Ktoś zaplanował, ktoś zginął... być może ktoś będzie następny

  • 04.07.2020, 09:33
  • MM
Ktoś zaplanował, ktoś zginął... być może ktoś będzie następny
Szanowni Państwo, pragnę nakreślić status prawny sytuacji z budową domków na Wiadernie w miejscu wypadku  

https://www.nasztomaszow.pl/wiadomosci/32518,zginal-mlody-motocyklista :

 

Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie definiuje zjazd drogowy jako: zjazd – rozumie się przez to część drogi na połączeniu z drogą niebędącą drogą publiczną lub na połączeniu drogiz dojazdem do nieruchomości przy drodze; zjazd nie jest skrzyżowaniem;

W w/w akcie prawnym w § 9. 1. zapisano że " ... W celu zapewnienia wymaganego poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego określa się następujące warunki połączeń dróg, dopuszczalne odstępy między węzłami lub skrzyżowaniami oraz warunki stosowania zjazdów:

...

5) droga klasy Z powinna mieć powiązania z drogami wszystkich klas ... przy czym na drodze klasy Z należy dążyć do ograniczenia liczby zjazdów, szczególnie do terenów przeznaczonych pod nową zabudowę.

Ponadto w § 77 określono że "Zjazd z drogi powinien być zaprojektowany i wybudowany w sposób odpowiadający wymaganiom wynikającym z jego usytuowania i przeznaczenia, a w szczególności powinien być dostosowany do wymagań bezpieczeństwa ruchu na drodze, wymiarów gabarytowych pojazdów, dla których jest przeznaczony, oraz do wymagań ruchu pieszych."

Na drodze (4333E Tomaszów Mazowiecki: ul. Dąbrowska; Tomaszów Maz.-Młoszów) gdzie doszło do wypadku przewiduje się 16 zjazdów do tejże drogi powiatowej ( klasy Z - wg USTAWY z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych) na odcinku od skrzyżowania ul. Piotrkowskiej z Wolą Wiaderna do skrzyżowania ul. Piotrkowskiej z Cegielnianą?

W miejscowym planie w tych obszarach zaprojektowano drogi wewnętrzne co daje odczuwalne poczucie bezpieczeństwa za wyjątkiem działek przylegających do drogi 4333E Tomaszów Mazowiecki na w/w odcinku od skrzyżowania ul. Piotrkowskiej z Wolą Wiaderna do skrzyżowania ul. Piotrkowskiej z Cegielnianą.

Poddaję w wątpliwość prawną taki stan rzeczy aby działki były bezpośrednio włączane były w drogę powiatową klasy Z zjazdami w odległościach kilka metrów (zaczynając od 13 m). Dotyczy działek 1/19 do 1/27 i 1/15 do 1/18 i 1/10, 1/11, 1/13 i ich włączenia do drogi 4333E.

Dla tych działek wydawane są pozwolenia na budowę, decyzje na lokalizację zjazdu etc. ale czy zgodnie z literą prawa ???

Czy do wypadku by nie doszło jakby zjazdy były zorganizowane poprzez zbiorcze drogi wewnętrzne a nie bezpośrednio na powiatówkę klasy Z ?

pozdrawiam

MM

Od redakcji

Opisywany przypadek dotyczy działak połozonych na terenach miejskich, dla których radni całkiem bezrefleksyjnie przyjęli tego rodzaju plan zagospodarowania przestrzennego.Od lat na łamach portalu opisujemy, że w mieście i okolicznych gminach brak jest spójnej polityki przestrzennej. Efektem jest kompletna "wolna amerykanka" w zakresie budownictwa i to nie tylko mieszkaniowego. 

W tym tygodniu z lektury Dziennika Łódzkiego dowiedziliśmy się, że gmina wiejska Tomaszów wydała decyzję o warunkach zabudowy dla blokowiska na terenach dawnej cegielni w miejscowości Dąbrowa. Chciałoby się zapytać, gdzie są gminni radni? Ale chyba nie warto... 

Co tego rodzaju inwestycja oznacza dla okolicznych mieszkańców ale nie tylko dla nich? Otóż, jak mieliśmy okazję przeczytać planowana jest budowa ok. 700 mieszkań. Efektem będzie co najmniej 2000 dodatkowych samochodów przemieszczających się codziennie ulicą Dąbrowską. Właśnie na tym odcinku ta ulica praktycznie już nie istnieje. Nie tylko nawierzchnia jest mocno zdewastowana ale brak jest również chodników.

Droga prowadzi w sąsiedztwie cmentarza i wszysycy, którzy tędy przemieszczają się wiedzą, że godzinach, kiedy przeprowadzana są pogrzeby bywa tu naprawdę niebezpiecznie, ponieważ zastawiony samochodami jest nine tylko przycmentarny parking ale również cała niemalże ulica. 

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy tego rodzaju to naszym zdaniem sprawa, którą powinna zająć się Prokuratura. 

Do tematu jeszcze wrócimy, gdy otrzymamy od wójta kopię decyzji o warunkach zabudowy, jaka wydana została dla wspomnianych terenów, o którą w tym tygodnniu wystąpiliśmy

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Obywatel
Obywatel 07.07.2020, 07:22
Chodzi o to Obywatelu że starostwo zatrudnia przeszło 300 osób z Twoich pieniędzy a nie panuje nad tym co ma kontrolować a ma być zgodne z przepisami. Później rzadko ale są tragedie.
Gal Anonim
Gal Anonim 06.07.2020, 22:24
Sz. P. RedaktÓrze wziąłby się Pan wreszcie za to opisywanie realnych problemów otaczających mieszkańców zarówno gmin jak i samego miasta takich jak fatalny stan dróg, chodników, brak obwodnic itd. Mógłbym tak wymieniać godzinami. To co się wydarzyło wynika z błędu kierowców. Ps. Algorytmy typu 2tys. aut proszę pozostawić fachowcom bo widać, że to Pana słaba strona.
Anna
Anna 06.07.2020, 12:33
A może lepiej pomyśleć nad postawieniem w tym miejscu, gdzie miał miejsce wypadek znaku teren zabudowany? Teraz ludzie nie będą mogli sprzedać działek czy zagospodarować ich po swojemu bo miasto uchwaliło taki plan a nie inny... Jeśli ludzie nie będą myslec jak jadą czy motorem czy samochodem to zawsze może dojść do wypadku! Nieważnie na jakiej drodze. A ludzie z miasta coraz chętniej przenoszą się na wieś i wcale się im nie dziwię, skoro mają taką możliwość to czemu nie? Myślę że autor tekstu ma w tym jakiś swój prywatny cel 🤔
Grzegorz
Grzegorz 06.07.2020, 07:57
wg rozporządzenia WT dla dróg (pochodna ustaw):

§ 4. Klasy dróg
1. W celu określenia wymagań technicznych i użytkowych wprowadza się następujące klasy dróg oraz ich hierarchię, zaczynając od drogi o najwyższych parametrach:
1)autostrady, oznaczone dalej symbolem „A”;
2)ekspresowe, oznaczone dalej symbolem „S”;
3)główne ruchu przyspieszonego, oznaczone dalej symbolem „GP”;
4)główne, oznaczone dalej symbolem „G”;
5)zbiorcze, oznaczone dalej symbolem „Z”;
6)lokalne, oznaczone dalej symbolem „L”;
7)dojazdowe, oznaczone dalej symbolem „D”.

2.Droga zaliczona do jednej z kategorii w rozumieniu ustawy o drogach publicznych powinna spełniać wymagania techniczne i użytkowe określone dla następujących klas:
1)krajowa – klasy A, S lub GP;
2)wojewódzka – klasy GP lub G;
3)powiatowa – klasy GP, G lub Z;
4)gminna – klasy GP, G, Z, L lub D.

Powiatowa droga może być a najniższej klasie Z !!!
Artykuł 100 % trafny formalno-prawnie.
Urzednik
Urzednik 06.07.2020, 07:35
Zabudowane działki mają wadę prawną, zabudowy dokonano w oparciu o wadliwe decyzje administracyjne.
anty
anty 05.07.2020, 18:01
co mnie obchodzą jakieś zadupia lepiej zajęli by się tirami w mieście
Mieszkaniec wsi
Mieszkaniec wsi 06.07.2020, 14:39
Co mnie obchodzi miasto. Mieszkam na wsi i mam w *** czy wam jezdza tiry czy nie. U mnie na wiosce nie jezdza .Jestes psem ogrodnika bo patrzysz tylko ze by tobie bylo dobrze.
Maciek
Maciek 05.07.2020, 17:15
Autor tekstu jest z dąbrowy i nie chce miec obok siebie bloków ani domkow....to nie pierwszy jego kontrowersyjny tekst. Nie pomyślał o rozwoju miasta, wpływie z podatków itd. A droga jest ruchliwa i zawsze bedzie.
LAS WIADERNO
LAS WIADERNO 05.07.2020, 13:45
JAKIE 2000 AUT?? ok 700/800 aut mieszkańców plus ok 10/20 max dziennie dla obsługi . I nie pojadą na raz te auta. Także wg mnie nie ma co bić na alarm.
JKL
JKL 06.07.2020, 12:40
Dokładnie! Skąd w ogóle takie liczby? Jedni mają owszem dwa auta ale nie wszyscy, ludzie trochę rozsądku!
MS
MS 06.07.2020, 12:44
To dosyć prosta matematyka. minimum 700 mnożymy razy dwa. Daje to 1400. Do tego dochodzii obsługa, osoby odwiedzające i wielokrotne dojazdy do domu. Te 2000 to liczba znacznie zaniżona.
JKL
JKL 06.07.2020, 22:08
Z kosmosu te liczby a nie czysta matematyka😅i na raz wszyscy będą jeździć sznurkiem 2000 aut? 😃co to za obsługa składająca się z 600 aut?? Nie dajmy się zwariować panie autorze 🙂
Marcin
Marcin 04.07.2020, 19:15
Szczera prawda....kto ma wiecej ten rządzi.....tylko dopuki jemu sie coś nie miłego wydarzy.
Obiektywny
Obiektywny 04.07.2020, 18:12
W gminie Tomaszów swojacy dostaną warunki zabudowy na wszystko.
Na Starej Wsi zakaz budowy 100m od wody. Znajomy króliczka postawił dom na mikro działce przy samej wodzie. Zasłonił bar zagrodził kawałek wspólnej drogi i wszystko jest legalnie.
Za nim nie można nic budować bo jest zakaz 100 m od wody. Dla niego nie było.
Tak wygląda sprawiedliwe państwo PiS.
Kris
Kris 05.07.2020, 12:36
Tylko że w gminie tomaszów nie rządzi PIS. Wójt też nie jest z PISu, nie masz wiedzy w temacie to nie pisz głupot!
AMS
AMS 04.07.2020, 17:40
Do Autora, z którego konkretnie przepisu ustawy o drogach publicznych wynika, że jest to droga klasy Z?
Wiejska Street
Wiejska Street 04.07.2020, 12:48
Przy Wiejskiej, to samo. Apartamentowiec z dojazdem mikrouliczką...

No ale to jest ten trYnd: rynek, rynek i jeszcze raz rynek. Kazdy kto ma wieksze piNIUNdze, jest na starcie mUUndrzejszy.

Jeszcze jedno, juz tu nie chcialem komus psuc wudarzenia niemilym komentarzem, teraz moze nie przeczyta, ale po tym nadeslanym flimkiku jak ten chlopczyk spiewal sąsiadom na WEWNETRZNYM dziedzincu tego molocha, widac co to sa za ludzie :)

Mentalnosc Las Vegas Energy Drink. Wczesniej czy pozniej czlowiek sie otrze, chce czy nie chce o kogps takiego. Gsy musialem regularnie nawet mnie lubili (do dzis nie moge zrozumiec za co), a ja z zacisnietymi zebami i gotujacym sie żołądkiem usmiechalem sie.

Ani jednej ksiazki, ani szkola na odwal sie, unn bedzie auta z Nimiec sprowadzal. Boze, prosze Cie o odizolowanie od czegos takiego.

Moj Boze, oby juz jak najmniej kontaktow z CZEROWNĄ tym razem ciżemą.
Mieszkaniec Wiejskiej
Mieszkaniec Wiejskiej 04.07.2020, 22:23
Nowobogaccy z apartamentowca a nie było ich stać na parking za szlabanem, tylko zajmują miejsca mieszkańcom bloku z naprzeciwka. Zaparkować w tym miejscu w godzinach wieczornych to istny armagedon. Do tego geniusze od dróg ze starostwa planują wybudować ścieżkę rowerową co wiąże się z dodatkowym ograniczeniem miejsc parkingowych.
Dwa lata mitręgi
Dwa lata mitręgi 06.07.2020, 15:18
Wartosci wydajace sie na pierwszy rzut oka jako niematerialne, za chwile staja sie calkiem namacalnymi. A raczej ich doskwierajacy brak.

Hałas? Co tam hałas. To jest rozwój! To jest dobrobyt, komunikacja zbiorowa jest dla cieniaków (pijaków i prostaków)

Spaliny? Co tam spaliny. Nie masz dlatego zazdroscisz. Jakbys mial, nieprzeszkadzalyby ci, wiec stul pysk.

Dewastscje - duzo wieksze niz przed laty gdy pijaczek przed weekendem stlukł szybę czy żarówkę w latarnii. Dzis wjezdza sie wszywtkim wszedzie. Byle remont gdzie doniesc trzeba wiertarkę, wiadro i 5 kg gipsu, od razu pod klatkę, a jako, ze gratymcoraz tansze to se kupilem iveco wielkosci stara.

Przy "nowej" Żabce, Banku Spoldzielczym Biala Rawska i Birskim przy przejsciu do pedetu, z pol roku temu wstawiono slupki by nie wjezdzac przynajmniej na chodnik prpwadzacy na plac Kosciuszki. Nie minely dwa tygodnie, jeden zgnieciony. Pamietajac, ze przez dwa lata - co najmniej dwa, bo ja tu jestem dwa - lata, naprawiana była pobliska latarnia - również rozbita autem dostawczym, to te slupek beda wymieniać przez dekadę. Moze nawet i slusznie, kolejny bylby szybko uszkodzony.

Nie proponuje niczego, poza piętnowaniem tego. To jest zmora malych miasteczek. O ile w Warszawie co jakis czas ktos tam po pijaku rozjezdza przystanek, czasem z ludzmi, to jednak takiego lekcewazenia jakis podstawowych norm spolecznych - tego czego nie dewastuje łapami, nie dewastuje tez samochodem, nigdy tam nie widzialem. Poza wlasnie burakamiz ktorzy karton z butami majac do przeniesienia podjezdżają pod same drzwi.

No i coz, skoro to nikomu innemu nie przeszkadza, a przynajmniej nikt sie nie odzywa, no to coz? Mamy bronic wsi przed blokowiskiem? Bedzie wszedzie, gdzie sobie developer zażyczy. Nic nie jest wazniejsze od pieniędzy jednej prywatnej firmy.
?
? 04.07.2020, 12:38
Pomijajac juz wszystko inne, 3 samochody liczysz na mieszkanie? Tam przy tych 700 mieszkaniach i 2000 samochodach.
MS
MS 04.07.2020, 12:53
Liczę dwa samochody na jedno mieszkanie, bo to obecnie standard. Do tego musisz doliczyć pojazdy obsługi itd. Tę liczbę oczywiście musisz podwoić, bo auta przemieszczać się będą w dwie strony. Problemów oczywiście jest więcej, ale o tym napiszę odrębny artykuł. Czekam na przekazanie kopii decyzji o warunkach zabudowy i liczę na to że nie będę musial iść do sądu, by ją otrzymać z gminy, bo oczywiście z Powiatu dostanę ją szybciej z uwagi na to, że decyzje takie mają charakter informacji publicznej.
Ta decyzja wójta ma daleko idące konsekwencje, z kórych przeciętny mieszkaniec miaasta nie zdaje sobie sprawy.
Rozmawialiśmy o tym w tym tygodniu z Prezydente,m i różowo nie jest.
Ajdejano
Ajdejano 04.07.2020, 23:06
Jeżeli ten przypadek dotyczy terenów miejskich (Wola Wiaderno), to dlaczego Pan pisze: "Ta decyzja wójta ma daleko idące konsekwencje...." .
Więc pytam MS: jakiego wójta, jeżeli Wola Wiaderno jest w obrębie miasta Tomaszowa Maz. ?

Ludziska: trochę więcej skupienia nad tym, co piszemy....
 Pati
Pati 05.07.2020, 06:28
Cegielnia to już kolonia Zawada czyli wieś.... Dlatego wojt
AMS
AMS 04.07.2020, 17:30
To dlaczego Pan nie opisze nam mieszkańcom tych konsekwencji?
@MS
@MS 04.07.2020, 14:48
Zależy co to za blokowisko będzie. Na Hubalach mieszkają ludzie spoza Tomaszowa, którzy nie mają samochodów. Jeśli drogie duże mieszkania, no to tak, bo będzie mieszkała jedna rodzina, jeśli natomiast do 70 metrów to wynajmowane w Tomaszowie są również mieszkania przez przybyszów przyjeżdzających do miasta i okolic do pracy singłów. Na Białej Górze nawet. Nie wiem jaka to jest skala, ale tacy ludzie są. U Niewiadomskiej (w tym beznadziejnym – to trzeba napisać bo baba w kółko zdadaje to samo pytanie – programie z pseudowywiadami), którymś tam razem dyrektor UM ds śmieci Ukraińców oszacował na 5 tysięcy. To już było za kadencji obecnego prezydenta.
Nie chcę się kłócić, ale rzucanie „taki jest dziś standard” chyba mało kogo przekonuje.

Pozostałe