Wernisaż wystawy „Obrzędowość rodzinna w powiecie tomaszowskim”

  • 24.06.2020, 21:40
  • Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim
Wernisaż wystawy „Obrzędowość rodzinna w powiecie tomaszowskim”
We wtorek, 23 czerwca 2020 roku, w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim, odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Obrzędowość rodzinna w powiecie tomaszowskim”. Autorem jest Michał Adam Pająk – tomaszowski etnograf, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach.

Wystawa powstała dzięki realizacji przez autora programu z rekomendacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który zakładał zebranie i analizę źródeł ikonograficznych, znajdujących się w zasobach mieszkańców powiatu tomaszowskiego. Michał Adam Pająk pozyskał około 3000 fotografii, z których część można oglądać na wystawie.

Ekspozycja podzielona jest na pięć etapów związanych z obrzędami rodzinnymi: chrzest, komunie święte, stan panieński i kawalerski, śluby i pogrzeby. 

Zaproszonych gości, wśród których była między innymi Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, powitała Dorota Ignasiak – dyrektor PCAS-u. 

W czasie wernisażu Zofia Zielińska – starszy archiwista z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim oddział w Tomaszowie Mazowieckim, poprowadziła warsztaty genealogiczne. Przybliżyła, gdzie można szukać informacji o swoich przodkach. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wszyscy uczestnicy wernisażu zadbali o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy miał maseczkę, która zakrywała usta i nos lub zachowywał dwumetrowy dystans.

Wystawę w sali widowiskowej w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej można oglądać do końca lipca 2020 roku. Następnie zostanie udostępniona w Gminnym Ośrodku Kultury w Rokicinach i w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe. Istnieje także możliwość udostępnienia nieodpłatnie wystawy innym zainteresowanym podmiotom. 
 

Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Halinka
Halinka 25.06.2020, 10:18
Byłam wczoraj i oglądałam, bardzo się wzruszyłam bo spotkałam na zdjęciu moją babcię. jestem bardzo wdzięczna panu Michałowi.
Jurek
Jurek 24.06.2020, 22:56
Super pomysł. Aby było takich ludzi więcej.

Pozostałe