Gminno-parafialne dożynki w Lubochni

  • 16.08.2019, 15:14
  • Joanna Sztymelska
Gminno-parafialne dożynki w Lubochni
Jak co roku, w czwartek, 15 sierpnia 2019 roku, odbyły się gminno-parafialne dożynki w Lubochni

W kościele katolickim tego dnia obchodzone jest  święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w całej Polsce nazywane też Świętem Matki Boskiej Zielnej, a lubocheńska parafia jest właśnie pod wezwaniem  Najświętszej Maryi Panny.

W dożynkach udział wzięły reprezentacje z 19 sołectw z gminy Lubochnia. Każda przyniosła wykonany przez siebie wieniec dożynkowy. Wszystkie wieńce piękne. Jeden z nich, który budził szczególne zainteresowanie uczestników imprezy, wykonany został w sołectwie Lubochnia Górki, miał kształt traktora.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Reprezentacje z wieńcami żebrały się przed mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny. W gminnym parku odbyło się poświęcenie wieńców. Następnie, po mszy uczestnicy przeszli do parku gminnego, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. 

Na scenie wystąpili lokalni artyści w różnych wieku, w tym najmłodsi - Zespół Pieśni i Tańca "Mali Lubochnianie". Po dzieciach na scenie pojawił się chór, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubochni, a następnie wystąpiła Grupa Rewiowa "Step by Step". 

Dodatkową atrakcją tegorocznych dożynek była darmowa grochówka i chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz ciasto drożdżowe, przygotowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Małcza "Różanecznik". 

- Dzisiaj mamy przyjemność obchodzenia w naszej parafii podwójnego święta, bo z jednej strony jest to święto ogólnopolskie, na pamiątkę Cudu nad Wisłą, Bitwy Warszawskiej, które jest uznawane za święto Wojska Polskiego, z drugiej strony, nasza parafia, od wielu, wielu lat obchodzi odpust. Jak co roku, u nas jes taka tradycja, że rozpoczynamy dożynki mszą świętą i praktycznie te uroczystości dożynkowe oscylują wokół nabożeństwa liturgicznego i przepięknych wieńców, które są przygotowywane przez poszczególne sołectwa. W tym roku dużo sołectw nam dopisało. Razem jest 19 wieńców. Każdy wieniec ma swój urok, jest przepiękny na swój sposób, wymagał wiele trudu i wiele pracy  - powiedział Piotr Majchrowski - wójt gminy Lubochnia. 

Galeria: https://www.facebook.com/pg/nasztomaszow/photos/?tab=album&album_id=2426806687378021

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krzysior
Krzysior 17.08.2019, 03:05
Pan Jezus na krzyżu cierpiący, i zabawa pod obrazem... To jest święto Matki Boskiej Zielnej, Pan Jezus , nie ukrzyżowany , przykro patrzeć, jak wszyscy tańczą i bawią się pod ukrzyżowanym. Są takie piękne obrazy, gdy Pan Jezus ,bgłogosławił.

Pozostałe