Rok Moniuszkowski w Tomaszowie

  • 16.05.2019, 21:04
  • Joanna Sztymelska
200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki „U prząśniczki siedzą…”
loadingŁaduję odtwarzacz...
W środę, 15 maja 2019 roku, w sali Koncertowej Miejskiej Biblioteki Publicznej oddział dla Dzieci i Młodzieży w Tomaszowie Mazowieckim, odbyło się spotkanie poświęcone 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Miejską Bibliotekę Publiczną we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim i Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim. O życiu i twórczości polskiego kompozytora, Stanisława Moniuszki, opowiedziała Jadwiga Szymczyk z WODN w Piotrkowie. Przedstawiła prezentację multimedialną o życiu kompozytora, który urodził się 5 maja 1819 roku w Ubielu, a zmarł w wieku 51 lat, 4 czerwca 1872 roku w Warszawie. 

Zaprezentowane zostały znane pieśni, jak "U prząśniczki siedzą", ale też "Wlazł kotek na płotek". Wiele osób zna, od najmłodszych lat tę kołysankę, a niewielu wie, że kompozytorem jej jest właśnie Stanisław Moniuszko. To samo ze znana piosenką "Dziad i baba". Jadwiga Szymczak wspomniała także o operach. W sali Koncertowej Biblioteki rozbrzmiała aria Skołuby ze "Strasznego dworu" i mazur z opery "Halka". 

Częścią spotkania były warsztaty, które poprowadziła Mirosława Płacheta, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 14. Obecna na spotkaniu młodzież, uczniowie klasy szóstej z tej Szkoły, wykonywała zakładkę do książki z fotografią bohatera spotkania. W ten sposób pomysłowa nauczycielka połączyła: muzykę, pracę plastyczną i tkactwo, które jest ważnym elementem w województwie łódzkim. 

 

 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe