Więcej na endoprotezy także w Tomaszowie.

  • 11.04.2019, 09:36 (aktualizacja 11.04.2019, 11:03)
  • Mariusz Strzepek
Więcej na endoprotezy także w Tomaszowie.
16,3 miliona złotych Łódzki OW NFZ przekazał szpitalom w regionie na operacje endoprotezoplastyki kolan i bioder. Pozwolą zoperować wcześniej około 1300 pacjentów. Dodatkowe pieniądze pochodzą ze zmiany planu finansowego NFZ dokonanej przez Prezesa NFZ. Z tej kwoty 365 tys. trafi do Tomaszowa. Niestety nasz szpital nie wykonuje zabiegów kolan. Możliwość ta została tomaszowskiej placówce odebrana ze względu na fakt, że nie ortopedia nie wykonywała wymaganej przepisami liczby zabiegów w skali roku

- Skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi endoprotezoplastyki od kilku lat jest jednym z regionalnych priorytetów Łódzkiego OW NFZ. Stale rośnie liczba wykonywanych zabiegów, a szpitale, które potrafią sprawnie zarządzać dodatkowymi pieniędzmi na operacje i kolejką oczekujących, systematycznie skracają czas oczekiwania na zabieg. W Łódzkiem mediana średniego czasu oczekiwania w roku 2018 dla pacjentów stabilnych wyniosła 7 miesięcy ( 204 dni), czyli o 2 miesiące krócej niż w 2016 r. - informuje rzeczniczka prasowa łódzkiego NFZ, Anna Leder. 

W roku 2014 ŁOW NFZ zapłacił za 3160 operacji endoprotezoplastyki. W 2018 r. ŁOW NFZ kilkakrotnie dofinansowywał ten rodzaj zabiegów, zamykając rok 2018 rekordową liczbą 5353 operacji, za które zapłacił 81,4 miliona złotych.

16, 3 miliona złotych na zabiegi endoprotezoplastyki otrzymało 20 szpitali w Łódzkiem, m.in. w Łodzi, Radomsku, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim, Bełchatowie. Pieniądze zostały podzielone po analizie czasu oczekiwania na zabieg, liczby oczekujących pacjentów, liczby operacji w roku 2018. W przypadku 6 szpitali (m.in. CSK UM w Łodzi, Szpitali w Radomsku, Pabianicach) zastosowano tzw. wskaźnik migracyjny. Zwiększono wartość umowy, bo szpitale przyjęły pacjentów spoza naszego województwa.

Dodatkowe pieniądze dla województwa łódzkiego ŁOW NFZ otrzymał w wyniku zmiany planu finansowego dokonanej przez Prezesa NFZ. Na kontynuację w 2019 r. procesu zmniejszania liczby oczekujących i czasu oczekiwania na operacje endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego oddziały NFZ w Polsce otrzymały w sumie kwotę 240 mln złotych.

Szpital w Piotrkowie Trybunalskim otrzymał 177 tys.; Tomaszowskie Centrum Zdrowia: 365 tys.; Szpital Powiatowy w Radomsku 475 tys.; Szpital w Bełchatowie 664 tys.

Pacjenci, którzy otrzymają skierowanie na zabieg endoprotezoplastyki mogą sprawdzić samodzielnie na:

 

http://terminyleczenia.nfz.gov.pl/

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe