Chcą wycinać stare drzewa, bo... skrzypią

  • 09.10.2019, 21:47 (aktualizacja 10.10.2019, 19:21)
  • Mariusz Strzepek
Chcą wycinać stare drzewa, bo... skrzypią Wyobrażacie sobie Park bez tych drzew?
Mieszkańcy osiedla przy ulicy Browarnej chcieliby aby miasto wycięło drzewa wzdłuż wejścia do parku im. Solidarności. Ich zdaniem drzewa stare i zagrażają zdrowiu i życiu ludzi, a przede wszystkim konary i gałęzie mogą uszkodzić elewacje zbudowanych tam bloków. Największym problemem jednak są "nieprzyjemne skrzypienia, co przy wiatrach staje się bardzo uciążliwe". Interpelację w tej sprawie na wniosek mieszkańców złożyła Agnieszka Walasik (Znajdziecie ją w załączniku).

Zapewne wielu z Was miało okazję podziwiać fotografie Dariusza Kwapisiewicza, które prezentują niepowtarzalny urok parku miejskiego. Jego integralną częścią jest drzewostan, bez którego miejsce straci całkowicie swój charakter. Wiele się mówi u nas o ekologii, tymczasem wciąż znajdują się osoby, które dla własnej wygody wycinałyby drzewa i betonowały trawniki. Często Ci sami ludzie mówią o ocieplaniu klimatu, klęskach ekologicznych i smogu. 

Drzewa te, które przeszkadzają mieszkańcom osiedla to topole kanadyjskie. Miasto przeprowadziło ich kontrole, która potwierdza, że są zdrowe, nie kwalifikują się do wycinki.

- W obecnie panującym klimacie mamy do czynienia z tak gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, że nawet zdrowe drzewa mogą się im nie oprzeć. Stan drzewostanu w parkach, na skwerach i w pasach drogowych będących własnością Gminy-Miasto Tomaszów Mazowiecki jest na bieżąco monitorowany przez pracowników Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, przeprowadzane są zabiegi pielęgnacyjne w koronach drzew, obumarłe egzemplarze oraz te, znajdujące się w słabej kondycji zdrowotnej są usuwane, a w miejsce usuwanych wykonuje się nasadzenia kompensacyjne - wyjaśnia rzeczniczka prasowa prezydenta miasta, Joanna Budny. 

Warto pamiętać również Miejski Park im. Solidarności objęty jest opieką konserwatora zabytków, na wykonanie jakiejkolwiek czynności w obrębie przedmiotowego parku konieczne jest uzyskanie Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przekonaliśmy się o tym przy okazji tworzenia planów budowy nowej muszli koncertowej.

Obecnie ZDiUM otrzymał zgodę na przeprowadzenie pielęgnacji 294 szt. drzew rosnących na terenie parku, prace rozpoczną się 14 października bieżącego roku. Trwa inwentaryzacja pozostałych drzew, po jej zakończeniu zostanie wysłany kolejny wniosek do konserwatora o wydanie decyzji zezwalającej na prace przy drzewach.

Topole rosnące wzdłuż schodów w Park Solidarności są w dobrej kondycji zdrowotnej, mają proste, smukłe pnie, podkreślają zejście do parku. Drzewa te zostały świadomie zaprojektowane i stanowią ważny element całego założenia parkowego. Korzenie topól wzmacniają skarpę, która bez nich uległaby erozji.

Radnej odpowiedzi udzielał wiceprezydent Tomasz Jurek. Drzewa spełniają ogromną rolę w środowisku. Dzięki nim mamy czym oddychać. Jedno drzewo produkuje średnio 118 kg tlenu rocznie. Taką ilość wywarza zdrowe 10 metrowe drzewo. Człowiek zaś zużywa 176 kg. Oznacza to, że dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby - wyjaśnia Jurek. 

Wiceprezydent tłumaczy też, że każda część drzewa przyczynia się do kontroli klimatu. Liście dla przykładu obniżają temperaturę powietrza za pomocą procesu parowania. Do tego drzewa regulują temperaturę w budynkach i wokół nich. Pozwala to na redukcję ilości zużywanej energii. Liście drzew pełnią też funkcje filtracyjne. Drzewa zapobiegają też erozji gleby i osunięciom ziemi, co powinni mieć przecież na uwadze mieszkańcy okolicznego osiedla, które położone jest przecież na skarpie. 

- W 2019 roku ZDiUM nasadził ponad 200 drzew, z czego mimo codziennego podlewania przeżyło tylko 30%. Bezśnieżna zima i upalne lato spowodowały znaczne ubytki w przyrodzie. Przy bardzo wysokich temperaturach powietrza, temperatura na liściach drzew wynosiła 50 stopni Celsjusza, to spowodowało ich obumarcie i spalenie. Stare drzewa są bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego powinniśmy szczególnie je chronić i o nie dbać - pisze wiceprezydent i trudno odmówić mu słuszności. 

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Załączone pliki do pobrania (1)

Komentarze (66)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Patrycja
Patrycja 13.10.2019, 07:24
Osiedle Browarna to wielka porażka planistów w tym mieście, blokowiska odstraszają wypoczywających tu przed laty tłumnie tomaszowian. Dzisiaj park nawet w wolne dni jest pusty, przykre to.
JaPa
JaPa 13.10.2019, 11:24
Ludzie zamiast spacerować po parku uganiają się teraz za promocjami w marketach, ot taka prawda.
Krycha
Krycha 12.10.2019, 06:56
Czas nasadzać palmy na skwerach. Chodzi konkretnie o gatunek Trachycarpus Fortunei. Jest ona wstanie znieść temp do - 17C, a takie własciwie to już w naszej strefie anomalia. Co raz więcej osób sadzi je w polskich ogrodach. W Czechach znacznie wcześniej już weszły one w pejzaż tamtejszych ogrodów. Pierwsze proponuję nasadzić pod Urzędem Miasta. Fajnie by też wyglądały na pl. Kościuszki. Wspaniała reklama i wizytówka dla miasta!
M.P.
M.P. 12.10.2019, 10:07
Dziękuję za podpowiedż, oglądałam je w necie, wyglądają cudnie, obsadzę nimi moją posiadłość
https://www.youtube.com/watch?…
Jak
Jak 12.10.2019, 09:47
palmy to i małpy by się przydały dla urozmaicenia krajobrazu.
Ajdejano
Ajdejano 11.10.2019, 13:56
Znów do Prezydenta Miasta. Techniczna sprawa: niech Miejski Architekt dokładnie sprawdzi, gdzie ( to znaczy: na jakiej działce) te pieprzone drzewa skrzypią tym wieśniakom, bo to znacznie ułatwi uciszenie tego wieśniactwa.
Jeżeli drzewa są na działce prywatnej - wieśniactwo będzie CZĘŚCIOWO miało rację. Dlaczego częściowo ? Bo skrzypiące drzewa będą im "cóś tam" utrudniać (np. łóżkowe sprawy w nocy, itp. itd.).

Ale miasto będzie miało 100 % racji, bo cały park, jest parkiem miejskim !!!

PS. Panie Mariuszu: czy ja zawsze musze Panu zawracać głowę takimi ***relami ?!
Ajdejano
Ajdejano 11.10.2019, 13:27
Do m&m i Bożena W. : w końcu, zabytkowy park po Ostrowskim, to jest dobro Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, a nie wsioków z dwóch bloków.
Więc, kto tutaj kim ma rządzić w temacie drzew: wiejsko-miejscy mieszkańcy dwóch bloków, czy mieszkańcy miasta ?!

Szanowny Panie Prezydencie: inicjatywa należy do Pana.
Ajdejano
Ajdejano 11.10.2019, 08:17
Do "x" na różowo wczoraj 20:46. Piszesz tak: "Jakoś tak konkretnie i bezpardonowo to opisałeś" .
Odpowiadam: to jest opis nie tyle konkretny i bezpardonowy, co prawdziwy. Pochodzę ze wsi spod Tomaszowa (chociaż urodziłem się w Tomaszowie) i wcale się tego nie wstydzę.

Jednak w swoim długim życiu zajmowałem się m.innymi handlowaniem na rynku warzywami, owocami. Miałem wiele takich sytuacji, że do mojego stoiska podchodziły "paniusie z miasta", które znałem z czasów, kiedy mieszkały właśnie np. w Chorzęcinie, Zawadzie, Wiadernie itd.
I zawsze, kiedy te "paniusie" zaczynały grzebać tymi swoimi paluchami w warzywach albo w owocach, zawsze głośno je pytałem: "cy łu wos w Chorzyncinie" też tak grzebią jak wy na rynku.
Wtedy, zawsze taka "paniusia" robiła się bardzo malutka i szybka odchodziła.

Konkluzja: ci mieszkańcy tych bloków przy Browarnej - to właśnie takie "paniusie z Chorzyncina". Obrzydliwe wiejsko-miejskie wieśniactwo.
Najśmieszniejsze jest to
Najśmieszniejsze jest to 11.10.2019, 23:20
że taka "paniusia na wsi była Helką, a gdy przeprowadziła się do mniasta i jest Lenką, Janka - Ninką, Marianna - Marylką, Józek - Ziutkiem, Janek - Januszem, Marian - Nikiem, Czesław - Sławkiem itd, itp...
m&m
m&m 11.10.2019, 08:04
Przecież kupując mieszkania widzieli w jakiej okolicy się one znajdują. Dodatkowo uważam, że jest to duży atut a nie minus tej lokalizacji. Rozumiem petycje, gdyby te drzewa się łamały i stanowiły zagrożenie, ale tu jak widać nie ma takiej sytuacji. Autorka tej petycji powinna zostać wybuczana. Niech sobie zmieni mieszkanie.
Bożena W.
Bożena W. 10.10.2019, 22:52
Przecież ten park possdził hrabia Ostrowski zanim powstał Tomaszów jako miasto.
Komisarz
Komisarz 10.10.2019, 20:18
Większość mieszkańców tych nowo wybudowanych bloków...jest zbanerowani po... wystarczy spojrzeć na ulicy spalskiej budowę...i plakaty wyborcze...
Nopo
Nopo 10.10.2019, 20:21
...pytanie z jakiego ugrupowania jest interpelacja i w czyim interesie...
WuPa
WuPa 10.10.2019, 20:08
Wnioskującej i mieszkańcom, którym przeszkadza przyroda polecam lekarza psychiatrę.
Mieszkaniec Browarnej
Mieszkaniec Browarnej 10.10.2019, 20:05
To musiał być pomysł nowej elity z 500+
Drzewo
Drzewo 10.10.2019, 20:22
A jaka partia pisze pismo?
Podlewacz
Podlewacz 10.10.2019, 17:43
Jakie podlewanie...taki drzewostan...
Drzewa
Drzewa 10.10.2019, 17:41
... pierwszy błąd jaki radny zrobił...to nie wziął po uwagę wszystkich mieszkańców...tylko kilku...6 osób... które miały silny wpływ...albo inaczej radny jest bardzo uległy...i chce się wykazać...lecz należałoby wykazać trochę chęci i porozmawiać z innymi osobami...a szczególnie z ludźmi którzy przebywają w parku na spacerach...czy nie ma ważniejszych spraw w naszym mieście...???
Ajdejano
Ajdejano 10.10.2019, 17:38
Jeszcze do "Mieszkaniec Łaziska": piszesz, że chciałbyś "szerzej omówić powyższe Twoje spojrzenia na powyższy temat."

Więc pytam: o jakie moje "spojrzenia" Ci chodzi i o jaki "powyższy temat" Ci chodzi.

Twój wpis - to takie memłanie, albo masło maślane.
Jimmy
Jimmy 13.10.2019, 15:32
Co ty? Nie umiesz czytać między wierszami? Gość ci proponuje solówkę i tyle.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 12.10.2019, 12:09
"Jedyny słuszny oceniacz cudych postów..."?? 😎
Buziaki 😀
Ajdejano
Ajdejano 10.10.2019, 16:56
Ci mieszkańcy tych bloków, nie bardzo wiedzą, o co im chodzi.
Większość z nim, to ludzie pochodzący z: Chorzęcina, Godaszewic, Ciebłowic, Wąwału, Zawady, Łaziska, Luboszew i innych pipidówków.
Kiedyś im lub ich przodkom nie przeszkadzał: zapach gnoju i o.b.s.r.a.n.e krowy w oborze, zasyfiona sadzawka za stodołą, wychodek za stodołą, skrzypiące brzozy na podwórku, a teraz, jak już wyszli z tych gumofilców i kufajek, domyli się w łazienkach, baby wyszpanowały i umazały sobie pazury, zaczynają udawać panów i panie z miasta.
A jednak, ten wiecheć słomy z tych miejskich butów i tak zawsze będzie wyłaził.
Mnie też wyłazi i dlatego nigdy nie robiłbym takich bzdur jak ci wiejscy mieszkańcy miejskich bloków.
Nie wiecie
Nie wiecie 11.10.2019, 15:52
że chłop ze wsi wyńdzie, ale wieś z chłopa nigdy.
A wiesz dlaczego zmienili dowody z książeczkowych na plastiki?
Bo z tych starych dowodów róg stodoły wystawał.
żona rolnika
żona rolnika 13.10.2019, 16:19
Gdyby nie te wsiowe to byłyby pustki u wos na mieście, wasza bidota siedzi w blokowiskach smaży naleśniki aby związać kuniec z kuńcem. A my wsiowe pchomy pełne wózki zakupów do naszych ekstra pojazdów na parkingach przed marketami.
x
x 10.10.2019, 20:46
Jakoś tak konkretnie i bezpardonowo to opisałeś :)
Bogusia
Bogusia 10.10.2019, 17:29
Każdy ma prawo sprzedać ojcowiznę na wsi a że grosz z tego nie mały to ma prawo sobie kupić lokum w apartamentowcu!!!
Nie ojcowizna
Nie ojcowizna 11.10.2019, 23:27
tylko dotacje z Unii rozbestwiły ludzi na wsi.
Niektórzy ziemi nie uprawiali tylko brali dopłaty i teraz ze strachu, że będą musieli zwracać pobraną kasę, bo Unia zaczyna sprawdzać na co były brane dotacje to szybko sprzedają tą "ukochaną ojcowiznę" i uciekają do miasta.
Mieszkaniec Łaziska
Mieszkaniec Łaziska 10.10.2019, 17:21
Witam
Chciałbym się z Tobą spotkać prywatnie i szerzej omówić powyższe Twoje spojrzenia na powyższy temat.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 12.10.2019, 12:16
No co ty. On potrafi tylko ujadać przed monitorem.
m
m 10.10.2019, 15:34
Nowobogaccy chcą żeby wyciąć drzewa bo latem nie będą widzieć ze swoich balkonów imprez na przyszłej muszli (scenie) koncertowej.
Jakie tam bywały koncerty i imprezy.
varan
varan 10.10.2019, 16:55
Też nie bardzo. Jakiś czas temu ktoś protestował że jest zbyt głośno i aby nie odbudowywać amfiteatru. Więc ponawiam pytanie, po co ktoś kupował mieszkanie w tej lokalizacji ?
slawek
slawek 10.10.2019, 11:45
Szanowny Panie Redaktorze, proszę zajrzeć na skwer "Powstańców" znajdujący się przed osiedlem "Bulwary". Chyba w zeszłym roku obecny Pan Prezydent przeprowadził akcję "100 dębów na stulecie NIEPODLEGŁEJ". Na tym skwerze (między innymi ) posadzono kilkadziesiąt dębów i oznaczono tabliczkami z nazwiskami POWSTAŃCÓW. Właściwie wszystkie dąbki (i nie tylko dąbki) posadzone na tym skwerze uschły. Nie były podlewane, odchwaszczane stoją w trawie i lebiodzie po kolana. Przed wejściem na ten skwer jest tabliczka kto i za ile posadził te drzewka. Jednocześni podczas tej akcji Pan Prezydent osobiście posadził chyba trzy dąbki przed magistratem. Te natomiast doglądane, podlewane, pielęgnowane trzymają się pięknie. Tu widać gospodarza na skwerze "POWSTAŃCÓW" kilkaset metrów dalej już go NIE WIDAĆ. Kilkadziesiąt dąbków (i nie tylko)do wyrzucenia - CZYLI PIENIĄDZE TEŻ. Po tym poznaje się dobrego gospodarza jak dba o majĄtek wspólny nie tyko SWÓJ.
Co za ludzie
Co za ludzie 10.10.2019, 14:17
Za kłamstwa kończy się w sądzie szanowny panie G
slawek
slawek 10.10.2019, 14:35
wiosną i latem prawie codziennie jeździłem przez ten skwer rowerem i wiem czy nasadzenia były podlewane, odchwaszczane czyli pielęgnowane. Nie nie były w odróżnieniu od tyvh przed magistratem.
slawek
slawek 10.10.2019, 14:30
idź, zobacz i wtedy oceń Szanowna Pani J. To właśnie zaraz za budynkiem sądu, kilkaset metrów od Pani miejsca pracy. i nazywam się Sławek.
slawek
slawek 10.10.2019, 14:25
Morawiecki coś o tym wie
sm
sm 10.10.2019, 13:45
Były podlewane ale i tak uschły zanim sie ukorzeniły. Wszyscy mieli takie same problemy z nasadzeniami nie tylko ZDIUM
WuPe
WuPe 10.10.2019, 20:17
Może w tym roku tak, ale nieudolność miasta w nasadzeniach obserwuję od wielu lat. Obawiam się, iż to wina kompetencji zawodowych. Czasami widzimy w jaki sposób wbrew sztuce ogławiane są korony drzew, w jaki sposób lekką ręką znikają drzewa z naszych ulic mimo, iż ktoś kto za to odpowiada powinien zdawać sobie sprawę jak trudno przyjmują się młode drzewka. Koniec końców powinien liczyć się efekt, a nie same chęci.
slawek
slawek 10.10.2019, 13:51
no oprócz tych przed magistratem?? idź, zobacz, wtedy oceń
mieszkaniec
mieszkaniec 10.10.2019, 11:57
Ten skwer jest w niefortunnym miejscu, tu powinien powstać parking dla mieszkańców Browarnej jak i dla petentów ZUS-u!
stary tomaszowiak
stary tomaszowiak 11.10.2019, 10:22
W niefortunnym miejscu to są te bloki, kto pozwolił rozebrać stary ponad 150 letni browar! i postawić w tym miejscu nie pasujące do otoczenia paskudne blokowiska. Browar powinien istnieć nadal jako pamiątka z czasów gdy powstawało miasto Tomaszów i jak każde szanujące się wtedy miasto szczyciło się swym browarem z wybornym piwem.
Grześ
Grześ 12.10.2019, 09:08
>Tomaszów i jak każde szanujące się wtedy miasto szczyciło się swym browarem z wybornym piwem<
tak było chyba przed wojną bo za naszych czasów produkowano w tym browarze tzw jabcoki J-23. i może niektórym przeszkadzał smród fermentującego zacieru w ogromnych beczkach
Tomasz
Tomasz 10.10.2019, 15:53
Dobre, zrobmy wszędzie same oarkingi i będzie po problemie, uschnie tylko człowiek, bo nie będzie cienia
varan
varan 10.10.2019, 13:45
Jeśli coś jest w niefortunnym miejscu to raczej blok stojący przy wejściu do parku. Odbijając piłeczkę zaproponuję abyś i tobie podobni zezłomowali swoje samochody.
slawek
slawek 10.10.2019, 12:38
parking jest poniżej a nie wszędzie trzeba dojeżdżać własnym autem. komunikacja miejska jest darmowa, a przystanek przy ZUSie. Ale pewnie lepiej wyciąć drzewa?!?! NASTĘPNY DRWAL NIEPODLEGŁEJ???
maniek
maniek 10.10.2019, 13:01
Elyty nie będą autobusami z plebsem jeździły
To niech
To niech 12.10.2019, 09:30
te elyty jezdza traktorami jak ich przodkowie,
O traktorze
O traktorze 12.10.2019, 09:45
to mogli sobie pomarzyć. Polecam film "Sami swoi". A wóz kunny nie łaska?
Nie skrzypi, nie smrodzi, luz bez plebsu, wypasać można w pobliżu nad Wolbórką, a i dodatkowa korzyść - nawóz pod pieczarki, które można hodować w łazience. Mogli początkowo trzymać w łazience, króliki, na balkonie gołębie ("Alternatywy 4) to i kunie też się na noc wprowadzi.
emeryt
emeryt 10.10.2019, 11:16
Oby tym nowobogackim nie przeszkadzał też staw, obwąchiwany czy aby woda w nim nie jest za stara i śmierdząca.
Jeszcze nie emeryt
Jeszcze nie emeryt 10.10.2019, 20:21
Mieszkam na tym osiedlu i nie utożsamiam się z osobami którym przeszkadza skrzypienie drzew, wręcz przeciwnie zarówno park jak i ten jak to emeryt nazwał śmierdzacy staw mi nie przeszkadza. Więc proszę nie nazywać wszystkich mieszkańców tego osiedla nowobogackimi. A mieszkanie kupiłem właśnie ze względu na ten park i staw. Pozdrawiam.
JK
JK 10.10.2019, 09:57
Moi znajomi wprowadzili się tam że względu na piękny widok starych koron drzew. Kiedy wychodzą na balkon czują się jak w lesie. Drzewa, które jednym przeszkadzają inni kochają. Ja też nie wyobrażam sobie tego parku bez pięknych starych drzew. Jeśli mieszkańcy dużych miast mogą przyzwyczaić się do hurgotu tramwaji i samochodów to jakim cudem nie można przywyknąć do dźwięku wydawanego przez drzewa?
Zagranica
Zagranica 10.10.2019, 09:09
Ten piekny park zestarodrzewiem powinien byc duma Tomaszowa. Drzewostan jest tak piekny, ze brak slow aby opisac. Piekna fotografia ilustruje artykul. BRAWO fotograf. BRAWO ci, ktorzy zasadzili drzewa dawno temu. W glowie sie nie miesci pomysl wycinki drzew w pieknym parku.
park
park 10.10.2019, 08:24
skoro były badania, to ktoś bierze odpowiedzialność za te badania,
chyba że mieszkańcy to sami fachowcy w tej dziedzinie, brak załączników a artykule...może zamknąć trzeba okno albo się wyprowadzić, kliku mieszkańców chce by kilkadziesiąt tysięcy tomaszowian miało miej zieleni... park był zanim niektórzy się jeszcze nie urodzili.. 

Pozostałe