Ulga za fotowoltaikę – kolejny pomysł na walkę ze smogiem

  • 26.11.2019, 18:42
  • Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
Ulga za fotowoltaikę – kolejny pomysł na walkę ze smogiem
Właściciele budynków mieszkalnych lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej będą mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Projekt uchwały w tej sprawie tomaszowscy radni będą głosować na czwartkowej (28 listopada) sesji Rady Miejskiej.

Przyznanie tomaszowianom ulgi podatkowej za podłączenie nieruchomości, których są właścicielami, lub ich części do instalacji fotowoltaicznej to kolejny pomysł samorządu Tomaszowa Mazowieckiego na walkę ze smogiem. Uchwała będzie stanowić uzupełnienie innych działań wpływających na poprawę jakości powietrza w naszym mieście, takich jak m.in. zakup niskoemisyjnych autobusów dla MZK,  pozyskanie dofinansowania z WFOŚiGW w Łodzi na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła czy montaż 40 sensorów jakości powietrza Airly.  Będzie też stanowić zachętę do korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Ze zwolnienia z podatku od nieruchomości będą mogli skorzystać ci właściciele nieruchomości, którzy po wejściu w życie uchwały na podłączenia instalacji fotowoltaicznej poniosą nakłady w wysokości co najmniej 15 000 złotych brutto. Warunkiem uzyskania ulgi będzie też złożenie odpowiedniego wniosku w Urzędzie Miasta (do końca roku, w którym zostały poniesione koszty) oraz korzystanie z podłączonej instalacji fotowoltaicznej nieprzerwanie w czasie, którego będzie dotyczyło zwolnienie. Wielkość zwolnienia nie będzie mogła przekroczyć 100% poniesionych kosztów.

Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego, a obowiązywać będzie do 31 grudnia 2025 roku.

Odnawialne źródła energii ograniczają spalanie paliw kopalnych, które zanieczyszczają nasze środowisko. Instalacja fotowoltaiczna działa w oparciu o promieniowanie słoneczne. Pozwala to na pokrycie znacznej części zapotrzebowania domu na energię elektryczną. Fotowoltaika to również system zeroemisyjny. Oznacza to, że wskutek działania instalacji nie wytwarzają się szkodliwe związki lub gazy cieplarniane. Panele słoneczne nie powodują także hałasu ani drgań, pod tym względem są lepszym rozwiązaniem niż turbiny wiatrowe.

Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Olek
Olek 29.11.2019, 08:11
kurka zapomniałem jeszcze o ARiMR, PIW, PUP, ale w tym miejscu szacunek dla spółek komunalnych może i nie ma tam szału ale jakoś do przodu dają radę - mowa o TTBS, ZGC, ZGWIK (no może troszeczkę za dużo dyrektorów i partyjnych ale pensje za to nie idą w kosmos - ludzie by ich wynieśli :) ).
Abstar***ąc na 60 tys. miasto pracuje około 30 tys ludzi z czego w urzędach ca. 5 tys. (nie licząc spółek komunalnych) to mniej więcej 17 % czyli 6 pracujących utrzymuje jednego urzędnika :D
Gdyby nie to to moja średnia pensja 3500 zł netto była by wyższa o minimum 600 zł (a gdzie jeszcze koszty utrzymania urzędów ???) co rocznie dało by niezłe wakacje na Dominikanie lub po 6 latach nowy samochód.
SA.
SA. 02.12.2019, 09:10
Najlepiej jakby żadne urzędy nie były ogrzewane. Prywatne i spółdzielcze mieszkalnictwo też. Nie byłoby smogu, wszyscy marzliby i siedzieli w zimnie. A Olek miałby większą śr. pensję i jeździłby super furą na Dominikanie.
Paranoja Super inwestora Olka.- genialne!!! :-))
Ajdejano
Ajdejano 28.11.2019, 22:00
Przestańcie pier..... z tą fotowoltaiką. To jest taki sam numer, jak i z dotacjami do nawadniania upraw polowych. Aby taką dotacje otrzymać, trzeba wypełnić wniosek, do którego jest dołączona instrukcja, składająca się z np. 24 stron, pisanych drobnym drukiem.

Ostatnio czytałem taką instrukcję ARiMR (agencja rozwoju i modernizacji rolnictwa) do wniosku o dotację na nawodnienie upraw polowych.
Niech szlag trafi tych urzędasów. Tam jest kilkadziesiąt błędów merytorycznych. O pisowni w tym gniocie już nie wspomnę.

Gdzie my idziemy.......? Na zupełne dno.
m&m
m&m 29.11.2019, 09:09
Sam zawsze krytykowałem systemy "dopłat" , kredytów itd do różnych tego typu rzeczy. Ale funkcjonujący chyba ze dwa lata sposób rozliczenia z elektrownią, gdzie to , co nadprodukujesz latem odbierasz zimą, to naprawdę dająca do myślenia sprawa. Wiadomo, że nie możesz mieć akumulatorów takiej wielkości i że zimą nie ma słońca za dużo. Więc wg innych zasad panele mogą być tylko fanaberią albo dodatkiem. Ale wykorzystując sieć jako swój magazyn można po kilku latach zwrócić koszty inwestycji. Standard w panelach teraz, to chyba 25 lat gwarancji. Robi się ciekawiej po podłączeniu tego do powietrznej pompy, bo po tych kilku latach masz z głowy, oprócz rosnących kosztów prądu, jeszcze koszty ciepłej wody i ogrzewania domu. Tzn są, ale raczej symboliczne w skali roku. Oczywiście wszystko musi być dobrze dobrane. Ale to działa, jest realne i ludzie tego używają z takimi skutkami. Technologia idzie do przodu. Wspierając i zachęcając do takich rozwiązań na skalę masową (głównie przez kasę, która przekonując częśc ludzi zwiększa obrót w takich rozwiązaniach - ceny spadają- coraz większe masy używają) rozwiązuje się w sposób powolny, choć realny, problemy ze smogiem, problemy z wydajnością sieci (produkujemy sami). To wygoda i przyszłość. Brzmię może jak jakiś agitator, ale sam się trochę tematem ostatnio zainteresowałem i każdemu krytykantowi proponuję.
Olek
Olek 29.11.2019, 10:41
Zainwestuj swoją kasę i pokaż a nie chojrakuj na portalach.
Jak Ci wyjdzie to podziel się na Nasztomaszow opinią czy faktycznie twoje marzenia w realu się spełniły.
m&m
m&m 29.11.2019, 12:13
Oczywiście, że to zrobię. Co w tym, co napisałem, bylo takiego, ze sie rzucasz. Wystarczy się zorientować i policzyć.
Olek
Olek 29.11.2019, 13:15
to dawaj policz i wrzuć - oczywiście wykaż w tym swoje w/w racje :)
Olek
Olek 28.11.2019, 07:29
pomyślcie ile smogu powstaje w skutek utrzymywania ogromu urzędów w naszym mieście, ile syfu musi pójść w powietrze żeby ogrzać ZUS, KRUS, US,Starostwo, UM, Wojsko, Kościół, itd.
Maniek
Maniek 27.11.2019, 14:34
Ale jaja to znaczy że jak kupię za 20 tys. zł paneli to max dostanę 500 zł zniżki ale okazja - hehehe.
Jak znajdą chociaż jednego chętnego to gratuluję :D
Chyba faktycznie urząd jest zbyt liczebnie obsadzony bo im tylko idiotyczne pomysły do głów przychodzą - niech się za robotę wezmą i jeszcze zadbają o efektywność działania urzędów.
KP
KP 27.11.2019, 13:14
To znaczy że jeśli już mam działającą PV to z ulgi nie skorzystam. Genialny pomysł i motywacja żeby z myśleniem ekologicznym za bardzo się nie spieszyć.
Andrzej
Andrzej 27.11.2019, 18:11
Tak zabija się ludzką inicjatywę, bo po co się starać, poprawiać. Poczekam, państwo dopłaci.
m&m
m&m 27.11.2019, 11:10
Powinni to zakładać w pakiecie z pompami ciepła. To naprawdę opłacalne :(poza ceną początkową, która jest trochę wyższa niż przy bardziej tradycyjnych źródłach), ale całkiem ekonomiczne przy obecnym sposobie rozliczania produkowanego prądu z siecią.
kicay
kicay 26.11.2019, 22:33
I bardzo dobrze, bo czujniki na Placu Kościuszki już nie wytrzymują i często są wyłączone

Pozostałe