Powiat sobie nie radzi. Może potrzebny zarząd komisaryczny

  • 30.04.2020, 15:23 (aktualizacja 06.05.2020, 13:56)
  • Gedeon Goedel
Powiat sobie nie radzi. Może potrzebny zarząd komisaryczny
Nowe ogniska choroby, wyłączeni z pracy niemal wszyscy policjanci w powiecie, ewakuowany Dom Pomocy Społecznej, dysfunkcyjne działanie szpitala. Brak organizacji i nadzoru. Niespełna 80-tysięczny powiat ma największą liczbę zachorowań związanych z koronawirusem. Dogania już kilkusettysięczną Łódź, gdzie ryzyko zachorowań jest niewspółmiernie większe. Do tego największa liczba zgonów. Mowa oczywiście o powiecie opoczyńskim, którego władze najwyraźniej nie radzą sobie z sytuacją epidemiologiczną. A to właśnie powiaty odpowiadają o bezpieczeństwo (także zdrowotne) swoich mieszkańców. W przypadku naszych sąsiadów wydaje się, że brak właściwych kompetencji może przenieść ogniska zachorowań także na teren innych samorządów. Możemy o tym przekonać się i u nas, gdzie musieliśmy wyłączyć z pracy oddział zakaźny, pozbawiając w ten sposób opieki mieszkańców powiatu. Może więc czas na bardziej radykalne działania ze strony Rządu. Skoro władze powiatu sobie nie radzą, może jest ostatnia szansa, by wprowadzić zarząd komisaryczny i zrobić odrobinę porządku. Władze Centralne posiadają do tego odpowiednie narzędzia.

Zasady nadzoru nad samorządem powiatowym zdefiniowane są w  ustawie z dn. 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Odnajdujemy w niej rozdział 8 „Nadzór nad działalnością powiatu”. Zgodnie z zawartymi tam regulacjami, większość uprawnień nadzorczych wykonuje Prezes Rady Ministrów, czyli Premier. On też jest organem uprawnionym do wprowadzenia zarządu komisarycznego w powiecie. Oczywiście może to zrobić w określony sposób i w konkretnych przypadkach.

Art. 84 przytoczonej ustawy określa procedurę jaka musi być spełniona aby można było powołać w powiecie zarząd komisaryczny. Powołuje się go w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy powiatu. Z taką właśnie sytuacją mamy, moim zdaniem, do czynienia w powiecie opoczyńskim obecnie. 

Zanim jednnak Premier podejmie decyzję o zawieszeniu organów powiatu i wprowadzeniu zarządu komisarycznego, z wnioskiem o wprowadzenie takiego rozwiązania musi wystąpić minister Spraw Wewnętrznych i Administracji,  który wcześniej powinien przedstawić zarzuty organom powiatu i wezwać je do niezwłocznego przedłożenia programu poprawy sytuacji.

Zarząd komisaryczny można wprowadzić  na oznaczony przez prawo okres do 2 lat, nie dłużej jednak niż do wyboru zarządu przez radę kolejnej kadencji.

Gedeon Goedel

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Emiraty Opoczyńskie
Emiraty Opoczyńskie 18.05.2020, 14:45
Jeszcze nie wiecie wszystkiego. Poza "zdobyciem" wszystkich instytucji urzędów itp przez PiS została ostatnia. To???? Sanepid. Tak Proszę Państwa człowiekiem który ma wkrótce przejąć tą fuchę po kobiecie szefującej tam od kilkudziesięciu lat jest niejaki radny PiS Pan......Grzesiński który już od kilku miesięcy tam pracuje a obecna szefowa ma za zadanie go nauczyć "fachu". To mniej więcej tak jakbyś chciał być informatykiem bo jest duża kasa ale na rekrutacji mówisz "...no wiem jak wygląda laptop i komputer i ten windows taki tam jest w środku." OK nauczymy Cię. W prywatnej firmie jesteś bez szans ale budżetówa to rekrutacja z klucza partyjnego. A później wychodzi jak z covid 19. Dodaj do tego zatrute powietrze i masz finał. Gratulacje za artykuł.
Celiny głos
Celiny głos 02.05.2020, 15:17
Spoko powiat, spoko starosta. Statuetki Antoniego ogarniają 😂 Maciarewicz zasłużony dla miasta też spoko gość. Staroście pomoże ze stołka nie spadać. Stabilni Chłop siedzi. Paluszkiem przegryzie. Woda przepije. A ty narodzie [email protected]@j na to wszystko. Szkoda gadać.
Anna
Anna 01.05.2020, 18:09
Dla mnie nie ma znaczenia w obliczu pandemii kto z jakiej jest partii. Brak reakcji władz powiatu, tego nie rozumiem. Rozwlekana jest zaraza między powiatami. Czy ktoś ma jaja w tym powiecie. Zróbcie cokolwiek, czy myślicie, że wirus was ominie. Inni też tak myśleli. Czy same kobiety w tych władzach siedzą i piernicza o głupotach.
Do.T.m
Do.T.m 01.05.2020, 14:56
Po co rozpatrywać jak było jak była rządząca inna partia? Teraz trzeba działać bo wymaga tego sytuacja.Takie myślenie właśnie pogarsza sytuację i świadczy o niekompetencji. Czytać i słuchać tego już się nie da, ciągle przywoływanie historii. Coronowirus jest bezpartyjny A moze idąc tym tokiem myślenia nie robić nic bo on nie jest z PIS- u. Jakby był z PIS -u to może reakcja władz by była szybsza.
A jakby
A jakby 01.05.2020, 19:05
Coronowirus był z PO to co? Po naszym istnieniu nie byłoby śladu?
T.m.
T.m. 01.05.2020, 16:48
Masz racje ze jest bezpartyjny i trzeba pomagac z calych sil i mysle ze starosta tak robi,jednak juz kiedys pisalem zeby w naszym miescie i powiecie bylo coraz lepiej bezpieczniej i zeby ktos o nas dbal z gory to musi to byc osoba z Tomaszowa ,zadna osoba z zewnatrz nam nie pomoze a wiadomo kogo promowali wojtowie z naszego powiatu teraz da tego efekty.Najlepiej napisac starosta bee.W sytuacji w ktorej sie znalezlismy widac kto chce pomagac a kto ciagle psioczy i kreci kulawe afery.
Opoczno
Opoczno 30.04.2020, 22:08
Poseł Robert ziemi opoczyńskiej pomaga, zamiast na zakaźny na łódź to do Tm, a robi to po przez opoczyńskiego starostę PIS, oni dobrze wyglądają ale na FB na zdjęciach
EOP
EOP 18.05.2020, 14:27
O czyn Ty mówisz włącz YTube i wpisz Telus. Jak on wygląda jeszcze w stroju ludowym w Sejmie. Nawet się wysłowić nie potrafi.
Tom
Tom 01.05.2020, 11:39
Na zdjęciach też nie bardzo jak się ma braki w uzębieniu. jak się będą zbliżać wybory wszyscy się odnajdą i będą obiecanki , a mieszkańcy to kupią
Tomaszowianin
Tomaszowianin 30.04.2020, 18:33
A wlasnie gdzie pan macierewicz czy ktos wie gdzie sie ukryl
T.m.
T.m. 30.04.2020, 18:23
Az trudno mi sobie wyobrazic jakby to bylo za rzadow po psl .Najlepiej krytykowac a jak bylo za poprzedniej wladzy to doskonale wiemy.
Kris
Kris 01.05.2020, 15:35
Owszem wiemy. Jedyny kraj w EU, w którym nie odnotowano kryzysu na taką skalę. W odróżnieniu od obecnej władzy nikt nie obciął pensji o 20% bo kryzys. A że budżetówka dostała po d.... cóż teraz dostanie gorzej. Pozdrawiam wszystkich z wybiórczą pamięcią i słuchaczy Radia Maryja
Lider
Lider 04.05.2020, 07:10
Skoro Tomaszowskie Centrum Zdrowia dostało dofinansowanie jako szpital drugiego rzutu jednoimienny, to gdzie mają przewozić chorych? W województwie łódzkim jest wskazane 5 szpitali zakaźnych: Zgierz, Tomaszów, Radomsko, Bełchatów i Bieganski. Jeżeli szpital się na coś decyduje i bierze za to pieniądze to niech wykonuje to zadanie a nie bez przerwy Pan Szanowny Dziennikarz wypisuje, że są przewożeni z OPOCZNA. W Opocznie nie ma oddziału zakaźnego, wiec chcąc nie chcąc Ci pacjenci musza zostać przewiezieni gdzie indziej.
Kolejna sprawa... W Opocznie szpital swój personel bada średnio co dwa tygodnie. W Tomaszowie z tego co mi wiadomo są badani tylko pacjenci i ewentualnie oddział zakaźny personel. Urologia, onkologia, chirurgia i personel z jeszcze innych oddziałów nie są przebadani. Pytam: dlaczego? Przebadajcie sobie straż, policję. Zaraz wyjdzie około 100 bezobjawowo chorych :))))
Minister tak krzyczy o badania, wiec niech TCZ to uczyni i tak samo inne grupy zawodowe o szerokim zakresie usług w powiecie.
Gość
Gość 05.05.2020, 13:24
Wszystko się zgadza,ale oddział zakaźny był decyzją wojewody zamknięty około tygodnia, pozostały inne szpitale w województwie.
Gość
Gość 30.04.2020, 16:56
A nasz starosta. Jak dba o zdrowie mieszkańców powiatu, szpital i jego personel. Przywożeni są chorzy z podejrzeniem Covid z Opoczna do naszego Soru. Opoczno też ma SOR. Gdzie pan jest. Czemu nikt z tym nic nie robi. Nie ma Starosty, nie ma dyrekcji szpitala. Wszyscy poznikali, personel zostawiony sam sobie. Chyba dlugo to wszystko nie pociągnie. Jedno miasto powiatowe podrzuca drugiemu swoje przypadki covida,
Mary janna
Mary janna 30.04.2020, 17:41
Starosta się modli do Św . Antoniego , żeby się nie zarazić . A gdzie maciarewicz się ukrył ???
Gosia
Gosia 30.04.2020, 22:57
Maciarewicz ostatnio był widziany na rynku piotrkowskim razem z posłem opoczyńskim
Z EOPu
Z EOPu 18.05.2020, 14:32
O to ciekawe bo w Opocznie nigdy go nie widziałem. Tylko przed wyborami wynajmuje sale do głoszeń PiSlamskiej myśli i ucieka do wiejskiego elektoratu. Poza tym nie piszcie że jest z Opoczna on nigdy nie mieszkał w Opocznie.
Maciar
Maciar 30.04.2020, 16:05
Jak niby rząd PiS ma przyznać że samorząd PiS sobie nie radzi? W Pisie mógłby być ktoś niekompetentny? No co wy?
Ajdejano
Ajdejano 01.05.2020, 15:45
"Maciar": chociaż jestem zawziętym pisiorem, też jestem tak "śmiesznie zdziwiony". Jednak, jak się pominie te nasze śmieszności, to i tak to dziwaczne kierownictwo tego powiatu ( w wielu innych sprawach) - pogoniłbym w ch.o.l.e.r.ę jasną.

Pozostałe