O fabrycznym Tomaszowie

  • 09.01.2020, 21:26
  • Mariusz Strzepek
O fabrycznym Tomaszowie
Zapraszamy na wydarzenie z cyklu "Spotkania z historią i nie tylko...", które odbędzie się w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego w 31.01.2020 r. o godz. 17.00.

.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Karty pod stołem
Karty pod stołem 10.01.2020, 16:03
Obrońca uciśnionych urzędowych znowu działa. Ale to trzeba mieć zacięcie i zero zainteresowań własnych żeby siedzieć non stop na portalu i odpowiadać.
Marek
Marek 10.01.2020, 10:22
Czy nie ma w mieście historyka który by napisał rzetelną monografię Dziejów Przemysłu w Tomaszowie? Działo się tu bardzo dużo, Tomaszów był zaraz po Łodzi bardzo prężnym ośrodkiem przemysłu wełnianego, skórzanego, chemicznego etc. w Królestwie Polskim. Landsberg, Bornstein czy Piesch, to postacie których pozazdrościć może wiele miast. Budowali najnowocześniejsze fabryki w tym czasie poprawiając prestiż miasta fabrycznego. Kolejne fabryki a było ich kilkadziesiąt wpływały na rozwój demograficzny Tomaszowa i należy o tym pamiętać w obecnym czasie kiedy miasto się wyludnia!
WuPe
WuPe 11.01.2020, 23:11
Tym powinni zająć się majętni Żydzi z Izraela. Przecież tak dbają o pamięć przodków.
t
t 12.01.2020, 08:51
Jak się zajmują widać na cmentarzy Żydowskim.
Kryśka-Maryśka
Kryśka-Maryśka 10.01.2020, 20:31
jest pani dyrektór mózełum przecież . niech siada i pisze i od czego jest ? od kotów i malowanek . jedynie co wydają to broszureczki i folderki .
o przeszlosci bez retuszu i gawędziarstwa
o przeszlosci bez retuszu i gawędziarstwa 11.01.2020, 01:17
No na pewno nie od pisania monografii miasta.
To powinny byc rzeczy robione mniejszymi fragmentami, ale konsekwentnie. Co kadencja jeden tom? Miedzywojnie moim zdaniem najtrudniejsze. I nie zdjątka, a tekst jako uzupelnienie, a odwrotnie. 90% tekstu.
Kasia
Kasia 10.01.2020, 13:26
W gronie pedagogicznym Tomaszowa jest historyków na pęczki, widocznie nasza historia nie jest dla nich ciekawa.
MS
MS 10.01.2020, 10:38
Z tego co pamiętam, w Instytucie Historii UŁ swego czasu powstała praca magisterska o Landsbergach i ich fabryce, ale pozostaje w maszynopisie... I pewnie parę innych prac o naszym mieście tez powstało, tylko pozostają jako maszynopisy...
Karty na stół
Karty na stół 10.01.2020, 04:06
Przypomnijcie mi, jesli mi umknelo - to przepraszam, ale czy byla w ciagu ostatnich 25 lat po PRLu wystawa na temat srodowiska dzieki ktoremu Miasto powstalo?

To az brzmi niewiarygodnie, ale w nawet PRL pisal o naszych fabrykantach wiecej niz potem w tzw. wolnej Polsce. Nie chce byc zlosliwy, nie chce mieszac polityki, ale na to wychodzi. Pytam o muzeum, nie archiwum piotrkowskim ze Spalskiej.

Potem ponizajace teksty na temat preferencji obuwniczych dyrektorki. Powiem szczerze, ze jak dla mnie moglaby przyjmowac w polarze. Jest robiona masa rzeczy w muzeum. W moich czasach szkolnych garnelismy sie do tych instytucji bardzo, ale naprawde po 2-3 wizytach nie bylo sensu tam chodzic. Zakurzony dzik i zajac i ciagle te same skorupki z Cieblowic.Resztki, bo wiekszosc zabrala Łódź i resztki opisane w sposob dla ucznia podstawówki czy nawet liceum potem, tak nudno, ze mozna bylo usnac na gablocie. Animowali nas ci nauczyciele do wyrzygania. W koncu piatki stawial za wyszukanie slowek z dawnych czasow a dzis ie uzywanych. Ja znalazlem "gisera" Jakiemalem dzieki temu pojecie o lokalnej historii? Ze istnialy tu zaklady odlewnicze. Żałosne :( To naprawde nie tak powinno wygladac. Dla kogos kto po maturze sam sie nie interesuje, przeszlosc ogranicza sie do wlasnego dziecinstwa. Ma dzis zerowe pojecie daczego Miasto wyglada tak a nie inaczej. Rowniez w sensie demograficznym. Rzadza co bardziej przejmujace mitologie. Kto ma wieksze srodki, ten wlada pamiecia przez propagandę. Gdy choc odrobine chce sie dac temu odpor to od razu zostaje sie "faszstą" , "ksenofobem", " hejterem" A po mnie przynajmniej to tak szybciutko nie splywa. I z co? Za domatorskie wrzutki?

Powazne polityka historyczna, walka o nasza pamiec profesjonalnym naukowym warsztatem, ale i bez strachu, to obowiazek wladz polskich na kazdym szczeblu.
Wiem, ze Was nie przekonam, ale dla mnie to wazniejsze od smogu.

Oferty jaka maja dzisejsi uczniowie zwyczajnie im bardzo zazdroszcze.

Zatem co jest wazne? Ze pani dyrektor byla w gustownej garsonce? Nie. To jest drugorzedne. Z buciorami i ja nie przepadam ale dostrzegajmy proporcje prosze. To zreszta nie jest Osoba do muzeum przyniesiona w teczce, pracowala tam, zna sie na rzeczy. A ze ma inicatywe? Bardzo dobrze! Jedna wystawa lepsza, inna slabsza, ale per saldo na pewno jest duzo lepiej niz bylo.
bejc
bejc 09.01.2020, 22:42
Moritz Piesch Wspierał i finansował budowę szpitala miejskiego. W roku 1877 założył Tomaszowską Ochotniczą Straż Ogniową (TOSO), której był pierwszym komendantem. W latach 1897–1902 wspierał finansowo budowę nowego kościoła ewangelickiego pw. Zbawiciela. Był długoletnim prezesem Kolegium Kościelnego parafii augsbursko-ewangelickiej w Tomaszowie Mazowieckim. W roku 1899 założył ewangelickie Towarzystwo Pomocy Ubogim. W roku 1901 założył i utrzymywał ewangelicką Ochronkę dla dzieci. W działalności charytatywnej wspierała go żona Zofia, zwana „aniołem Tomaszowa”. W roku 1903 czynnie popierał utworzenie pierwszej w Tomaszowie szkoły średniej. W okresie kryzysu (w roku 1905) zorganizował przyzakładową stołówkę pracowniczą, w której wydawał codziennie 1600 obiadów dla rodzin pracowników. Wspierał szkolnictwo wyznaniowe (ewangelickie, katolickie, prawosławne, starozakonne) i zawodowe.
?
? 10.01.2020, 04:10
Proste pytanie. Czy Moritz Piesch byl schrystianizowanym neofitą? Mowiac wprost czy dla latwejszj kariery w biznesie przeszedl z judaizmu na luteranizm?
bejc
bejc 10.01.2020, 04:50
A co to ma do rzeczy jakiego był wyznania ?Dla mnie liczy się człowiek.Pokaż mi dzisiejszego tomaszowskiego biznesmena czy firmę która dla TM zrobiła co on.Nie licząc tych grosików co dają na imprezy żeby być wśród sponsorów
?
? 10.01.2020, 13:29
W takim razie konwersja nie wadzi. Mozna wiedziec?
Całus
Całus 09.01.2020, 22:33
A kto bedzie tym razem wykładowcą ? prezes tego stowarzyszenia ?
Odp
Odp 09.01.2020, 22:47
Tak prezes towarzystwa przyjaciół muzeum, ktore liczy 5 osób
.
. 10.01.2020, 04:11
I co z tego? Nawet jesli by tak bylo.
Za poprzedniej pani dyrektor pies z kulawa noga do muzeum nie zagladal.
Olka
Olka 10.01.2020, 17:03
Poprzednia pani dyrektor dzwoniła po szkołach i zapraszała na ekspozycję, zapamiętałam tylko że ten zakurzony dzik niezmiennie stał w tym samym miejscu, poza tym uboga kolekcja suszonych motyli i wypchanych sianem ptaków, dzieciaki znały muzeum na pamięć.
dzieciak ery zakurzonego dzika :(
dzieciak ery zakurzonego dzika :( 11.01.2020, 01:40
Mam takie same wspomnienia. Zero. Nic po sobie to muzeum w tamtych czasow nie pozostawilo. W Warszawie jest tez kilka takich (techniki, etnograficzne do niedawna), no ale tam i jest w czym wybierac, u nas tylko jedno. Plus odczyty organizowane przez Archiwum ze Spalskiej.

No ale coz zawsze beda tacy ktorzy powiedza ze bylo lepiej bo to ta mądrzejsza Polska oganizowala, ktora dohodzila do wniosku ze i tak nie ma sensu.
dzieciak
dzieciak 11.01.2020, 01:42
c
Iga
Iga 10.01.2020, 12:20
Za tej to dopiero tłumy. Ha ha ha ha. Bez wizji i bez pomysłu. Jest juz tyle lat i co takiego spektakularnego sie wydarzyło dla tomaszowian ?
do Iga
do Iga 10.01.2020, 14:18
Wklej sobie na tym portalu „muzeum”. Co miesiąc coś nowego, nie mówiąc już o tym, że otworzono placówkę dla wszystkich mieszkańców.
Iga
Iga 10.01.2020, 21:13
Właśnie sobie wkleiłam i ciemność widzę ciemność. Osiągnięcia założycieli, kustoszy naukowców, którzy już w większości nie żyją. A z tym nowym to nie przesadzaj. W kółko to samo.

Pozostałe