V Centralny Zlot Klas Mundurowych Żagań 2019 zakończony – ZSP nr 1 w Tomaszowie Maz. na 12 miejscu

  • 03.10.2019, 21:56
  • Jacek Matyszewski
V Centralny Zlot Klas Mundurowych Żagań 2019 zakończony – ZSP nr 1 w Tomaszowie Maz. na 12 miejscu
W sobotę, 28 września, zakończył się V Centralny Zlot Klas Mundurowych – Żagań 2019. Była to impreza rangi Mistrzostw Polski zorganizowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, mająca na celu wyłonienie najlepiej wyszkolonych kadetów w Polsce, z pośród ok. 250 szkół prowadzących klasy mundurowe.

Przez cały tydzień na żagańskim poligonie rywalizowało 16 drużyn z Polski (po jednej z każdego województwa) oraz 3 z zagranicy (Rumunia, Ukraina i Litwa ) w zawodach sportowo- obronnych. Województwo łódzkie reprezentowało 30 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim , których opiekunami byli Jacek Matyszewski i Włodzimierz Galicki.

Uczniowie Mechanika w klasyfikacji generalnej zajęli 12 miejsce, uzyskując następujące wyniki :

Zawody sportowo – obronne
1. Strzelanie 12 os. oceniane z kbks –wynik 558 /600 - 9 miejsce
2. Strzelanie 6 os. oceniane z broni pneumatycznej krótkiej –wynik 228/300 - 6 miejsce
3. Rzut granatem 12 os. oceniany – odległość łączna 411.60 m - 10 miejsce
4. Marszobieg terenowy 8 km czas 56:11 - 13 miejsce , zadania punktowane :
a) Strzelanie 5 os. oceniane z karabinka pneumatycznego – wynik 193 /250 - 12 miejsce
b) Rzut granatem 5 os. oceniany – odległość łączna 200,30 m - 9 miejsce

Ponadto kadetki i kadeci zajęli 7 miejsce w pokazie musztry i piosenki marszowej.
Pozostały czas podczas Zlotu wypełniony był ćwiczeniami i zadaniami m.in. :
Szkolenie S.E.R.E - orientowanie się w terenie , urządzanie bazy , zasady maskowania i kamuflażu. Zadania survivalowe i sposób przetrwania w trudnych warunkach. Działania bojowe w terenie z instruktorami WOT oraz strzelanie na symulatorze Cyklop.

Mogliśmy przyjrzeć się wyposażeniu i charakterystyce sprzętu artyleryjskiego w JW w Świętoszowie oraz widzieć je w akcji podczas pokazu dynamicznego na poligonie.
Wykonaliśmy marsz wg mapy 8 km - marsz w terenie leśnym na poligonie i odszukanie 6 punktów kontrolnych . Zadanie wykonane bezbłędnie ( nie pomylona trasa i wszystkie punkty terenowe odnalezione ) w którym udział wziął cały zespół plus opiekun Uczestniczyliśmy w zajęciach pod nazwą „ W zespole siła „ które polegały na wykonaniu zadań transportu skrzynek amunicji 25 kg , rozwijania linii telefonicznej, ewakuacji rannego z pojazdu oraz maskowania pojazdu. Będąc w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej poznaliśmy historię Czarnej Dywizji oraz zwiedziliśmy Obóz jeniecki STALAG VIII C.

W sobotę 28 września odbyła się ceremonia zakończenia Zlotu z udziałem Zbigniewa Cioska , dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni Jarosława Miki .

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a praktycznym wykonawcą była 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, 23 Śląski pułk artylerii oraz jednostki wspierające tegoroczną edycję zlotu.

 

Jacek Matyszewski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe