Śmieci po nowemu. Miasto samo odbierze od mieszkańców 

  • 13.09.2019, 08:25 (aktualizacja 18.09.2019, 13:05)
  • red.
Śmieci po nowemu. Miasto samo odbierze od mieszkańców
Mimo licznych wątpliwości, zgłaszanych przez radnych opozycji w czasie Rady Miejskiej, władzom miasta udalo się niejako na nowo zorganizować odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców miasta. W dodatku zrobiono to w rekordowo krótkim czasie. Uchwałę w tej sprawie podejmowano w kwietniu. Wystarczyło więc pół roku aby zacząć wszystko niemal "od zera". Przeprowadzono postępowanie na zakup specjalistycznych pojazdów, pojemników, podpisano niezbędne umowy i zorganizowano personel. Od 1 października odbiór odpadów komunalnych przejmuje na siebie Zakład Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej. Poza zupełnie nowymi pojazdami specjalistycznymi spełniającymi normy spalin EURO 6, generującymi mniej hałasu i trujących wyziewów, na naszych osiedlach w zabudowie wielolokalowej pojawią się pojemniki  koloru brązowego na odpady biodegradowalne.

- Mieszkańcy powinni odczuć różnicę w jakości świadczonych usług – mówi Tomasz Surmański dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w tomaszowskim magistracie. - Po wybudowaniu instalacji gospodarki odpadami także i korzyści ekonomiczne - dodaje. 

- Spółka przeprowadziła przetargi na dostawę siedmiu nowych pojazdów do odbioru i transportu odpadów komunalnych, dostawę pojemników, kontenerów i worków na odpady oraz zakup oprogramowania i urządzeń służących do monitorowania pojazdów realizujących odbiór odpadów na terenie miasta. Wartość inwestycji, na które zostały już podpisane umowy z wykonawcami przekracza kwotę 5 500 000,00 zł. Ponadto w związku z przejęciem nowego zadania Spółka zatrudni docelowo od 1 października blisko 25 pracowników. Podejmowane są również działania organizacyjno-prawne związane z przygotowaniem inwestycji dotyczących gospodarki odpadów komunalnych we własnym zakresie. Spółka prowadzi jednocześnie działania mające na celu pozyskanie zewnętrznych środków finansowych na realizację inwestycji. Podejmujemy także działania edukacyjno-informacyjne wpisujące się w program ochrony środowiska prowadzony przez Gminę Miasto Tomaszów Mazowiecki - mówi Maria Chilińska prezes ZGWiK.

1 października zmianie ulegnie lokalizacja PSZOKa, będzie on prowadzony samodzielnie przez Gminę MIASTO Tomaszów Mazowiecki przy ulicy Warszawskiej 119 ( na terenie ZDIUM). Podobnie jak w latach poprzednich do POSZKA będzie można oddawać tzw. odpady problemowe, takie jak: gruz budowlany, odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczne czy zużyte opony. PSZOK będzie dostępny dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 – 15.

Kolejną propozycją dla mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami będzie także zmiana systemu odbioru odpadów biodegradowalnych. Począwszy od 1 października br. Bioodpady stanowiące odpady komunalne odbierane będą z terenu zamieszkałych nieruchomości w każdej ilości z częstotliwością:

od 1 kwietnia do 31 października:

    raz na dwa tygodnie z zabudowy jednorodzinnej;
    co najmniej raz w tygodniu z budynków wielolokalowych.

od 1 listopada do 31 marca:

    raz na miesiąc z zabudowy jednorodzinnej;
    co najmniej raz na dwa tygodnie z budynków wielolokalowych.

Od 1  stycznia 2020 roku będziemy odbierać oddzielnie frakcje popiołu z częstotliwością odpowiednio:  raz w miesiącu z zabudowy jednorodzinnej oraz co najmniej raz na dwa tygodnie z budynków wielolokalowych. - W związku z powyższym w zabudowie wielolokalowej pojawią się odpowiednie pojemniki koloru szarego z napisem „popiół” oraz w zabudowie jednorodzinnej odpowiednio wzmocnione worki – tłumaczy Tomasz Surmański. Pamiętać trzeba aby umieszczać w nich schłodzony popiół w celu uniknięcia zagrożenia pożarowego.
 

red.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.09.2019, 09:57
Panie Mariuszu bardzo Pana proszę o zbadanie sytuacji na Oczyszczalni ścieków bo jest to bardzo niepokojący temat Nam mieszkańcom opowiada się o nowoczesnych technologiach a ja przejeżdżając każdego dnia widzę co się tam dzieje i jak strasznie śmierdzi czy to normalne że oczyszczalnia która kosztowała 100 milionów o czym chwali się Pani Prezes tak śmierdziała i dlaczego osad wyrzucany jest na pryzmy i wywożony rano żeby nikt nie widział!!!! Oj chyba szykuje się nam druga czajka. Widzę że poniżej też ludzie zauważyli ten problem. Jeżeli faktycznie jest to związane z personelem czy raczej jego brakiem to gratuluje zarządowi i włodarzą bo to wstyd jeśli jest taki obiekt a w wodociągach sami emeryci. Faktycznie widać brak kadry technicznej bo żaden z obecnych Prezesów nie ma odpowiedniego wykształcenia a co za tym idzie wiedzy.
Gość I
Gość I 18.09.2019, 18:36
Spostrzegawcza z odp. nosem - powonieniem, wykształcona (inż. tech.) i młoda ze służb. No pełna inwigilacja. A jaka wręcz troska przez nią przemawia, jeżeli chodzi o prezesów i emerytów. Odpuść może sobie co? Totalny smutek!
Ziutmen.
Ziutmen. 17.09.2019, 10:29
Worki na popiół do domków? Kpina! Życzę powodzenia i zdrowia bo rozumu brak!
Chwila rozwagi przed krytykanctwem
Chwila rozwagi przed krytykanctwem 17.09.2019, 22:34
Chyba nie przemyslal pan swojego komentarza. Przeciez nikt nie bedzie tego wsypywal rozgrzanego prosto z paleniska. Czego oczekiwal pan od miasta? Metalowych kubłów. I tak to lepiej wszystko wyglada niz oferta Eneris.
Ero
Ero 18.09.2019, 10:06
Tak lepiej już to widzę wszystkie odpady posegregowane do jednej smieciarki i na wysypisko gdzie sens segregacji ja się pytam
Januosz
Januosz 15.09.2019, 17:07
Dokladnie jesli chodzi o obsluge byla tragiczna my mieszkancy bylismy traktowani jak smieci mam nadzieje ze Pan Prezydent weznie tw wpisy pod uwage
Plusy mniejszych miast
Plusy mniejszych miast 17.09.2019, 22:39
W duzych miastach moglby pan przeklinac nawet. W Tomaszowie odbiorca zmieniony w ciagu niespelna roku, przy nieporownywalnie mniejszym budzecie do takiej Lodzi, Wroclawia, Gdanska czy Warszawy. Tam ludzie placza i placa latami. Takze jest w Tomaszowie brany glos ludzi pod uwage, duzo bardziej niz tam. No ale tez nie zawsze tu tak bylo, jak moze pan pamieta.
Suweren.
Suweren. 13.09.2019, 21:51
Witam.Na wzór Niemców powinno się na obrzeżach miasta wybudować recykling z kontenerami na śmieci które nadają się do przetworzenia. Oczywiste że mieszkańcy mogliby oddawać tam złom , papier itp za darmo ,podjeżdżając i wrzucając odpady do odpowiednio oznaczonych kontenerów odpowiednio ustawionych aby każdy mógł swobodnie je wrzucić. Do pilnowania wystarczy zatrudnić dwie góra trzy osoby np na grupie.Tyle.
Poroniony pomysł
Poroniony pomysł 18.09.2019, 17:19
Ze względu na stan mojego zdrowia nie wolno mi kierować samochodem.
To mam zawieźć te śmieci taryfą ? Chyba, że ty będziesz je odbierał ode mnie.
b
b 13.09.2019, 23:49
Bardzo fajny pomysł.
b
b 13.09.2019, 20:47
Czy jest mieszkaniec działki z ogrodem jest innym mieszkańcem z bloku, który ma działkę z ogródkiem. Chyba nie można w takim przypadku mówić o dodatkowych opłatach mieszkańców mieszkających w blokach..
mieszkaniec
mieszkaniec 13.09.2019, 20:41
Czy "odpady biodegradowalne" będą odbierane ze wszystkich ogrodów na podanych wyżej zasadach. Ogrody i ogródki prowadzone są przez mieszkańców naszego miasta, którzy płacą za segregację wszystkich odpadów.
Świadoma
Świadoma 13.09.2019, 18:50
Polacy mają za małe mieszkania, żeby poradzić sobie z tak dokładną i szczegółową segregacją śmieci. Pod naszymi zlewozmywakami w szafkach ledwo mieścimy plastykowe, szklane i papierowe opakowania. Oczywiście, prawie po każdym wyjściu z domu, bo mam po drodze do śmietnika, zabieram co się da, żeby w domu nie zrobić sobie śmietniska. W innych państwach, mieszkańcy posiadają pomieszczenia gospodarcze gdzie stoi np. pralka i jest miejsce na segregację śmieci. Wymagać owszem, ale warunki przeciętnego Polaka nie należą do łatwych.
Ola
Ola 13.09.2019, 15:06
Najważniejsze, aby obsługa byla lepsza i bardziej kompetentna od poprzedniej , bo było bardzo "nieprzyjemnie" , chyba, że zatrudnią te 25 osób z poprzedniej firmy!
Ery
Ery 13.09.2019, 17:05
Bo tak właśnie będzie zrobione, podobno pracownicy zEnerisa tam przechodzą 😃
Palacz z ZGC
Palacz z ZGC 13.09.2019, 14:54
Najpierw niech powstanie RIPOK w TM później możemy marzyć o obniżce odpadow komunalnych.
AŁ
13.09.2019, 12:24
No dokładnie jaka obniżka jak kupią nowy sprzęt to przecież MY mieszkańcy za to zapłacimy tylko czekać jak woda pójdzie w górę bo z czegoś trzeba finansować pomysły, a Ja bym proponowała władzą spółki za zabranie się do pracy przy oczyszczalni bo jak zabrakło prezesów technicznych to obecna władza chyba nie ma o tym pojęcia co do technologii bo smród aż po Niebrów a oni zabierają się za śmieci dobra zmiana....
.
. 13.09.2019, 13:28
Tobie Agnieszka jak zwykle cos nie pasuje.
AŁ
13.09.2019, 13:38
Wystarczy zobaczyć kto tam jest zatrudniony!!! Emeryci i Renciści, którzy zarabiają bardzo duże pieniądze a do tego sami znajomi i rodziny, niedługo ta firma zmieni nazwę na Rodzinne Wodociągi, zatrudnia się szwaczki które zostają kierownikami po zawodówce i kierownikami plus 70 z demencją którzy nie mają pojęcia gdzie są !!! ale jest się radnym!!!! a technologia leży i śmierdzi.
Zbych
Zbych 29.09.2019, 11:54
czas sie temu przyjrzeć, problem znany nie od dziś ! ach to kumoterstwo !
.
. 13.09.2019, 13:42
A Ty jabys zorganizowala?
AG
AG 13.09.2019, 10:46
Chcę zobaczyć te obniżki. Ciekawe czy kupili już śmieciarki i czy będą mieli gdzie oddawać śmiecì.
Prezydent powiedział "jak będzie drożej to nie będę ubiegać się o reelekcję". Ciekawe jak dotrzyma słowa ;)
question
question 13.09.2019, 09:13
Czekają nas, jak mniemam, obniżki za wywóz nieczystości i wzrost w lasach ilości wywożonych starych lodówek, komputerów i innych elektrośmieci bo za oddanie ich do punktu trzeba będzie zapłacić,a przecież ile tam dobra do odzyskania.
tm ks
tm ks 13.09.2019, 08:41
Czyli czekają nas obniżki zgodnie z obietnicą p. prezydenta. Od kiedy?

Pozostałe