Po uza to na pewno kreatywność, czy mówiąc po polsku po prostu pomysłowość. Pamiętacie Państwo, pwiedzenie "co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie"? Tak i w tym wypadku. Ekipa, bo de facto to tylko za sprawą PiSowskich znajomości Witko w Warszawie, mamy boom budowlany w inwestycjach publicznych jakich to miasto nie widziało od czasów Gierka, zatem Ekipa (celowo wielka litera), ktora co chwila w mieście coś buduje (ostatnio dwa ronda postawiła w ciągu 3 miesięcy!!!), zasługuje na szczególne traktowanie. Konkludujac juz: jest nawet był poczęstunek, to bardzo dobrze. Nawet trochę wódeczki, jakieś fordanserki, czy aw jakiś panie do przytulanka na noc (to ostatnie zbyt progresywne wiem, ale kto po 10 ba 5 latach nie jest znużony żoną niech pierwszy rzuci kamień) Zatem: kto pracuje, kto buduje, ma prawo na więcej owoców. Nie ma w tym nic złego. Niudolni gegacze przy trzydzieści lat nie umiejący małego placu odświeżyć, niech sobie siedzą w ascezie, chociaż to było zawsze obludne, często bardzo powierzchowne.

Tom 01.03.2019 22:14
Teraz czekamy kiedy Instytut Pamięci Narodowej przygotuje wystawy „Zapomniane ogniwo": Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich przed I wojną światową: - Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oddział w Tomaszowie Mazowieckim, - Tomaszowskich drużyn skautów, Zw. Mł. Pol. „Orlę” - I zjazd Województwa Łódzkiego odbył się w Łodzi w dniach 7 – 8 maja 1922 r. Informacje w ww tematy zostały zawarte w książce "DROGI DO WOLNOŚCI 1918 - 2018" wydanej w 2019 r.

. 03.03.2019 00:41
Ciekawe też czy w TM coś z tego było. Jeśli tak to a pewno by lo by to bardzo ciekawe, szczególnie endecki Sokół

Tom 03.03.2019 12:50
Było są na to dokumenty. Tylko należy poszukać w archiwaliach i dokumentach osób prywatnych.

. 04.03.2019 22:58
Skoro tak to do dzieła! Póki co przeszukując katalog Miejskiej Biblioteki Publicznej, nie można znaleźć nawet skanów pierwszych stron oficjalnie wydawanych w mieście gazet :( A było ich z trzydzieści. Kto ma to zbierać? Na tej samej stronie jest za to masa okładek romansideł - czytadeł anglosaskich autorów o których w sieci jest milion innych opisów. Tutaj (jak wszędzie pokutuje przekonanie - jaka płaca taka praca. Same tablice bez źródeł dla kogoś kogo by taki monument zainteresował i chciał poczytać więcej, wyglądają trochę żałośnie. Jest tablica, to teraz powinna być przynajmniej jakaś praca semestralna z historii w I LO. Raczej zbiorowa niż indywidualna, bo w pojedynkę raczej sobie ktoś nie poradzi. Może nawet nie szkolna monografia - bo nawet ta Kawki, który na emeryturze miał masę czasu, a jako wieloletni dyrektor kontaktów mu nie brakowało, ta Kawki napisana jest jak słabo udokumentowany blog. Tam pod koniec (już mu się chyba nie chciało, a umówił się z wydawcą na ileś stron no i trochę mu brakowało), są informacje, że ktoś napisał list do ONZ w sprawie nierozprzestrzeniania broni jądrowej :) Serio. Jakiś uczeń. Już nie pamiętam nazwiska. Bibliografia to było by coś. Wszystkich dotychczas opublikowanych wątków na temat tej konspiracyjnej organizacji. To jest praca na cały rok, bo trzebaby zamawiać książki z innych bibliotek w Polsce - ale kiedyś taki system działał. Pisało się wniosek, ktoś to opiniował bo to są jednak jakieś koszty dla systemu - ale jeśli zamówienie było poważnie uzasadnione - w tym wypadku na przykład glejtem od szkolnego hisotryka i dyrektorki - to zazwyczaj przechodziło. Czekało się dwa tygodnie - miesiąc, i książka była w lokalnej bibliotece.

Wkrótce 05.03.2019 10:38
ma się pojawić praca Jarka Pązika o tomaszowskiej konspiracji antykomunistycznej.

. 06.03.2019 22:42
nie jest historykiem. Z całym szacunkiem. Chcemy prawdy a nie mitów.

Młody z Tomaszowa 06.03.2019 23:30
Nikt do tej pory nie podjął się opracowania tematu, zrobił to p. J. Pązik. Opiera się na materiałach zbieranych po archiwach, rodzinach Wyklętych etc. Sądzę więc, że to nie będzie zbiór mitów. A jeżeli pracę na źródłach nazwiemy tworzeniem mitów, zaniechajmy badań. Już kilka takowych narosło co do historii Tomaszowa, ciekawe czy ktoś je naprostuje. Pozdrawiam!

Reklama
Polecane
Piątka dla Tomaszowa - współpraca budujePiątka dla Tomaszowa - współpraca buduje"Piątka dla Tomaszowa Mazowieckiego i Powiatu Tomaszowskiego" - to propozycja Marcina Witko skierowane do mieszkańców miasta ale i dla radnych wszystkich samorządów. Współpraca ponad podziałami leży w interesie mieszkańców - twierdzi Prezydent. Z programów, jakie prezentowały wszystkie komitety wyborcze stworzył filary, na których chce budować przyszłość Tomaszowa Mazowieckiego. Niezwykle ważne, zdaniem Witko jest współdziałanie radnych, instytucji samorządowych, ale i tych na szczeblu rządowym. Czy okaże się to możliwe? Czas pokaże. Już za tydzień pierwsze sesje zarówno Rady Miejskiej, jak i Rady Powiatu. Będziemy mogli przekonać się, czy liczą się interesy politycznych koterii, czy tomaszowian.Data dodania artykułu: Wczoraj, 21:19 Ilość komentarzy: 2 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 3
Konkurs "Zawodowiec Mechanika" klas piątych rozstrzygnięty.Na najwyższym stopniu podiumKonrad Glonek w Finale konkursuDariusz Kwapisiewicz po raz kolejny nominowany do prestiżowej nagrodyTyle Słońca... w Nu-MedziePiątka dla Tomaszowa - współpraca budujeKonferencja podsumowująca projekt FERS w ZSP nr 8Jak sezonowe zmiany w preferencjach żywieniowych sumów wpływają na wybór przynęt?Uroczystość z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w „Dwunastce”PiS pokazał listę do PE w naszym okręgu wyborczymSkuteczne strategie radzenia sobie ze zmianami i adaptacji w dynamicznym środowisku pracyFilmowa majówka w kinach Helios!
Reklama
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Repertuar kina Helios Repertuar kina Helios Pierwszy kinowy tydzień w maju przyniesie moc emocjonujących seansów i gorących nowości. Na wielkich ekranach zagości brawurowa produkcja „Kaskader” – hollywoodzka premiera w gwiazdorskiej obsadzie. Ponadto na widzów czekają różnorodne projekcje specjalne oraz pełen przegląd filmowych gatunków.Wyczekiwaną premierą tego tygodnia jest „Kaskader”. Tytułowy bohater, Colt Seavers, to doświadczony filmowy dubler, który przez swoją pracę nieraz stanął już oko w oko ze śmiercią. Jednak kiedy chce udać się na zasłużony odpoczynek, spada na niego największe wyzwanie: uratowanie filmu jego byłej dziewczyny. Z produkcji w tajemniczych okolicznościach odszedł bowiem aktor grający główną rolę. Colt pragnie go odnaleźć i jednocześnie odzyskać miłość swojego życia, jednak wplątuje się w kryminalny spisek… W filmie występuje plejada gwiazd – w główne role wcielają się Ryan Gosling, Emily Blunt i Aaron Taylor-Johnson!Ponadto na wielkich ekranach Heliosa znajdą się najbardziej przebojowe tytuły ostatnich tygodni. „Back to Black. Historia Amy Winehouse” to biograficzna opowieść o jednej z największych gwiazd muzyki XXI wieku. Film przedstawia jej drogę z londyńskiego Camden do światowej sławy. Jednocześnie życie prywatne wokalistki było pełne wzlotów i upadków, które bezwzględnie dokumentowali paparazzi… W rolę piosenkarki wciela się wschodząca gwiazda kina Marisa Abela.„Niepokalana” to z kolei propozycja dla miłośników horrorów. Sydney Sweeney występuje w roli zakonnicy Cecilii, która pełna wiary przybywa do włoskiego klasztoru. Miejsce, pomimo pozornej życzliwości mieszkających tam duchownych, od początku budzi w dziewczynie niepokój. Pewnego dnia bohaterka odkrywa, że jest w ciąży, a lekarz potwierdza niepokalane poczęcie. Mieszkańcy klasztoru nie wydają się być tym zdziwieni – co więcej, rozpoczyna się tam seria przerażających zdarzeń… Na ekranach zagości także „Mój pies Artur”, czyli poruszająca historia o przyjaźni między człowiekiem a czworonogiem. Michael przystępuje do Mistrzostw Świata w Rajdach Przygodowych na Dominikanie – przez 10 najbliższych dni jego zadaniem będzie pokonanie niemal 700 kilometrów. W czasie tego wymagającego wyzwania dołącza do niego bezdomny pies, Artur. Michael, ku zdziwieniu pozostałych zawodników, przygarnia czworonoga i rusza z nim w szalony rajd przez dżunglę.Sieć przygotowała także bogaty wybór tytułów dla całej rodziny – jednym z nich jest „Kicia Kocia w przedszkolu”. Uwielbiana bohaterka powraca do kin w nowych odcinkach przygód, w których najmłodsi kinomani mogą odnaleźć bliskie sobie tematy. Tym razem kotka będzie bawić się na świeżym powietrzu, będzie uczyć się jazdy na rowerze oraz pomoże swoim dziadkom! Inną propozycją dla najmłodszych jest „Kung Fu Panda 4” – kontynuacja losów Po, Smoczego Wojownika, uzbrojonego w pokłady dobrego humoru! Po wykazał się już niezwykłą odwagą i talentem do sztuk walki. Teraz ma zostać przywódcą Doliny Spokoju… Ponadto 5 maja do kin ponownie zawitają uwielbiane przez młodych widzów Filmowe Poranki, czyli tradycyjne wydarzenie łączące projekcję bajek z animacjami i konkursami. Na wielkich ekranach zostanie wyświetlony nowy zestaw odcinków serialu „Tomek i Przyjaciele”, opowiadającego o perypetiach niebieskiej lokomotywy i jego kompanów.Nowy kinowy tydzień to także kolejne transmisje meczów Ligi Mistrzów UEFA w ramach cyklu Helios Sport. Już za kilka dni kibice poznają finałową parę rozgrywek, ale zanim do tego dojdzie, odbędą się porywające półfinały. Na 7 maja, na godzinę 20:45 zaplanowano rewanż w parze PSG i Borussia Dortmund. Już dzień później, o tej samej porze, pojedynek stoczą Real Madryt i Bayern Monachium. Tych wielkich piłkarskich emocji absolutnie nie można przegapić!W poniedziałki tradycyjnie odbywa się cykl Kino Konesera. W czasie najbliższych projekcji, 6 maja, kinomani mogą zapoznać się z tytułem „La Chimera”. To zaskakująca opowieść o cmentarnych rabusiach, handlujących archeologicznymi znaleziskami. Niespodziewanie pomaga im Arthur, mający nietypowe osobiste motywacje – pragnie odnaleźć swoją ukochaną, Beniaminę…W czwartek, 9 maja, miłośnicy polskich produkcji mogą udać się do kin Helios na seanse z cyklu Kultura Dostępna. W ramach projektu zostanie wyświetlony dramat „Figurant”, przybliżający historię agenta komunistycznej bezpieki, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. Film ukazuje znane fakty z czasów PRL, takie jak walka o budowę kościoła w krakowskiej Nowej Hucie, z nietypowej perspektywy – osoby uwikłanej w świat tajnych służb…Szczegóły dotyczące majowych seansów oraz bilety można znaleźć na stronie www.helios.pl, w aplikacji mobilnej oraz w kasach kinowych w całej Polsce. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić w ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”.Data rozpoczęcia wydarzenia: 03.05.2024
Białobrzeska Majówka Białobrzeska Majówka Piknik rodzinny pod tytułowym hasłem odbędzie się 11 maja w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej 37/39. Organizatorzy przygotowali dla jego uczestników wiele atrakcji. Będzie z nich można skorzystać w godz. 16−19. Wstęp wolny. Na najmłodszych czekać będzie m.in. gra terenowa z nagrodami, a także: ogromna zjeżdżalnia, stoiska plastyczne, na których wykonać będzie można np. makramowy breloczek, ścieżka sensoryczna i tor przeszkód. Nie zabraknie też ogromnych baniek mydlanych, balonów, szczudlarza i cukrowej waty. Główną atrakcją dla dzieci będzie magik Pan Buźka, który przedstawi show „Magia Żółtoksiężnika”. Dużo będzie działo się również na scenie. Zaprezentują się m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, DFC Latino, uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych z MCK Za Pilicą, a w bajkowy świat przeniesie wszystkich grupa teatralna „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Białobrzegach, która pokaże nagrodzony Złotą Maską na tegorocznych Tomaszowskich Teatraliach spektakl „Królewna Śnieżka”. Będzie też czas dla Kwadransowych Grubasów, z którymi wspólnie świętować będziemy 25-lecie działalności klubu. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można przybić piątkę z Miśkiem i Kropelką, zagrać w koło fortuny, sprawdzić umiejętności językowe czy wykonać kolorową pracę plastyczną. Dodatkowo będzie można skorzystać z konsultacji koordynatora opieki onkologicznej oraz zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dostępny będzie również punkt Nadleśnictwa Smardzewice, w którym będzie można otrzymać sadzonki drzew. Nie zabraknie również wozu strażackiego, do którego będzie można wsiąść, i pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez druhów z OSP w Białobrzegach. Na sali koncertowej dostępne do obejrzenia będą dwie wystawy: prac malarskich artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz uczestników zajęć malarstwa i rysunku w MCK Za Pilicą. Na stoiskach będzie można również zakupić słodkie ciasta oraz ciepłe dania, jak np. grillowaną kiełbaskę czy pyszne pierogi.Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024
Tydzień Bibliotek Tydzień Bibliotek Przed nami XXI edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Wspomniany „Tydzień Bibliotek” to święto bibliotek i bibliotekarzy, któremu w tym roku przyświeca hasło: "Biblioteka – miejsce na czasie".Cytując autorkę hasła Katarzynę Pawluk z MBP w Opolu „Biblioteka to przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych.”By każdy mógł tego doświadczyć w terminie od 8 do 15 maja br. zapraszamy mieszkańców do skorzystania z mnóstwo atrakcji przygotowanych przez tomaszowską książnicę. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie:8 maja o godz. 16.30 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży pl. Kościuszki 18 zapraszamy na spotkanie pt.: „Z bajką w świat emocji”, które poprowadzi Pani Agnieszka Walasek-Bioch, trenerka bajkoterapii. Spotkanie adresowane jest do rodziców z dziećmi w wieku przedszkolnym.10 maja o godz. 16.30 również Oddział dla Dzieci i Młodzieży pl. Kościuszki 18 będzie gościł Panią Katarzynę Rutkowską - Bernacką, która poprowadzi spotkanie pn. „Biblioteka jest kobietą, czyli zajęcia motywacyjno-pielęgnacyjne”.15 maja o godz. 17.00 w siedzibie głównej MBP ul. Mościckiego 6 odbędzie się spotkanie autorskie z Panem Andrzejem Kobalczykiem. Autor m.in. książki „Od Sulejowa po Smardzewice. Opowieść o Zalewie Sulejowskim” przybliży czytelnikom jakie znaczenie i wpływ na jego twórczość, ale też szerszą działalność zawodową i społeczną miały rzeki przepływające przez Tomaszów.Od 8 do 24 maja we wszystkich tomaszowskich placówkach bibliotecznych będzie prowadzona akcja „Wspomóż psiaka i kociaka”- zbiórka karmy dla zwierząt z tomaszowskiego schroniska.Po wcześniejszym zgłoszeniu, grupy zorganizowane będą mogły wziąć udział w:- zabawie edukacyjnej „Escape room w bibliotece”. Maksymalnie 10 osobowe grupy będą rozwiązywać tematyczne zagadki dotyczące postaci polskiego noblisty, Czesława Miłosza, aby odnaleźć klucz do wyjścia - Biblioteka główna na ul. Mościckiego 6.- lekcji bibliotecznej dla najmłodszych „Od pisarza do czytelnika”- 10.05 Oddział dla Dzieci Młodzieży pl. Kościuszki 18.- w dniach 13-15 maja od godz.10-tej w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży będą się odbywać „Bajkowe Poranki”.A ponadto wystawy, rankingi, kiermasze książek i… wiele, wiele innych atrakcji!Więcej informacji na stronie internetowej https://www.mbptomaszow.pl/ oraz https://www.facebook.com/mbptomaszow.Zapisy tel. 44 724 61 06 Oddział dla Dzieci i Młodzieży, tel. 44 724 67 39 MBP ul. Prez. I. Mościckiego 6.Zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: BeataTreść komentarza: Bardzo dobry ruch Tuska na szachownicy. A co myśli sobie Duda? przecież tracimy suwerenność z tą naszą obecnością w UniiŹródło komentarza: Kolarski: nie doszło do spotkania prezydenta z premieremAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Wyborco. Piszesz o konkretach: inwestycje, dające pracę dla młodych ludzi. Wg Ciebie, to prezydent miasta ma to załatwić, albo samorząd powiatowy ?! Człowieku, nie wiesz, na jakim świecie żyjesz. Napiszę krótko: w 90 %, wszystkie samorządy (gminne, miejskie, powiatowe, wojewódzkie), to jedna wielka kupa dziada bez zelówek. To dziadostwo myśli tylko i wyłącznie o własnej dupie, a nie o jakichś inwestycjach, młodych ludziach i innych duperelach. W tych, pozostałych 10 % , normalnych samorządowców mieści się Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko. Jednak, w tej puli, absolutnie nie mieści się starosta tomaszowski - powiatowy katecheta. Ten facet ma głęboko w du....żym poważaniu te mrzonki, które proponuje p. Marcin Witko. Tak więc, nie wstawiaj nam tutaj bajeru - Wyborco.Źródło komentarza: Piątka dla Tomaszowa - współpraca budujeAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Gratulacje dla Darka - niegdysiejszego pracownika w moim wydziale w jednej z instytucji. Już nie raz gratulowałem Jemu jego dobrej roboty z tymi zdjątkami.Źródło komentarza: Dariusz Kwapisiewicz po raz kolejny nominowany do prestiżowej nagrodyAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Zdjęcie piękne, jednak trochę denerwujące, z uwagi na konieczność oglądania na tym zdjęciu lizusa-dyrektora i tych dwóch ludzi z prawej strony. Te cwaniaki podpinają się pod sukces młodych ludzi, mimo, że udział tych cwaniaków w sukcesie tych młodych ludzi jest praktycznie zerowy. Wyjaśniam, dlaczego. Sukcesem tych uczniów są ich zdolności i ich inwencja. A sukcesem tych cwaniaczków jest jedynie to, że nie przeszkadzali uczniom w ich sukcesie, mimo, że ciągle musieli wchodzić w du.. ich nadzorcy - powiatowemu katechecie. Gratulacje dla uczniów i pohybel dla cwaniaczków.Źródło komentarza: Konkurs "Zawodowiec Mechanika" klas piątych rozstrzygnięty.Autor komentarza: CzlowiekTreść komentarza: Jak to po co ? PO KASĘ. SKOK NA KASĘ I TYLE . DLA INNYCH JESZCZE DODATKOWO UCIECZKA OD ODPOWIEDZIALNOŚCI I KARY WIĘZIENIA. Mam nadzieję że nieskuteczna.Źródło komentarza: PiS pokazał listę do PE w naszym okręgu wyborczymAutor komentarza: Wanda mariaTreść komentarza: Spadać że złodziejami i nierobami do roboty ,pozytywizm się kłania a nie nieróbstwo za podatnika pieniądze, a tak naprawdę to przecież ci właśnie plują na UE nie głosować na takichŹródło komentarza: PiS pokazał listę do PE w naszym okręgu wyborczym
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama