Preludium dożynkowe w Galerii Sztuki "Arkady"

  • 15.09.2019, 18:24
  • Joanna Sztymelska
Preludium dożynkowe  w Galerii  Sztuki "Arkady" cz. 1
loadingŁaduję odtwarzacz...
W piątek, 13 września 2019 roku, w Galerii Sztuki "Arkady" w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się Preludium dożynkowe pt. "Poprawiny, czyli 13-tego w piątek". Była to wspaniała kulturalno-kulinarna feta z udziałem artystów i znawców sztuki różnej, od tańca i śpiewu do tradycyjnych wycinanek.

Zaproszonych na spotkanie gości powitał Mariusz Sobański, organizator i prowadzący spotkanie. - A dzisiaj będzie trochę słowa, szczypta muzyki, odrobina szaleństwa. Będzie hucznie, cicho, wesoło, smutno. Będzie wszystko jednocześnie, tak jak w życiu, tak, jak w Arkadach tu bywa, tak, jak jest u Tuwima, bo dzisiaj 125 rocznica przypada urodzin Księcia Poezji. I cudownie, że to wszystko tak się zbiega w czasie 

Właściciel "Arkad" zaprosił do omówienia pierwszego tematu pt. "Się święci" czyli gawędy literackiej poświęconej rzeźbie ludowej, zaprzyjaźnioną z Galerią Barbarę Ulikowską. 

Następnie o swojej pasji, jaką jest tradycyjna wycinanka opowiadał twórca ludowy Aleksander Dutkiewicz. Na scenie wycinał piękne wycinanki, które zachwycały zebraną w "Arkadach" publiczność. Opowiedział, jak to się stało, że zainteresował się wycinankami

Po temacie wycinanek na scenie pojawił się kolejny zaproszony gość, Rafał Kądziela - b. burmistrz Opoczna. Z jego opowieści emanowała miłość i fascynacja muzyką ludową, szczególnie oberkiem. Opowiedział o organizowanym w Opocznie festiwalu, zatytułowanym "Opoczno stolicą oberka". Przedstawił wspaniałe zdjęcia Andrzeja Bieńkowskiego, który oryginalnie fotografował wiejskich muzyków.

Po tych trzech prelekcjach impreza przeniosła się na zewnątrz, gdzie najpierw odbyło się odsłonięcie pamiątkowego witraża autorstwa Arkadiusza Deli z okazji 125-ej rocznicy urodzin Juliana Tuwima. Witraż przedstawia dwa głębie, a odsłonili go: Izabela Śliwińska i Mariusz Sobański. 

 

 

Artyści z Zespołu Pieśni i Tańca "Ciebłowianie" zatańczyli oberka, a następnie poprowadzili naukę  tego tańca. Katarzyna Małek, kierownik artystyczny  przekonywała, że nie jest trudno tańczyć oberka i każdy może się tego nauczyć. Wiele osób spróbowało swoich sił w tańcu.

Po "Ciebłowianach" na scenie wystąpiła trzyosobowa kapela Romana Wojciechowskiego i na koniec grupa "Odpoczno" z koncertem muzyki tradycyjnej.  

Mariusz Sobański zaprosił wszystkich do degustacji kapusty z grochem, którą przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Swojskie babki" z Tresty.
 
Preludium dożynkowe to kolejna impreza zorganizowana przez Mariusza Sobańskiego w Galerii. Tym razem królowała muzyka ludowa 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 16.09.2019, 13:56
Mariusz: nawet nie wiedziałem o tej imprezce. I tego żałuję. Na przyszłość: beknij chociaż słowo (oczywiście na tym portalu) przed takim cackiem.
.
. 15.09.2019, 21:13
No i spoko. Imprezę teraz organizuje się w wielu miejscach i to jest bardzo dobre. Nawet jeśli frekwencja na poczatek nie była zbyt duża (a tego nie wiem, ale na początek może tak być), to warto to kontynuować.

Jesteś matką z dwójką dzieci bez samochodu, do Spały teoretycznie można dojechać i bezpłatnie tym pociagiem rano, ale nie oszukujmy się, z dziećmi to jest organizowanie całej wycieczki.

A tak, idziecie spacerkiem posłuchać sobie ludowej muzyki, która jest oryginalnymi naszymi korzeniami.

Pan Sobański kolejny raz zorganizował wartościową dla nas wszystkich imprezę.

Jakoś w wakacyjny piatkowy wieczór z placu Kościuszki widziałem, że tam nawet ludzie tańczyli na Rzeźniczej.

Super! Dziękujemy!

Pozostałe