Czy można pracować zdalnie w branży IT?

  • 19.02.2020, 20:45 (aktualizacja 22.02.2020, 22:53)
  • Mariusz Strzepek
Czy można pracować zdalnie w branży IT?
Możliwość wykonywania pracy zdalnie jest opłacalna zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Z tego powodu coraz więcej kandydatów starających się o pracę pyta o to, czy chociaż jej część można wykonywać z domu. Jest to popularne pytanie szczególnie w branży IT.

Wady i zalety pracy zdalnej w branży IT


Nie każdy ma predyspozycje do wykonywania swojej pracy zdalnie. Powinniśmy poznać wady i zalety wykonywania pracy z domu, nim zdecydujemy się na nią.

Zalety:

1. Warunki pracy. Każdy, kto lubi sobie sam organizować czas, wykonywać pracę w różnych, niestandardowych godzinach (na przykład późno w nocy) będzie się czuł dobrze, pracując zdalnie.

2. Pracę w IT można podjąć w kilku firmach jednocześnie. Jeśli wykonujemy ją zdalnie, możemy tworzyć wiele projektów jednocześnie.

3. Personalizacja sprzętu i miejsca pracy. Wielu programistów nie może się skoncentrować i pracować wydajnie, jeśli nie mają spersonalizowanego sprzętu, a w ich otoczeniu znajdują się biurowe ściany.

Wady:

1. Brak dostępu do firmowego sprzętu. W branży IT często trzeba wykorzystywać najwyższej jakości sprzęt, oprogramowanie, aplikacje, serwery i inne narzędzia do pracy. Nie zawsze można je zabrać do domu. Praca wymagająca użycia technologii dostępnych wyłącznie na terenie firmy nie jest możliwa do wykonywania zdalnie.

2. Bezpieczeństwo. Wykonując ważne zadania związane z poufnymi danymi, możemy narazić się na cyberataki, jeśli nie mamy odpowiedniego systemu zabezpieczeń. Zabezpieczenia obecne na terenie firmy są dużo bardziej zaawansowane niż te, które możemy utworzyć sami w domu. W związku z tym, czasem wykonywanie pracy z domu nie jest możliwe.

3. Awarie i kryzysowe sytuacje. W domu dysponujemy zazwyczaj jednym komputerem, na którym mamy zainstalowane oprogramowanie niezbędne do wykonywania pracy w branży IT. W sytuacji, gdy z różnych przyczyn komputer nam się psuje, nie mamy możliwości skorzystania z innego sprzętu. W firmie tego typu problem można bez problemu rozwiązać.

4. Obecność na szkoleniach jest utrudniona. Oczywiście wiele szkoleń również można przeprowadzić zdalnie, jednak nie wszystkie. Osoby niebędące codziennie w firmie mają utrudniony dostęp do nowości, które prezentowane są na szkoleniach.

Jak widać praca zdalna w branży IT jest możliwa, a wręcz pożądana przez wielu kandydatów. Warto dokładnie przeglądać oferty pracy na serwisach takich jak Pracuj.pl, bo bardzo często jest w nich wyszczególnione, czy wykonywanie pracy zdalnie jest możliwa, czy nie.

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe