Czy warto zostać górnikiem? Poznaj fakty, nie mity

  • 04.03.2020, 20:49 (aktualizacja 09.03.2020, 17:06)
  • Artykuł partnera
Czy warto zostać górnikiem? Poznaj fakty, nie mity
Na Śląsku zawód górnika jest stosunkowo poważany, jednocześnie wiąże się z solidnymi zarobkami, oczywiści pod warunkiem pracy w firmach państwowych. Jednak obecnie wiele się mówi o zamykaniu kopalń, a więc czy warto zostać górnikiem i czy znalezienie pracy w tym zawodzie jest możliwe?

Zawód górnik- odpowiednie kwalifikacje to podstawa

Jeżeli ktoś sądzi, że zostać górnikiem jest łatwo, to jest w dużym błędzie. Otóż, aby móc zdobyć taką pracę trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje. Na samym początku to wykształcenie. W błędzie jest ten, kto sądzi, że górnicy go nie posiadają. Otóż każdy z nich musi mieć ukończoną szkołę górniczą, zazwyczaj jest to technikum. Ponadto spora część pracowników nawet niższego szczebla posiada ukończone studia z zakresu górnictwa i geologii. Dodatkowo trzeba się dokształcać zatem aby móc awansować często wymagane jest ukończenie kolejnych kursów. Jeżeli chce się pracować na kopalni to ukończenie szkoły górniczej jest konieczne, nawet jeżeli wcześniej zdobyło się dyplom z innych studiów wyższych. Bardzo ważne jest też zdrowie, wszak praca w górnictwie jest uznawana nie tylko za niebezpieczną, ale również warunki dla zdrowia nie są zbyt dobre, a więc górnicy przynajmniej raz na 3 lata odbywają bardzo dokładne badania w tym spirometrię.

Praca dla górników

Choć często mówi się o zamykaniu kopalń to nadal zapotrzebowanie na ten zawód jest stosunkowo duże, dotyczy to nie tylko kopalń węgla kamiennego, ale również kopalń soli czy też odkrywkowych. Ponadto duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników jest także poza granicami Polski, choćby w Czechach, czy nawet w dalekiej Australii, gdzie wielu Polaków wyjechało właśnie, aby pracować w tamtejszych kopalniach, nawet Wielka Brytania ma niedługo otworzyć nową kopalnię.


Wysokie zarobki- prawda czy mit

Wiele mówi się o horrendalnych zarobkach górników. Ale nie jest to do końca prawda, jeżeli ktoś sądzi, że zarabiają powyżej 10 tysięcy to zapewne jest w błędzie. Otóż na wysokość zarobków ma wpływ stopień górniczy, ale i firma, której jest się zatrudniony. Otóż wielu pracowników pracuje pod prywatnymi firmami, gdzie zarobki dla przeciętnego pracownika dołowego wynoszą około 2300 złotych. Z kolei już pracownicy spółek państwowych mogą liczyć na zdecydowanie większe wynagrodzenie. Choć należy sobie zdawać sprawę, że praca jest naprawdę ciężka, a warunki niesprzyjające. Trzeba także wykazywać się dużą siłą, odpornością psychiczną i posiadać wiedzę z zakresu działania maszyn.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe