Enemy w Wytwórni

  • 20.07.2019, 11:21
  • Mariusz Strzepek
Enemy w Wytwórni
W 2019 roku organizatorzy Letniej Akademii Jazzu, tj. Fundacja Wytwórnia, dołączyli do europejskiego projektu współpracy Jazz Connective współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Kreatywna Europa.

22 lipca (poniedziałek), początek o godzinie 21:00
ENEMY
– koncert w ramach projektu Jazz Connective

Klub Wytwórnia Łódź ul. Łąkowa

Dzięki temu między 22 a 24 lipca w Wytwórni odbywać się będą specjalne seminaria, panele i spotkania dla muzyków z przedstawicielami polskich i zagranicznych festiwali, zaś dla publiczności przygotowano dodatkowe koncerty showcase’owe przedstawiające najciekawszych artystów jazzowych z Europy, na które wstęp jest wolny.

Zespół ENEMY to energetyczne i potężne trio fortepianowe z siedzibą w Londynie i Berlinie tworzone przez pianistę Kita Downesa, basistę Fransa Pettera Eldha i perkusistę Jamesa Maddrena. Ich eksperymentalne, złożone kompozycje określane  jako „zaciekle intensywne” i „pięknie zawiłe”, stawiają w świetle jupiterów trzech błyskotliwych i kreatywnych muzyków zaangażowanych w eksplorację nowych światów rytmu i improwizacji. Wszyscy członkowie ENEMY zyskali własne uznanie krytyków w świecie jazzowym i nie tylko (w tym nominację do nagrody Mercury Music Award i nominację do nagrody BBC Jazz Award) i koncertowali po świecie z najlepszymi muzykami (Django Bates, Marc Copeland, Thomas Strønen, Marius Neset), ale tutaj, w tym składzie, świecą kolektywnie, jako podobnie myślący eksperymentatorzy i improwizatorzy. Ich awangardowy debiutancki album „Enemy” wydany dla Edition Records w maju 2018 charakteryzują „oszałamiający groove oraz niesamowite, polirytmiczne bębny” (The Guardian). To przełomowe wydawnictwo trzech muzyków w szczytowej formie.

ENEMY są wrogiem  dla wszystkich tych, którzy uważają, że muzyczny rozwój tria fortepianowego jest już niemożliwy. Ten zespół wnosi zupełnie nowe, świeże akcenty do jazzowego świata, a jego słuchanie to czysta przyjemność. ENEMY zachwycają artyzmem i techniką. Są genialni w swojej autentyczności.

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe