Uczniowie z „czternastki” świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

  • 25.11.2019, 09:09 (aktualizacja 29.11.2019, 09:36)
  • Mariusz Strzepek
Uczniowie z „czternastki” świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF
Szkoła Podstawowa nr 14 im. Orła Białego w Tomaszowie Mazowieckim bierze udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju.

Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także Szkoła Podstawowa nr 14 im. Orła Białego w Tomaszowie Mazowieckim, która zorganizowała w ramach tego dnia zajęcia (uczniowie ubrani na niebiesko zapoznawały się z historią praw dziecka, celebrowały rocznicę praw dzieci, tworzyły gazetkę szkolną, plakaty, dekorowały salę w kolorze niebieskim).

 

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (5)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bejc
bejc 25.11.2019, 17:30
pani wdaje się w gadulca i pije kawę,spóźnia się na lekcje,przetrzymuje dzieci na przerwie by zrealizować materiał,dzieci nie jedzą obiadu za który zapłacili staruszkowie.Gdzie te prawa ?

Pozostałe