Bezstronny i bezinteresowny

  • 03.06.2020, 16:03 (aktualizacja 03.06.2020, 16:03)
  • Stanisław Konstanty Gruszczyński
Bezstronny i bezinteresowny
Starosta Tomaszowski rozesłał do wszystkich pracowników starostwa powiatowego, zajmujących stanowiska urzędnicze pismo, w którym przypomina o zakazach wykonywania zajęć sprzecznych lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Trudno się z tego rodzaju stanowiskiem nie zgodzić, problem jednak w tym, że ma sie ono nijak do masowego zatrudniania radnych oraz czlonków ich rodzin w jednostkach podległych powiatowi. Czy radny, będący równocześnie podmiotem nadzorczym, powinien być równocześnie podwładnym podmiotu kontrolowanego? Czy nie rodzi to właśnie uzasadnionych podejrzeń o stronniczość o interesowność, o których wpsomina starosta w swoim piśmie?

Kilka dni temu, aktywiści ruchu Miasto Jest Nasze poinformowali na konferencji prasowej o tym ile w spółkach i instytucjach należących do samorządu stolicy i Mazowsza zarabiają radni i burmistrzowie związani z Platformą Obywatelską.  Dane przedstawia zamieszczona poniżej grafika. Patologia tego rodzaju nie występuje wyłacznie w stolicy. Jest ona obecna w całej Polsce. Wczzoraj minął termin składania oświadczeń majątkowych, więc być może już nieduługo uda nam się zaprazentować, kto i na jakie stanowisko się w samorządzie załapał. Historia tomaszowskiej samorządności pokazuje, że najbardziej zaradni radni potrafią zasiadać w kilku radach nadzorczych i równocześnie w zarządach spółek. Wszystkie te osoby, nie raadzą sobie na normalnym rynku pracy i kosztują podatników setki tysiięcy złotych. Mimo, że często ich kwalifikacje pozostawiają wiele do życzenia. 

 

Ile zarabiają radni na publicznych posadach? (fot. miastojestnasze.org)

 

Aktywiści miejscy w Warszawy pytają wprost, czy w trwającym obecnie kryzysie właściwym jest, by osoby otrzymujące diety radnych, pobierały dodatkowo uposażenie członków rad nadzorczych w spółkach samorządowych w wysokości 20-50 tys. zł rocznie?  Co ciekawe często dochodzi do wymiany tego rodzaju osób między samorządmi. Gdy radny nie może pełnić funkcji w miejscu sprawowania mandatu, podrzuca się go na zasadach wymiany sąsiadom zza miedzy. 

Dlatego MJN wraz z ruchem miejskim "Tak dla Łodzi", zapowiedział złożenie w formie petycji projektu ustawy ograniczającej proceder łączenia funkcji radnych samorządu z pracą dla samorządu.

Stanisław Konstanty Gruszczyński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

amunaki
amunaki 16.06.2020, 07:45
całą Polska na BOSAKA !!!!
sąsiad
sąsiad 09.06.2020, 22:41
Dla równowagi , uczciwie byłoby żeby po - "PO" podobny plakat zrobić też po-"PIS" - tak dla równowagi. Grafika już jest, fotki się znajdą i tło też - zresztą to już głowa Redaktora.
Jak znam życie będzie łatwiej bo "gotowiec" już gotowy.
Powodzenia.
m&m
m&m 05.06.2020, 07:21
Czy w ostatnim akapicie nie powinno być "Wzywam" zamiast "Proszę"?
Ajdejano
Ajdejano 04.06.2020, 15:00
Do "Vlad_Palovnick": nigdy nie przepadałem za Tobą, ale Twój wpis poniżej - dobry jest. Ten nasz Starosta - katecheta chyba przecież ma jakichś prawników. Jednak, nie ważne , kto redagował ten urzędniczy gniot, rzeczywiście wychodzi ta wielka umysłowa mitrega autora tego gniota.

Do Autora powyższego materiału:
cytat z tego materiału: " Historia tomaszowskiej samorządności pokazuje, że najbardziej zaradni radni potrafią zasiadać w kilku radach nadzorczych i równocześnie w zarządach spółek. Wszystkie te osoby, nie raadzą sobie na normalnym rynku pracy i kosztują podatników setki tysiięcy złotych. Mimo, że często ich kwalifikacje pozostawiają wiele do życzenia."
Piszesz Autorze materiału w tym cytacie słusznie. Jednak, następnym razem, nie kombinuj jak koń pod górkę i nie opowiadaj nam o cwaniakach z lokalnej samorządności, ale jednak może podaj nam parę przykładów z ich cwaniactwa. Prosimy o nazwiska - Koleś!!!
Nas nie interesuje polityczna nalepka tych lokalnych cwaniaków, ale ich cwaniactwo.

Pozdrowienia dla "Vlad_Palovnick".
bill
bill 04.06.2020, 14:56
tak samo jak członek rządu nie powinien mieć prawa by być posłem
Op
Op 04.06.2020, 14:04
Dajcie już spokój z tym starostą. Już się nie chce komentować
Opozycja której nie ma w radzie
Opozycja której nie ma w radzie 04.06.2020, 21:00
Ale jak się mądrował jak był w tzw. opozycji w poprzedniej kadencji :)
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 04.06.2020, 10:53
Na podstawie tego pisma widać w jak wielkim znoju Starosta starał się zapisać w języku ojczystym to co chciał przekazać. Szczególnie wyraźnie objawia się to w ostatnim akapicie
Beacia
Beacia 04.06.2020, 18:04
Nie czepiaj się dobrych ludzi. To prawdziwy lokalny, sprawiedliwy Patryjota, pobożny Katolik a do tego Kateheta. Takich ludzi nam potrzeba więcej.
mieszkaniec
mieszkaniec 03.06.2020, 19:24
Większość radnych miejskich pracuje w instytucjach powiatowych, a większość radnych powiatowych w instytucjach miejskich niezależnie od opcji politycznej. Jak już raz się załapiesz to jakoś leci, raz kadencja w mieście, następna w powiecie, a jak się nie załapiesz na radnego to i tak jest duża szansa na wydeptanie jakiegoś stołeczka. Większość z nich ma stanowiska, a nie miejsca pracy. Od roboty są kiepsko opłacani, lekceważeni, często deptani z błotem szeregowi urzędnicy, którzy znają się na swojej robocie.
Migo-mago
Migo-mago 03.06.2020, 17:35
Ten, cytowany powyżej, knot Starosty, nadaje się tylko do kabaretu. Zwłaszcza , w związku z opinią Autora materiału powyżej.
Gruszczyński vel Strzępek; masz rację . oczywiście - Starosta kombinuje jak koń pod górkę, aby wyjść na takiego (kur...) porządnego funkcjonariusza publicznego.
Zwykła miernota - i tylko tyle.
Tomaszowianka
Tomaszowianka 03.06.2020, 16:20
A co komus sie grunt pod nogami pali ze teraz w okresie pandemi nasilonej w naszym miescie taka sprawa sie zajmuje starosta
L
L 03.06.2020, 15:26
Mi się ten tekst podoba. Dojenie przypisywało się dotychczas jedynie PiSowi.
P)
P) 03.06.2020, 16:55
No przecież przez 5 lat nikt więcej niedoi,
ateista
ateista 03.06.2020, 14:43
może niech od razu napiszą ile zarabia też cała pisowska sitwa, myślę że dużo więcej... Oni to już w milionach a nie tysiącach
Marek
Marek 03.06.2020, 16:16
Beeree. Beeeeee. Beeee

Pozostałe