Oszuści bankowi w akcji. Grupa tomaszowian dała się oszukać

  • 22.01.2020, 16:37 (aktualizacja 25.01.2020, 11:41)
  • Mariusz Strzepek
Oszuści bankowi w akcji. Grupa tomaszowian dała się oszukać
 W ostatnim czasie do tomaszowskiej komendy  zgłosiło się  kilka osób, które poinformowały, że zostały oszukane. Ze złożonych zawiadomień wynikało, że otrzymały wiadomość mailową lub smsową z treści której wynikało, że muszą uregulować zadłużenie za zakupy  dokonane ostatnio na portalach lub w sklepach internetowych. 

Jak podano w mailach zadłużenie to wynosiło około kilku złotych. Treść tych wiadomości nie wzbudziła u pokrzywdzonych żadnych podejrzeń z uwagi na fakt, że w ostatnim czasie korzystali z różnych stron internetowych, kupując różne rzeczy. Pokrzywdzeni niezwłocznie regulowali wymaganą "zaległość". Nie podejrzewając oszustwa „kliknęli” w link i zostali przekierowani na fałszywą stronę płatności elektronicznych, gdzie następnie była możliwość wyboru banku.

Kolejną była oczywiście strona logowania do konta bankowego. Oczywiiście do złudzenie podobna, do tych, z których poszkodowani na co dzień korzystają. Nie wzbudzia więc żadnych podejrzeń. Logując się na konto ofiary podawały swój numer klienta oraz hasło do logowania. Po zalogowaniu wyświetliła się strona z danymi do przelewu oraz polem, w którym należało podać autoryzacyjny kod gennerowany przez bank. Pokrzywdzeni podawali kody akceptujące przelew na kwoty, które widniały w fałszywych mailach. Po niedługim czasie okazało się jednak, że z ich kont zniknęły wszystkie oszczędności. Zamiast kilku złotych kody autoryzacyjne posłużyły do wykonania przelewów na kilkaset a nawet  kilka tysięcy złotych.  

Mamy nowy sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy. W ten sposób przestępcy wyłudzają od nieświadomych ofiar hasła do aplikacji bankowych i przejmują kontrolę nad kontem bankowym. Aby uniknąć problemów należy uważnie czytać wszystkie otrzymywane wiadomości, a przede wszystkim nie „klikać” w podejrzane linki, szczególnie jeśli prowadzą do systemów elektronicznych płatności.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

lomax
lomax 24.01.2020, 07:59
Dla osób które chcą i mają czas posłuchać o takich zagrożeniach polecam: https://niebezpiecznik.pl/post…
Sam tekst trochę mało merytoryczny - ale najważniejsze - czytajcie smsy potwierdzajace transakcje z banku - bo najczęściej to próba zdefiniowania wzorca przelewu (i wtedy to faktycznie wyczyszczenie konta jest możliwe).

Pozostałe