Las to nie śmietnik

  • 25.05.2020, 10:35 (aktualizacja 29.05.2020, 21:22)
  • Mariusz Strzepek
Las to nie śmietnik
Nieustannie, we współpracy z innymi służbami, Lasy Państwowe walczą z nielegalnym wyrzucaniem śmieci – niestety w związku z nowymi zasadami segregacji odpadów można zauważyć wzrost ilości śmieci wyrzucanych nielegalnie do lasu. Śmieci z domostw odbierane są rzadziej, zwłaszcza w małych miejscowościach i wsiach, np. raz w miesiącu. Nie pomaga wzrost kosztu wywozu śmieci. Efekt jest taki, że ludzie pozbywają się odpadów na własną rękę…wywożąc je do lasu!

Z roku na rok wzrasta kwota, którą Lasy Państwowe przeznaczają na wywóz śmieci oraz ilość sprzątanych śmieci. W ubiegłym roku LP przeznaczyły niemal 20 mln zł, a z leśnych ostępów wywieziono ok. 108 tys. m3.

Według danych z 2019 r. tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zebrano około 5 tys. m3 śmieci. To jakby rozładować w jednym miejscu 125 wagonów kolejowych (o pojemności 40 m3).

- W naszej Dyrekcji w zeszłym roku przeznaczonych na ten cel zostało ok. 1 i pół miliona złotych. W lasach zarządzanych przez RDLP w Łodzi zainstalowany jest również w wielu miejscach monitoring – np. przy często zaśmiecanych parkingach. Śmieci wciąż przybywa, choć stale rośnie także liczba udanych interwencji, a co za tym idzie – ukaranych za śmiecenie. Sprawców wykrywamy coraz więcej także dzięki współpracy społeczeństwa. Po zgłoszeniu nielegalnego wysypiska Strażnicy leśni jadą we wskazane miejsce. I jak zawsze w tego typu przypadkach podejmują próbę ustalenia tożsamości właściciela śmieci. Jeśli udaje się ustalić do kogo należały odpady, zostaje on ukarany mandatem i coraz częściej zostaje zobowiązany do posprzątania nielegalnego wysypiska - wyjaśnia Patrycja Szustakowska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi

Ponad 80 proc. śmieci znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, przez stare opony, a skończywszy na urządzeniach AGD i meblach.

Zaśmiecanie lasu to szkodnictwo leśne zadania w tym zakresie wykonują pracownicy Służby Leśnej, w szczególności służba terenowa (leśniczowie i podleśniczowie) oraz Straż Leśna. Nie zmienia to faktu, że każdy pracownik Lasów Państwowych jest odpowiedzialny za porządek w lesie. Tak samo jak każdy obywatel – lasy to dobro wspólne. Bez pomocy indywidualnych ludzi, wspólnych akcji leśników i społeczeństwa, bez stałych bywalców i miłośników lasu, którzy z każdego wyjścia do lasu wracają z workiem zebranych śmieci, byłoby jeszcze gorzej.

Społeczne zaangażowanie

Na szczęście znajduje się coraz więcej osób, które dostrzegają ten problem i we własnym zakresie starają się z tym walczyć. Znakomitym tego przykładem jest społeczna akcja „Forest Heroes - Bohaterowie Lasu” zainicjowana przez Marzenę i Damiana Kublika, która za pośrednictwem portalu Facebook zrzesza ludzi, którzy nie godzą się na śmieci w lasach i w swoim wolnym czasie chodzą go sprzątać. Bohaterem Lasu może zostać każdy – bez względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania. Cieszy nas, że do akcji dołączają całe rodziny i szkoły. W ramach inicjatywy powstała również mapa Forest Heores w serwie internetowym Google Maps, na której możemy oznaczyć miejsca „do posprzątania” oraz po uprzątnięciu oznaczyć jako „posprzątane”.

Zebrać śmieci to jedno, ale co później z nimi zrobić?! Jedną z możliwości pozbycia się śmieci zebranych w lesie jest odwiezienie ich do pobliskiego Nadleśnictwa. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi w ramach programu „Czysty Las” w wielu Nadleśnictwach postawione zostały kontenery, do których można wrzucić zebrane w lesie śmieci.

Leśnicy wraz z mieszkańcami podejmują wiele małych inicjatyw – np. w Nadleśnictwie Kolumna lokalne organizacje zrzeszające rowerzystów i biegaczy zbierają śmieci, zostawiają je w umówionym miejscu, by ich wywozem zajął się zaprzyjaźniony leśniczy.

Ponownie zachęcamy więc do prostego działania na rzecz czystych lasów – zaangażowania w akcję #zabierz5zlasu. Jak dołączyć do wyzwania?

1. Ze spaceru do lasu zabierz minimum 5 śmieci.
2. Sfotografuj je i wrzuć zdjęcie do internetu wpisując hasło akcji #zabierz5zlasu i oznacz znajomych.
3. Oznaczone osoby robią dokładnie to samo - idą do lasu, zabierają śmieci, robią zdjęcie i w swoim poście oznaczają kolejne osoby.

I w ten prosty sposób z lasu znikają kolejne śmieci! Zachęcamy każdego kto kocha las – jeśli wybierasz się na spacer po lesie, weź ze sobą worek na śmieci i w ten sposób połącz przyjemne z pożytecznym.

*

Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko?
Jeśli wysypisko znajduje się na terenie LP zadzwonić prosimy do biura zarządzajacego terenem Nadleśnictwa lub do Straży Leśnej (bezpośrednie kontakty na stronie Nadleśnictw) – oczywiście koniecznie należy podać jak najdokładniejszą lokalizację.
W innym przypadku zgłaszaj:

  • Straży Gminnej lub Straży Miejskiej,
  • Policji,
  • Wójtowi gminy.
  •  

Grupa Forest Heroes (Bohaterowie Lasu): https://www.facebook.com/groups/491372844868725/

Kontakt z RDLP w Łodzi: [email protected]

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (3)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

@
@ 25.05.2020, 21:37
Z domków przywożą śmieci do miasta do pojemników . U nas na Słoneczną systematycznie przywozi facet raz w tygodniu 4 wory
do @
do @ 26.05.2020, 04:51
Tia, każdy płaci za śmieci 19,50/głowę i jeszcze śmieci wywozi do bloków?
Zastanów się co piszesz.

Pozostałe