Posłanka apeluje, ale właściwie o co chodzi?

  • 29.03.2020, 16:21 (aktualizacja 29.03.2020, 16:58)
  • Stanisław Konstanty Gruszczyński
Posłanka apeluje, ale właściwie o co chodzi?
Na lutowej sesji Rada Powiatu Tomaszowskiego przyjęła Powiatową Kartę Rodziny. Dokument o charakterze bardziej symbolicznym, niż praktycznym nie każdemu się spodobał. Interwencję poselską w tej sprawie postanowiła podjąć posłanka Anita Sowińska. Jak widać, parlamentarzyści nie mają za bardzo co robić i dlatego postanowili mieszać się w nie swoje sprawy. Tego typu interwencję, to nic innego jak próba ingerencji w samorzadową niezależność. Pismo skierowane do radnych nie jest zbyt mądre ponieważ zawiera apel "mający na celu zanegowanie założeń i przepisów wynikających z wyżej wymienionej uchwały".

Na początek odpowiem na pytanie: dlaczego apel nie jest zbyt mądry. Otóż skierowany jest on do osób, które uchwałę podjęły. Jak więc mają negować one akt, który sądząc po wynikach glosowania, popiera zdecydowana wiekszość Rady. Posłanka Sowińska apeluje więc o to by radni "zanegowali"... samych siebie i własne poglądy i opinie. Czy wobec tego, podobny apel w ogóle można traktować poważnie? 

Anita Sowińska pisze, że  w tekście uchwały znaleźć można wiele zdań, mówiących o tym, że tylko pewien model rodziny jest wspierany. Trudno oprzeć się wrażeniu, że parlamentaezystka w ogóle uchwały Rady Powiatu nie przeczytała. Uchwała zawiera bowiem jedynie ogólne zapisy wskazujące na to, że podejmowane w przyszłości przez radnych akty prawne oraz decyzje Zarządu Powiatu powinny uwzględniać sytuację ekonomiczną oraz społeczną polskich rodzin. 

Posłance lewicy przeszkadza sformułowanie o tym, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny i tylko taki związek może być fundamentem dla budowania rodziny. Dosyć to zakakująca konstatacja. Szczególnie dla środowisk, które od kilku lat często powtarzają słowo: konstytucja. Otóż nasz zasadniczy akt prawny zakłada właśnie ochronę polskich rodzin dokładnie w modelu określonym przez uchwałę Rady Powiatu. Art. 18 mówi dokładnie:  Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.

Nie ma tu wyłączeń dotyczących samotnych matek wychowujących dzieci, jak sugeruje Anita Sowińska, a można powiedzieć, że wręcz przeciwnie. Cały nasz system prawny oparty jest na zasadzie solidarności społecznej. 

Co dalej zarzuca posłanka Sowińska podjętej uchwale? Otóż to, że zakłada ona nie ingerowanie szkoły w kształtowanie wartości dziecka. Pojawia się w tym miejscu argumantacja związana z wartościami chrześcijańskimi - Czy dziecku będzie można powiedzieć, że biseksualizm, homoseksualizm, i transseksualizm, to nie choroby ani zaburzenia - pyta posłanka. 

Dlaczego miałoby to nie być możliwe? We wspomnianej uchwale nie ma na ten temat ani słowa. Natomiast krytykowany zapis ma na celu wyeliminowanie na przykłąd ze szkół takich osób, jak na przykład, była dziennikarka TIT, Agnieszka Łuczak, która będąc pełnomocniekiem prezydent Hanny Zdanowskiej ds. równego traktowania, równocześnie w internecie obrzuca obelgami osoby o innym niż jej sposobie postrzegania świata.

Dlaczego, jako rodzice, mamy mieć odbierane prawo dokonywania wyboru, z kim i na jakie tematy powinny dyskutować w szkolach nasze dzieci, jesli są to tematy spoza programu edukacyjnego. Dzisiaj spotkania z tego typu ludźmi organizują nauczyciele, chyba nie do końca świadomi tego, z kim tak naprawdę mają do czynienia. Co ciekawe, czynią to pod pretekstem nauki tolerancji i obrony praw mniejszości. Jaki kontrast powstaje, gdy dzieci to co usłyszą w szkolę, zestawią z tym, co tam sama osoba pisze w internecie?

Anita Sowińska twierdzi także, że Samorządowa Karta Praw Rodziny ma na tyle ogólny charakter, że może być interpretowana także na szkodę dziecka. Nie wskazuje jednak jakiego rodzaju miałaby to być szkodliwość. A szkoda, bo może nauczylibyśmy się czegoś nowego. 

Stanisław Konstanty Gruszczyński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Podgolone boki i potylica, u gory kogut jako propozycja wyborcza. I elektryczna…
Podgolone boki i potylica, u gory kogut jako propozycja wyborcza. I elektryczna hulajnoga! Hej! 29.03.2020, 18:08
Niekompetenta, ale to juz pół biedy. Że bez jakiejkolwiek wizji na kadencje, czym chcialaby sie zająć podczas tych czterech lat - to jest zgroza :(

Protest czysto symboliczny, dla podobnych oszołomów ktorzy forsowali kartę, tyle że z drugiej strony. Na poziomie srodowisk zwiazanych z kosciolem, czy z Klubami Gazety Polskiej to sa takie akty spajające. Ze sobie cos uchwalą to dziecko nie okaze sie gejem, czy nie bedzie rozwodów. Są ludzie ktorzy tak myślà i trzeba brac to pod uwagę.

Ale Sowinska nie ma ani struktur ani srodowiska. Jest masa atomów, ktorym wydaje sie, ze jesli manifestują nienawiść do PiSu to sa postrzegani jako lepiej wyksztalceni, bardziej swiadomi itd i nic poza tym.

Z tymi "nowoczesnymi"atomami jest tez tak, ze wystarczy by prywatnie ktos z PiSu okazal im cieplo i troskę, poglaskał i przytulił, nad pieskiem ze schroniska się pochylił i są do przejęcia nawet z całą swojà dawną żarliwością, tylko teraz skierowana w przeciwna stronę.
To jest najpierw ten tak zwany symetryzm, a po chwili sa juz nasi. Dobrze :)

Badań nie będzie bo na przykład srodowiska LGBTQ bardzo trudno sie bada na caslym swiecie, ale poobserwujcie jesli macie okazje, jak wielu z nich zaglosuje na Dudę teraz. Przekonują argumenty socjalne + jakaś propozycja wspolnoty. Wcale tak nie wykluczajacej. W kosciele nie bylem juz z 20 lat, a jestem pisiorem i nic mi sie nie dzeje. A przynajmniej mi sie dzieje, jesli na slepo podarzalbym za jakas Sylwia Spurek ktora kaze mi ske wyrzec rodzicow z klas ludowych, dreczy dylematami na temat jedzenia miesa, a w tym ze dojezdzam sobie gratrem z pobliskiej wsi do roboty, upatruje przyczyny zmian klimatycznych. Nie dajac nic w zamian, bo jesli pozbedne sie samochodu, to przy czesto zerowej komuikacji zbiorowej po prostu zdechne z glodu.

Jaka propozycje ma Biedron poza sloganami, ktorych poziom abatrakcji jest niezrozumialy dla wiekszosci nawet jego niedawnych wyborcow?

Żadnej.
Hanczy
Hanczy 29.03.2020, 19:56
Widzę, że zorientowany trochę jesteś polityce - a, wiesz może jakie plany działań ma dla naszego powiatu poseł Macierewicz bo od czasu powstania epidemii nie był tu ani widziany ani nawet słyszany
m&m
m&m 01.04.2020, 08:08
Macierewicz przynajmniej ma jakieś pomysły na swoją działalność. Niektórym się podoba . Innym nie. Ale kalendarz na pewno napięty. A tutaj nawet brakuje pomysłu czym by tu sobie wypełnić ciągnące się w nieskończoność dni podczas sluzby narodowi...
Cos tam jednak imteresuje sie "swoim" okregiem
Cos tam jednak imteresuje sie "swoim" okregiem 29.03.2020, 22:27
Tłit Antoniego Maciereiwcza sprzed kilku dni:

Dziękuję wszystkim, którzy pomagają, w tym szczególnie p. Dagmarze Winnickiej-Stachaczyk z firmy Mlektim w #PiotrkówTrybunalski, która dzisiaj nieodpłatnie wsparła Szpital Powiatowy w #Radomsko dostawami ponad 3500 porcji jogurtu i kefiru, w ramach programu, który nadzoruje KOWR.
?
? 29.03.2020, 22:20
Ogarnales juz Hanczy szybkie czyszczenie ciastek w celu multipolubien wlasnej wypowiedzi :)) To juz nie jest manipulowanie? Bylo przeciez: ze zmoeksztalca sie przekaz, trolluje. Od kogo to ja mialem nie brac kasy za to. Ty bierzesz?
Zwyczajne metody drobnych potyczek w tym wypadku. My mielismy tylko to. Wy mieliscie i macie, mase mediow, nadal olbrzymie zasoby. Ja se dwa razy lajknac tego samego nie moge :))
Przez 30 lat aborygen we wlasnym kraju. Z okragla twarzą, ze wsi, katolik.…
Przez 30 lat aborygen we wlasnym kraju. Z okragla twarzą, ze wsi, katolik. Od niedawna wolny czlowiek. Rzeczywiscie dramat sie wydarzyl :)) 29.03.2020, 22:14
Moze zafollowuj go na twitterze? (Macierewicz_a) Nigdy nie mowil, ze jest stad. Startowac skads musial, ze przyjal okreg gdzie moglby przegrac, swiadczy ze nie boi sie wyzwan.

Roznica miedzy PiSem a resztą jest przede wszystkim taka, ze nie pozorują. Wlaczą, często przegrywają, ale nie tworzą iluzji.

Macierewicz nie jest aktywny w regionie z ktorego startuje, dla mnie to żaden zarzut. Coz z tego, ze wchodzi taki nołnejm Romku, jak Sowińska? Urodzony tutaj, puszczajacy komunaly do lokalnych mediow. Nic nie moze, nic nie bedzie mogla.

Jestem przecietnie zorientowany, czasem nawet gorzej, bo wbrew pozorom jakos tez musze zarabiac na zycie. No i czesto myle. Rzadziej udaje, bo nie lubie sie wstydzic. Taka roznica.

Wstyd, za sprawy niezalezne od nas wmuszaliscie nam - czyli wiekszsci spoleczetwa, przez cale 30 lat. Za wiejskie pochodzenie, za wyznawana religie, za okrwgle plebejskie twarze. Przemysl pogwrdy walil dzien w dzien. Dzis byle krytycze slowko z naszej strony jest od razu pietnowane jako nienawisc = hejt. No jasne, pogardzac mozna tylko w jedna strone i zestaw cech naznaczony jako gorszy.

Pozostałe