Jest w orkiestrach dętych jakaś siła

  • 10.07.2019, 09:00
  • Joanna Sztymelska
Jest w orkiestrach dętych jakaś siła
W niedzielę, 7 lipca 2019 roku, w Spale odbył się XVII Przegląd Strażackich Orkiestr Dętych. Organizatorem imprezy jest Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Tomaszowie Mazowieckim oraz wójtowie gmin: Inowłódz, Bogdan Kącki i Tomaszów Mazowiecki - Franciszek Szmigiel.

Impreza, jak co roku, rozpoczęła się przemarszem każdej z uczestniczących w koncercie orkiestr dętych na plac przy Stawie, gdzie znajdowała się scena. Były to orkiestry, działające przy: Ochotniczej Straży Pożarnej w: Lubochni, Smardzewicach, Ujeździe, Zawadzie i Żelechlinku. 

Na początek wszystkie pięć zespołów zagrało wspólnie dwa utwory. Dyrygował nimi Kamil Wrona, dyrygent Orkiestry Dętej z Żelechlinka. Następnie rozpoczęły się uroczystości na scenie, które  poprowadził druh Stanisław Karwas. Druh Edward Pietrzyk - wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Tomaszowie Mazowieckim powitał zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: Mariusz Węgrzynowski - Starosta Powiatu Tomaszowskiego i Wacława Bąk - przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Po uroczystych powitaniach druhowie Tadeusz Cisowski - wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Łodzi oraz Tadeusz Baran - wiceprezes Powiatowego Zarządu Związku OSP RP wręczyli medale. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został Franciszek Szmigiel - wójt gminy Tomaszów Mazowiecki,  Srebrny otrzymał nadkomisarz Krzysztof Ludwiczak - komendant Komisariatu w  Czerniewicach i Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymała druhna Anna Suska z OSP w Królowej Woli. 

Rozpoczął się koncert. Każdy dyrygent zapowiedział utwory, które wykonała jego orkiestra. Były to nie kompozycja "marszowe", jakiedawniej wykonywały orkiestry dęte, ale też zupełnie rozrywkowe, popularne i jazzowe standardy. Jako pierwsza wystąpiła orkiestra z Lubochni pod kierunkiem Rafała Sowika, absolwenta Akademii Muzycznej w Łodzi. Zaczęli marszem "Równy krok", następnie widzowie wysłuchali walca z filmu "Noce i dnie", następnie "Serduszko puka w rytmie cza, cza" i na koniec melodia popularnej piosenki disco polo "Ale, Ale, Aleksandra". 

Jako druga wystąpiła orkiestra ze Smardzewic pod kierunkiem Wiesława Iskry. Orkiestra zagrała melodię "Brodway" - wiązankę melodii swingowych i jazzowych, następnie melodię Somethin' Stupid - Franka Sinatry   i wiązankę melodii "Love Story". 

Trzecia orkiestra, to orkiestra dęta z Ujazdu pod kierunkiem Łukasza Szafrańskiego. Zagrała: marsz z filmu "Akademia policyjna", melodie z filmów: "Pretty woman", "Tequila". Piosenkę "Żyje się raz" i na zakończenie motyw z filmu o Jamesie Bondzie.

Jako czwarta wystąpiła orkiestra dęta z Zawady. Zespół zagrał: melodię z filmu "Vabank", następnie wiązankę utworów rozrywkowych "Happy music" i na zakończenie piosenkę Alvaro Soler - Sofia.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Jako ostatnia na scenie pojawiła się orkiestra dęta z Żelechlinka pod kierunkiem Kamila Wrony. Dała prawdziwy "pełnowymiarowy" recital. Prócz melodii granych przez orkiestrę wystąpili także wokaliści. Na początek orkiestra zagrała "Polkę Dziadek, znana melodię wszystkim, chociażby z Lata z Radiem. Następnie trzy piosenki zaśpiewała Karolina Ziętek przy akompaniamencie Orkiestry. Po Karolinie Michał Domagała zaśpiewał piosenkę z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Następną wokalistką była Aga Dębowska, która zaśpiewała też trzy znane covery. Na zakończenie przedstawieni zostali muzycy, występujący  w orkiestrze dętej, grając "Dig, Watermelon Man" Herbiego Hancocka. 

Po koncercie orkiestr dętych kapelmistrze otrzymali w ramach podziękowania za występ dyplomy, puchary i nagrody pieniężne. 
Ostatnim punktem programu był występ Zespołu Ludowego "Fajne babki" z Będkowa". 

Za rok, w pierwszą niedzielę lipca w Spale odbędzie się kolejny Powiatowy Konkurs Orkiestr Dętych z powiatu tomaszowskiego. Organizatorzy już teraz na niego zapraszają. 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Widz
Widz 10.07.2019, 17:52
Brawo orkiestry. Piekny koncert. Bardz dużo widzow i sluchaczy. Dzieki organizatorom. Czekamy za rok.

Pozostałe