Z myślą o paniach

  • 25.01.2020, 15:20
  • Joanna Sztymelska
Spotkanie z pisarzem - dr. Przemysławem Farysiem, autorem książki pt.…
loadingŁaduję odtwarzacz...
W piątek, 24 stycznia 2020 roku, w Sali Koncertowej Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie z pisarzem - dr. Przemysławem Farysiem, autorem książki pt. "Konfekcja damska 1800-1914. Produkcja-wzornictwo-handel".

Organizatorami spotkania byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim i Warszawska Firma Wydawnicza. Dr Przemysław Faryś jest tomaszowianinem, doskonale znanym Ewie Adamskiej - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Już jako dziecko korzystał ze zbiorów tomaszowskiej biblioteki i czytelni, wypożyczał i czytał wiele książek. Obecnie jest autorem publikacji, dotyczących mody. Pierwszą jego książką była "Ubiór kobiecy i jego tajemnice...". Kolejna jest właśnie omawiana na spotkaniu "Konfekcja damska 1800-1914. Produkcja-wzornictwo-handel".  Książkę honorowym patronatem objęli: Przegląd Włókienniczy, Mówią Wieki, Sztukater.pl i novaedita.com.

Autor przybliżył słuchaczom temat mody damskiej na przestrzeni lat. Mówił o opisanych w książce początkach powstania i rozwoju odzieży konfekcjonowanej, czyli tej szytej masowo, nie na zamówienie dla indywidualnych klientek. Opowiedział dzięki czemu doszło do tworzenia tej odzieży i o wynalezieniu w XIX wieku maszyny do szycia, która zrewolucjonizowała krawiectwo. 

Dr Przemysław Faryś interesująco mówił o istniejących w XIX i XX wieku domach mody na całym świecie. Wiele z nich istnieje do dziś. Wśród nich znalazły się też domy mody działające w Polsce, np. Braci Jabłkowskich czy Bogusława Herse w Warszawie. 

Była mowa o działającej już wtedy sprzedaży wysyłkowej, tak bardzo popularnej w naszych czasach. Okazuje się, że ponad sto lat temu poczta działała dużo szybciej i konsument otrzymywał zamówiony towar w ciągu 24 godzin.

Autor jest też kolekcjonerem. W czasie spotkania pokazał kilka egzemplarzy odzieży konfekcjonowanej sprzed ponad stu lat. Opowiedział wiele ciekawostek, jak wszedł w posiadanie tych eksponatów. Nie brakło też wątku tomaszowskiego. Odczytał zamieszczony w książce artykuł z 1885 roku, dotyczący wystawy, w której udział wzięli tomaszowscy producenci tkanin.  

W czasie spotkania można było zakupić książkę Przemysława Farysia i otrzymać autograf autora. 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe