Posłanka Sowińska pisze do ministra w sprawie Zalewu Sulejowskiego

  • 17.12.2019, 19:53 (aktualizacja 17.12.2019, 20:00)
  • Mariusz Strzepek
Posłanka Sowińska pisze do ministra w sprawie Zalewu Sulejowskiego
Posłanka Anita Sowińska, na prośbę mieszkańców i mieszkanek okolic Zalewu Sulejowskiego, zgodnie z obietnicą w trakcie kampanii wyborczej, podjęła działania wobec wysychającego Zalewu Sulejowskiego. 15 grudnia 2019 roku złożyła na ręce Marszałek Sejmu Elżbiety Witek interpelację skierowaną do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie programu poprawiającego stan Zalewu Sulejowskiego w woj. łódzkim. 

W interpelacji Posłanka przedstawiła szczegółowo problem wysychania zalewu, oraz zadała ministrowi cztery pytania, na które powinien odpowiedzieć w ciągu 21 dni.

  1. Jakie zabiegi poprawiające sytuację Zalewu Sulejowskiego są planowane na przyszły i kolejne lata obecnej kadencji? 
  2. Czy w budżecie na 2020 rok są przewidziane środki finansowe na poprawę sytuacji Zalewu Sulejowskiego i jakie są to kwoty? 
  3. Czy w swoich planach na tę kadencję przewiduje Pan program retencji wody w tym regionie? W szczególności chodzi o program wspierania małej retencji wody (zbiorniki o pojemności poniżej 5 mln m3, w tym stawy hodowlane) oraz mikroretencji (zbiorniki o pojemności poniżej 0,1 mln m3 i o powierzchni do 1 ha, w tym oczka wodne oraz podpiętrzone cieki – także w wyniku działalności bobrów), a także odbudowę dzikich brzegów rzek. 
  4. Czy zostanie wprowadzony projekt odszkodowań dla mieszkańców, którzy ponieśli szkody wskutek braku możliwości zarobkowej z turystyki?
Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

w_p
WuPe 27.12.2019, 23:08
Takie pismo, to wystarczy do Wód Polskich wystosować. Byłoby szybciej.
Rick
Rick 22.12.2019, 12:22
Przykro patrzeć jak moje rodzinne miasto popada w ruinę. Niedouczeni gospodarze miasta nie potrafią wykorzystać europejskiej aglomeracji jaką jest Warszawa. Większość mieszkańców o mentalności homosovieticus. Władze miasta - ale nie te - przyszłe, należy wysłać do Nowej Soli po nauki.
Ajdejano
Ajdejano 20.12.2019, 12:33
Do "Gajowy Marucha".
Masz rację, że wody polskie, oczywiście nie odpowiadają za jakość wody, za upadek agroturystyki w rejonie zalewu. Odpowiadają za stan techniczny urządzenia wodnego, jakim jest zalew, za sprawne regulowanie poziomu wody. Za resztę rzeczy odpowiadają różne podmioty.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 21.12.2019, 10:35
To po co pisałeś że Wody Polskie zarządzają zalewem. Kłamałeś czy nie wiedziałeś?
Po co kłamiesz?
Po co piszesz jak nie wiesz?
Ajdejano
Ajdejano 19.12.2019, 15:47
Jest godzina 15:35 (dzisiaj) i widzę, że temat tej p/osłanki nagle umiera. Co to oznacza ? Oznacza to, że wszyscy ludzie, zainteresowani FAKTYCZNYM ratowaniem zalewu, po prostu olali tę "poselską inicjatywę" tej pani.
Olali tę inicjatywę nawet ci "mieszkańcy i mieszkanki okolic Zalewu Sulejowskiego", którzy tak ubolewali do pani p/osłanki (????), że im tak źle jest.

Ogólnie: śmiech na sali.
Ajdejano
Ajdejano 19.12.2019, 13:50
Do Admina.
Na marginesie: aż mnie parzy dzisiejsze głosowanie w Sejmie RP na temat tzw. "ustawy kagańcowej" (określenie od posłów opozycji). Nie może Pan uruchomić na tym portalu jakiegoś pasma, dotyczącego takich drażliwych tematów ?
Ajdejano
Ajdejano 18.12.2019, 21:02
Jeżeli liczna manifestacja odbyła się w Tomaszowie, to z pewnością było około 15-20 osób. Dlatego, jak na nasz grajdoł, już byłaby "duża" manifestacja. Tylko nie wiem, czy można wierzyć Klimczakowi.
AK-47
AK-47 18.12.2019, 21:06
Pytam bo nie wiem. Ale Klimczak na antenie powoływał się na Tomaszów gdzie jak twierdził odbyła się liczna demonstracja! Znaczy się łże jak pies?...
AK-47
AK-47 18.12.2019, 20:28
Przed chwilą Klimczak z PSL-u w "Mineła 20" powiedział, że dzisiaj w Tomaszowie odbyła się liczna manifestacja w obronie Sądów. Prawda to?
MS
MS 18.12.2019, 21:26
Było kilkadziesiąt osób. To kwestia subietywnej oceny, czy to dużo czy mało.
Ajdejano
Ajdejano 18.12.2019, 19:11
Do "Gajowy Marucha".
Też jesteś trochę w błędzie. Ogromny teren, wydzielony na zalew, jest terenem Skarbu Państwa i jest zarządzany przez Wody Polskie. Natomiast tereny, otaczające zalew, to są tereny: też Skarbu Państwa (Lasy Państwowe), gminne, powiatowe, prywatne.

Na tych terenach wokół zalewu, oprócz wymienianych wcześniej tysięcy ton nawozów sztucznych, spływających z pól, innych zagrożeniem są setki (a może i tysiące) nielegalnych kanalizacji, wprowadzanych bezpośrednio do zalewu. O tym wiedzą wszyscy za wyjątkiem p/osłanki.
Dobrze, że w ostatnich latach ruszył projekt budowy kanalizacji wokół zalewu (gminy wokół zalewu z powiatów opoczyńskiego, tomaszowskiego i piotrkowskiego) .
I o tym tez prawie wszyscy wiedzą, ale nie p/osłanka.

Najlepiej ta kobita wychodzi na zdjęciach - jeszcze z interpelacją w ręku. Takich papierowych wojowników znamy wielu.

Pozdrowienia dla tej pani od starego czekisty.
Gajowy Marucha
Gajowy Marucha 18.12.2019, 22:52
Ależ nie jestem w błedzie. Nie ma jednego podmiotu odpowiedzialnego za zalew i jego stan bo inne zadania mają wody polskie i nie jest to z pewnością jakość wody czy rozwój turystyki, inne samorządy gminne a jeszcze inne powiatowe. Każdy ma swoje a nikt nie patrzy na to kompleksowo. Co do przyczyn stanu jaki jest dziś pełna zgoda tylko trzeba jeszcze wykorzystać kpa i zmusić właścicieli do przyłaczania się do sieci kanalizacji. Paradoksem jest fakt, iż stan wody niszczy turystykę a do jej jakości w dużej mierze doprowadzają właściciele działek letniskowych zrzucajacy ścieki bytowe do wód gruntowych.
Ja
Ja 18.12.2019, 17:50
Ale sie wysilila list napisala dobre niech kase zalatwi a nie papier marnuje
Zeglarz
Zeglarz 18.12.2019, 15:40
Piszecie że potrzeba na rewitalizację ogromnych pieniędzy. Ale jakoś na Mazurach przy dotacjach z Unii Europejskiej i środkach z gmin czy funduszom państwowych oraz podatków i opłat za dzierżawę wszystko zostało ogarnięte. U nas można by zrobić to samo bo to co się zainwestuje to sie zwróci. Zalew ma potężny potencjał.
m&m
m&m 18.12.2019, 18:44
Zbiorniki zaporowe rządzą się swoimi prawami i działania na pewno potrzebne inne niż na Mazurach. Ale generalnie temat do zrobienia tylko przy zaangażowaniu wszystkich zarządców terenów że zlewni zalewu.
AVANTgarde
AVANTgarde 18.12.2019, 15:32
Witam, chciałby zwrócić uwagę na istotne fakty bo jestem żeglarze i mam kontakt z właścicielami portów na Zalewie Sulejowskim. Nie jestem za rozdawnictwem pieniędzy ale jeśli byle jaki mały port płaci za dzierżawę czy inne opłaty ponad 100 tys zł rocznie a nie ma zarobku bo nie da się żeglować a ludzie zabierają łódki to kto powinien za to odpowiadać? Tylko i wyłącznie zarządca czy gospodarz obiektu jakim jest Zalew Sulejowskim. Każdy by chciał tylko brać pieniądze a nikt nie chce inwestować. Dlatego tak się dzieje. Jest jeszcze jeden wątek bo istnieją przesłanki że może być to celowe zagranie by pozamykac istniejące porty a ktoś później po cichu to przejmie. Trzeba zrozumieć że jeśli ktoś prowadzi tawere czy port to w to inwestuje a koszty co roku rosną. Gdzie mają zarobić? Jeśli nie mają zysku to niech zawieszką podatek na rok albo je zmniejszą. Jak kasy zacznie brakować u zarządcy to zaraz się znajdą rozwiązania na utrzymanie stanu wody. To nie jest normalne żeby nawet teraz w grubniu w zalewie było połowa stanu wody! Takie są fakty.
varan
varan 18.12.2019, 18:29
A z czego ma się podnieść poziom wody, skoro nie ma opadów ? Poniżej zapory woda w Pilicy też jest niska, więc nie ma sytuacji że ktoś "złośliwie" nie pozwala na napełnienie zbiornika.
W Wolbórce i Czarnej (tej w Tomaszowie) poziom wody też przypomina ten z lata, a nie z zimy.
Jeśli w najbliższych 4-5 miesiącach solidnie nie popada, to w przyszłe lato będzie prawdziwa katastrofa jeśli chodzi o stan wód.
A ja musiałem
A ja musiałem 18.12.2019, 20:08
przez ten ZS studnię pogłębiać, bo stan wody w niej się obniżył i pompa co rusz to się psuła. Pytam się kto mi zwróci koszty naprawy pompy i koszt pogłębienia studni?
Hultaj Zenon Kuśmider
Hultaj Zenon Kuśmider 18.12.2019, 15:00
Zacznę od końca, bo lubię niekonwencjonalne podeście.

Z jakiej, kurka rurka, paczki, ktokolwiek ma dostać odszkodowanie "za straty wskutek braku możliwości zarobkowej z turystyki"? Skoro jednak ww mają dostać hajs, to ja też chcę, a jakże! Ja też ponoszę straty finansowe, np. ludzie w tym roku kupili wyjątkowo mało elektroniki, i straciłem milion złotych - też dostanę? Nie?! No, to kurna sprawiedliwość komunistów od biedronia.

Po drugie - poprawa stanu Zalewu Sulejowskiego wymaga ogromnych, wielomiliardowych nakładów. Gdyby pani (p)oseł poświęciła kilka minut na research to na pewno by tę informację zdobyła, ale jak widać woli uprawiać dziki populizm jak na typowego komucha przystało. Aby nasze jeziorko było śliczne, piękne i w ogóle cycuś to po pierwsze - trzeba by rolnikom z okolic (jakieś 40 km w koło ZS) zakazać używania (całkowicie) nawozów z amoniakiem przez minimum 25 lat! No, i tu mamy już miliony złotych strat/wydatków. Po drugie - uregulowanie linii brzegowej, pogłębianie to zestaw prac na minimum 15 lat i kolejne miliony złotych. Najdroższy jednak byłby system oczyszczania wody, ten został wyceniony na kilka miliardów Euro - może pani wiosenna (p)osłanka powie skąd na to weźmie hajs?

Po trzecie - dla mnie ta polityk jest warta tyle samo co zeszłorczny śnieg.
m&m
m&m 18.12.2019, 19:04
Można zmniejszać spływ tego amoniaku i są sposoby . Generalnie jednak aktualna przyczyna zakwitow sinic zgrabnie opisana.
Ajdejano
Ajdejano 18.12.2019, 14:59
Dopisek: za posłankę przepraszam wszystkich sb-eków, o których zapomniała posłanka w swoim liście. Przez ten cholerny PiS, oni też przecież stracili.
Ajdejano
Ajdejano 18.12.2019, 14:54
Wobec Draculi (Vlad_Palovnick) ZAWSZE byłem "na nie", ale tym razem to On jest jedynym w tym temacie, który podszedł rzeczowo i ironicznie.

Deszcz nie pada, zalew wysycha i zarasta sinicami, agroturystyka nad zalewem padła, WISTOM upadł, ta S8 jest do du.., itd., itp., więc nie teraz rząd odpowiada za te upadki i niech rząd wypłaci straty tym, którzy na tych zmianach stracili....

Najlepsze są niektóre kabaretowe fragmenty:

"Posłanka Anita Sowińska, na prośbę mieszkańców i mieszkanek okolic Zalewu Sulejowskiego, zgodnie z obietnicą w trakcie kampanii wyborczej, podjęła działania wobec wysychającego Zalewu Sulejowskiego."

"W interpelacji Posłanka przedstawiła szczegółowo problem wysychania zalewu..." .

Chciałbym zobaczyć tę długą listę tych mieszkańców i mieszkanek okolic zalewu oraz przeczytać przedstawiony "problem wysychania zalewu".

PS. Po tym liście posłanki, cały rząd już gaciami trzęsie......
Wodnik
Wodnik 18.12.2019, 14:41
Niech przeniosą sejm do Sulejowa, z ,, lania wody" wypełni się zalew.
Dobrze
Dobrze 18.12.2019, 13:46
teraz czekam na efekty.
obywatem
obywatem 18.12.2019, 12:36
Bardzo dobra decyzja może Pani coś z tym zrobi bo obecna władza w Tomaszowie która tak obiecała zmienić zalew nic nie robi były tylko 2 konferencje na ten temat ale żadnych wniosków. Prezydent TM woli inwestować w kwiatki po kilka tysięcy na Placu Kościuszki i jeszcze ZDIUM wykorzystuje wodę wodociągów czyli naszą do podlewania a potem Pani prezes wodociągów wpisuje to w bilans strat a taryfa za wodę rośnie i my za to płacimy szkoda słów tylko czekać jak podniesie cenę wody z listonoszem
Gajowy Marucha
Gajowy Marucha 18.12.2019, 18:38
A pokaż mi omnibusie co ta obecna lub poprzednie władze maja właściwie do zalewu. Przecież nawet centymetra terenu tam nie ma miejskiego.To teren gminy wiejskiej. Owszem miasto moze pomagać innym samorządom, wspolpracować itp. ale kasy wydawać nie moze. Ty sąsiadom remontujesz mieszkanie, budujesz dom albo samochód kupujesz? Pewnie nie, to dlaczego ten lub inny Prezydent ma dawać kase na tereny ktore nie sa jego własnością? Zresztą problem zalewu to min. brak jednego podmiotu odpowiedzialnego za jego stan. Bo leżą nad nim. 3 powiaty, kilka gmin i jeszcze RZGW, czy tam innej Wody Polskie nim zarządzają. Do tego parki krajobrazowe. Cały zestaw nic nie mogących samodzielnie podmiotow. Jak coś jest wspólne to niczyje. Gdyby byl jeden gospodarz to miałby obowiązki. W tej sytuacji to wójtowie wola drogi i domy ludowe budować wyborcom niż wydawać kase na zalew, ktora byłaby kropla w morzu. Nie ma chyba też dobrego pomysłu jak zalew ratować i za co nie mówiąc juz o tym kto miałby to robić. Wygrywa więc pragmatyzm. Zreszta tu potrzeba miliardów lub setek milionów których samorządy nie maja a nawet gdyby miały to maja tez dziesiątki innych potrzeb. No i koło sie zamyka. Bez działań na szczeblu co najmniej wojewódzkim nic z tego nie będzie.
Boże...
Boże... 18.12.2019, 18:30
Jak maja władze Tomaszowa coś z tym zrobić skoro to nawet nie jest teren miasta? Może od razu niech w Łodzi coś ogarną:D ludzie - myślcie zanim coś napiszecie!
??
?? 18.12.2019, 10:03
Kto poniósł straty z powodu mniejszej ilości wody w zalewie?
m&m
m&m 18.12.2019, 08:38
Ciekawe czy dostanie odpowiedź. Żeby przeznaczać kasę na poprawę stanu wody w Zalewie, to trzeba mieć jakiś plan jej wydawania. Chyba takowego nie ma?
Lud PiSowski
Lud PiSowski 18.12.2019, 01:04
Na pewno dorze, że coś robi w tym kierunku i dobrze, że wysyła informcje do lokalnych mediów.

Po pierwsze, zawsze jest to sygnał do władz.
Po drugie motywuje innych, z innych ugrupowań a wybranych z naszego okręgu.

Nie głosowałem na nią, ale w przyszłości kto wie.

Pozostałe