Lekcja biblioteczna o tradycjach nadchodzących świąt Bożego Narodzenia

  • 09.12.2019, 19:57
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim
Lekcja biblioteczna o tradycjach nadchodzących świąt Bożego Narodzenia
Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy czas, czas zaczarowany. To również czas, który spędzamy w gronie najbliższych i przyjaciół. Czas pełen dobrych życzeń i spełniających się marzeń.

9 grudnia Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej gościł dwie grupy dzieci z Przedszkola nr 16 z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim na zajęciach pn. ,,W kręgu Świąt Bożego Narodzenia”. Spotkanie w książnicy dla najmłodszych rozpoczęło się od wysłuchania historii o Świętym Mikołaju oraz opowiadania ,,Czarodziejska choinka” z książki pt. ,,Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju”.

 W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z tradycjami i zwyczajami Świąt Bożego Narodzenia, rozmawiały o tym w jaki sposób przygotowują się do świąt, mówiły kiedy ubierają z rodzicami choinkę, kiedy zasiadają do wspólnej wieczerzy, jakie kolędy śpiewają przy wigilijnym stole oraz jakie potrawy przygotowywane są w ich domach.  Ponadto młodzi czytelnicy dowiedzieli się od kiedy na naszych ziemiach pojawił się zwyczaj zdobienia choinki, dzielenia się opłatkiem, jaka jest symbolika ozdób, a także czym była podłaźniczka. Po wysłuchaniu wiersza pt. ,,Wieczór wigilijny” W. Osuchowskiej - Orłowskiej nasi słuchacze wymieniali zwyczaje świąteczne, o których usłyszeli w utworze.

W trakcie zabawy w ,,zaczarowane pudełko” zaś rzeczy, które utożsamiali z danym momentem podczas zbliżających się świat. Był wśród nich: Mikołaj, gwiazdki, bombki, żłóbek, opłatek, choinka itp. Natomiast  bawiąc się w kalambury przedszkolaki pokazywały lub rysowały, jaki prezent chciałyby otrzymać pod choinkę.

Nie zabrakło w trakcie zajęć w bibliotece zagadek tematycznych. Poza tym nasi milusińscy siedząc w kole i przekazując sobie interaktywnego Renifera – Rudolfa, bawili się w skojarzenia, dokańczając zdanie: Święta Bożego Narodzenia kojarzą mi się z … . Wiele uśmiechu i radości sprawiła dzieciom zabawa ruchowa pn. ,,idziemy po choinkę” oraz ,,wstań i usiądź”, która polegała na zmianie pozycji po usłyszeniu zdania dotyczącego nadchodzących świat.

Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci z ciekawością oglądały film animowany pt. ,,Wigilia Kajtusia” oraz otrzymały upominek w postaci świątecznej kartki.
 

Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe