E-recepta od stycznia

 • 14.12.2019, 14:57 (aktualizacja 16.12.2019, 16:14)
 • Mariusz Strzepek
E-recepta od stycznia
Od 8 stycznia 2020 roku recepty w Polsce – z kilkoma, ściśle określonymi wyjątkami – będą mogły być wystawiane wyłącznie elektronicznie.

Od 8 stycznia 2020 roku lekarz ma obowiązek wystawić receptę elektroniczną. Pacjent otrzymuje informację o e-recepcie w postaci:

 • SMS-a z 4-cyfrowym kodem dostępu, lub/i
 • e-maila z załączoną w PDF-ie informacją o e-recepcie albo
 • wydruku informacyjnego.

Bezpłatny SMS oraz e-mail są wysyłane z systemu e-zdrowie tylko wtedy, gdy pacjent zalogował się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i uzupełnił w zakładce „Moje konto” nr telefonu lub/i adres poczty elektronicznej. Jeśli pacjent nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lekarz przekazuje mu wydruk informacyjny. Wydruk informacyjny jest też przekazywany zawsze na żądanie pacjenta, nawet jeśli ma on aktywowane IKP. E-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce.

e-recepta to większe bezpieczeństwo

Co zyskasz dzięki e-recepcie?

 • jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji — każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece
 • nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek — e-recepta jest zawsze czytelna
 • nie zgubisz jej — wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta
 • zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce

...a jeżeli korzystasz z IKP:

 • w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek — na e-recepcie znajdziesz informacje o przepisanym dawkowaniu
 • otrzymasz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem)
 • możesz sprawdzać dawkowanie leków przepisanych Twoim dzieciom do 18. roku życia

E-RECEPTY W POLSCE

 

Obecnie e-recepty wystawia ponad 37 tys. lekarzy z ponad 6 tys. placówek medycznych z ponad 2 tys. miast. Liczby te każdego dnia rosną, gdyż do systemu e-zdrowie (P1) dołączają sukcesywnie kolejne podmioty. Już teraz każdego dnia wystawianych jest ponad 800 tys. e-recept. Najstarszy lekarz wystawiający elektroniczne recepty ma 91 lat, zaś najmłodszy – 24.

Do dn. 19 listopada br. wystawiono już ponad 33 mln elektronicznych recept dla ponad 6,3 mln pacjentów, z których najstarszy ma 111 lat, a najmłodszy 10 dni.

 

E-RECEPTY W ŁÓDZKIEM

 

W Łódzkiem, w Skierniewicach w NZOZ Judyta i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w maju 2018 r. wystawiono – pilotażowo – pierwsze w Polsce e-recepty.

Od tej pory 2021 lekarzy w Łódzkiem wystawiło już ponad 2 miliony e-recept dla 359 tysięcy pacjentów. E-recepty wystawiane są już w 500 placówkach medycznych.

Najczęściej na e-receptach wystawiane są leki obniżające ciśnienie tętnicze, leki stosowane w leczeniu stanów niedoboru potasu, a także w leczeniu hiperurykemii.

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

...
... 16.12.2019, 15:48
w styczniu czeka ten kraj armagedon.....

Pozostałe