Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 01:03
Reklama
Reklama

Mieszkańcy w obronie herbu miasta Tomaszowa Mazowieckiego

Tomaszów w 1830 r. otrzymał prawa miejskie nadające nazwę Tomaszowa Mazowieckiego. Przez długie lata miasto nie posiadało swojego herbu.

Przez wiele lat toczyły się dyskusje na temat jak powinien wyglądać herb naszego miasta. Padały różne propozycje wyglądu herbu, lecz żadna nieuzyskana zgody społecznej. W związku z taką sytuacją w 1926 r. urzędnicy miejscy wystąpili z propozycją zasięgnięcia porady od potomka założyciela miasta Jana Krystyna hrabiego Ostrowskiego.

Odpowiedz przyszła do władz miasta, że Jan Krystyn hrabia Ostrowski wyraża zgodę, aby herb miasta był związany z herbem rodziny Ostrowskich - Rawicz.

Tomaszów Mazowiecki dzięki takiej zgodzie uzyskał herb oraz dodatkowo legendę związaną z naszym miastem oraz większe związki z rodziną Ostrowskich. W bardzo krótkim czasie herb i legenda przyjęła się ze w mieście na Pilicą wśród lasów Puszczy Pilickiej. Wzór herbu został przyjęty wg tarczy herbowej herbu rodziny Ostrowskich.

Z niewiadomych przyczyn na oficjalnej stronie Urzędu Miasta został usunięty herb, a został zastąpiony przez logo miasta (takie działanie jest sprzeczne z rozwojem miasta i turystyki).

Na wszystkich stronach internetowych i dokumentach państw, województw, miast, powiatów i innych wszędzie występują herby. Herb jest marką rozpoznawalną w kraju i zagranicą.

Logo może być stosowane dodatkowo na wydawnictwach promujących miasto.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
banach 03.10.2020 14:19
Wiele miast ma loga promocyjne obok herbów. Jedno i drugie ma różne cele, choć ja osobiście nie jestem wielkim zwolennikiem takiego dublowania. Zresztą, moim zdaniem większym problemem, także wizerunkowym, jest sama nazwa miasta. Tomaszów nosi nazwę Mazowiecki, choć nie leży na historycznym Mazowszu. Piszecie w artykule, że Tomaszów został nazwany Mazowieckim w 1830 roku, gdy dostawał prawa miejskie. Mnie kiedyś uczono, że Tomaszów stał się Mazowieckim dopiero w latach 1920-tych, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wtedy ustawą jedno miasto o nazwie Tomaszów zostało Mazowieckim, a drugie dla odróżnienia zostało Tomaszowem Lubelskim. I tak się akurat złożyło, że ani ten pierwszy nie leży na historycznym Mazowszu, ani drugi na historycznej Lubelszczyźnie. Jednak bez względu na datę, bo nie upieram się, że mam rację, wiadomo skąd się wzięła ta wprowadzająca w błąd nazwa. Czy w roku 1830, czy sto lat później zasugerowano się podziałem na regiony z czasów zaborów. Zaborcy nie respektowali polskich podziałów administracyjnych i wprowadzali własne, nie pokrywające się z podziałami przedrozbiorowymi. Rosjanie w kongresowym Królestwie Polskim najpierw (od 1815 roku) wyznaczyli nowe województwa, w innym kształcie niż staropolskie, a w ramach represji po Powstaniu Listopadowym zamienili je na gubernie. W czasach gdy Tomaszów dostawał prawa miejskie, czyli w 1830 roku, istniało duże Województwo Mazowieckie, które wykraczało daleko na zachód poza historyczne granice Mazowsza. Obejmowało część Mazowsza, ale też Kujaw, Ziemi Łęczyckiej i Ziemi Sieradzkiej. Tomaszów również znajdował się w tym dużym województwie, choć historycznie leżał na pograniczu Ziem Łęczyckiej i Sieradzkiej, które w średniowieczu stanowiły jedną całość jako duża Prowincja Łęczycka. (Prawa strona Pilicy to Ziemia Sandomierska, choć pierwotnie ten fragment też leżał w Prowincji Łęczyckiej). Przez to porozbiorowe Województwo Mazowieckie skojarzenie Tomaszowa z Mazowszem pozostało i utrwaliło się w nazewnictwie do dzisiaj, choć nie zgadza się z polską tradycją. Pozostaje pytanie, czy powinniśmy utrzymywać nazwę miasta mającą źródło w decyzjach zaborcy? Nazywając Tomaszów Mazowieckim utrzymujemy narrację narzuconą w czasach carskich. Zapominamy w ten sposób o wcześniejszych setkach lat państwa polskiego. Gdyby to ode mnie zależało zmieniłbym nazwę miasta na np. Tomaszów Pilicki albo Tomaszów n. Pilicą, tak aby zerwać to błędne skojarzenie z Mazowszem.

$ 22.08.2020 20:38
Bo pan prezydent Witko nie jest z Tomaszowa.

s 23.08.2020 08:20
Może jest to krakus, z warszawki, środkowej północy.

$ 24.08.2020 09:18
Nie jest rodowitym tomaszowianinem. Może dlatego nie szanuje wartości miasta.

Vicente 02.09.2020 22:38
Można nie pochodzić z miejsca urodzenia , ale dużo ciekawych rzeczy czynić. Może się komuś coś nie spodobać z różnych to przesłanek . Co do herbu warto zagłębiać temat z osobami zainteresowanymi ,szacunkiem , historią i ówczesnym kalejdoskopem zmian. Dialog jest punktem wyjscia.

I jesteś w dobrym miejscu! 22.08.2020 16:17
No nie wiem. Pod względem promocyjnym UM po 2014 roku wreszcie coś robi. Mają swoją koncepcje, moze sie podobać lub nie, ale mają. W początkowym etapie forsowanie jest potrzebne. Herbu nikt i tak nie zapomni, a logo jest trudniejsze do utrwalenia. Dlatego musi przez pewien czas powalić po oczach. Ale wracajac do tego co bylo i tego co jest. Co? Zagozdonowi brakowalo srodkow by nadac miastu logo? Czy "a po co?" Żenada :( Pseudoekspercka żenada. Staram się już z dystansem podchodzic do przeszlosci, ale naprawdę to byly stracone dwie dekady. W malych miastach to szczegolnie widac. W wiekszych sa jakies inwestycej miedzynarodowych firm, ktorym towarzyszy jakas promocja, jak przy wszystkim co nowe. Tutaj było tylko jeczenie, rozkladanie rąk. Jeden spogladal na drugiego by skrytykowac. Teraz jest jeszcze troche do zrobienia - m.in. przywrocenie jednolitej identyfikacji wizualnej. Na przykład wyrzucic te zmałpowane z Warszawy, czasem z Łodzi tabliczki z numerami posesji. Czasem niebiesko-czerwone, czasem różowo-szare :(((, czasem zupelnie od czapy - jakie wlascielowi budowli sie podobały a raczej jak było najtaniej. A przeciez przez dziesieciolecia tomaszowska ulica miała tabliczkę o kolorze brązowo-kremowym. Brązowy napis, kremowe tło. Podłużna tabliczka z nazwą ulicy. A ta z numerem posesji prostokątna - u góry numer, u dołu ulica. To powinno wisiec na kazdym budynku miasta. I unikac już słupków. Rzadko ktory po roku stoi prosto. Będzie na budynkach rządowych, ale konsekwentie, to i buraki prywatnie też będą takie wieszć) Także nie narzekać. Stworzyli coś, niczego nie odebrali. Logo jest nijakie, ale takie jest też nasze miasto. Młode, bez tożsamości. Komunikuje pozytywnie, zacheca od dobroci. Nie jest zle. Komu to uwiera ten widocznie jest pał.ą z wykrzywionym szyderstwem ry.j.m. Takie mam skojarzenia.

Ironia 21.08.2020 22:27
Bo Tomaszów to takie nowoczesne miasto, a herb taki staromodny...

hhhhh 28.08.2020 15:29
Bo Tomaszów to takie BRUDNE miasto

:) 21.08.2020 18:22
Taaa - niech pan pokaże komuś ten cherb z powiatu obok i zobaczymy czy będzie wiedział jakie on miasto reprezentuje :)

t 21.08.2020 16:16
Czy przywrócić herb miasta na wszystkich dokumentach i wydawnictwach UM (marka rozpoznawalna na całym świecie), a może usunąć herb ze wszystkich dokumentów dotyczących miasta.

:) 21.08.2020 18:21
Herb na dokumentach jest :)

xxx 21.08.2020 15:55
Bo niedźwiedź jest czarny?

Reklama
Polecane
Gnał bez wyobraźni i rozumuKelner zastrzelił się z miłościBiałobrzeska Majówka na łąceWalka o rynek – jak sprawdzić, kto jest konkurencją dla Twojego biznesu?Dzień Otwarty u WyspiańskiegoWielki sukces Zuzanny Linowskiej w Międzynarodowym Konkursie GraficznymPiłkarskie starcie na kinowym ekranieJuż od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Dwa zaginięcia i dwa szczęśliwe odnalezieniaKompletnie wycieńczony błąkał się po lesieDrzewko za makulaturęMuzyczna zapowiedź lata w Tomaszowie
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Białobrzeska Majówka Białobrzeska Majówka Piknik rodzinny pod tytułowym hasłem odbędzie się 11 maja w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej 37/39. Organizatorzy przygotowali dla jego uczestników wiele atrakcji. Będzie z nich można skorzystać w godz. 16−19. Wstęp wolny. Na najmłodszych czekać będzie m.in. gra terenowa z nagrodami, a także: ogromna zjeżdżalnia, stoiska plastyczne, na których wykonać będzie można np. makramowy breloczek, ścieżka sensoryczna i tor przeszkód. Nie zabraknie też ogromnych baniek mydlanych, balonów, szczudlarza i cukrowej waty. Główną atrakcją dla dzieci będzie magik Pan Buźka, który przedstawi show „Magia Żółtoksiężnika”. Dużo będzie działo się również na scenie. Zaprezentują się m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, DFC Latino, uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych z MCK Za Pilicą, a w bajkowy świat przeniesie wszystkich grupa teatralna „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Białobrzegach, która pokaże nagrodzony Złotą Maską na tegorocznych Tomaszowskich Teatraliach spektakl „Królewna Śnieżka”. Będzie też czas dla Kwadransowych Grubasów, z którymi wspólnie świętować będziemy 25-lecie działalności klubu. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można przybić piątkę z Miśkiem i Kropelką, zagrać w koło fortuny, sprawdzić umiejętności językowe czy wykonać kolorową pracę plastyczną. Dodatkowo będzie można skorzystać z konsultacji koordynatora opieki onkologicznej oraz zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dostępny będzie również punkt Nadleśnictwa Smardzewice, w którym będzie można otrzymać sadzonki drzew. Nie zabraknie również wozu strażackiego, do którego będzie można wsiąść, i pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez druhów z OSP w Białobrzegach. Na sali koncertowej dostępne do obejrzenia będą dwie wystawy: prac malarskich artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz uczestników zajęć malarstwa i rysunku w MCK Za Pilicą. Na stoiskach będzie można również zakupić słodkie ciasta oraz ciepłe dania, jak np. grillowaną kiełbaskę czy pyszne pierogi.Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ten brzuchaty osobnik tak nadaje się na starostę powiatu, jak ja na biskupa. Nawet na katechetę się nie nadawał. Jednak nasze bredzenie jest zbędne, bo ten szkodnik społeczny z pewnością, pod powiatowym stołem już został wybrany. A sesja w dniu 07.05. 2024 r., to będzie tylko formalność.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: zadowolonyTreść komentarza: Białobrzegi rzeczywiście bardzo ponura dzielnica Tomaszowa. A za komuny planowano tu duże osiedla bloków, dlatego do Tomaszowa przyłączono wtedy Ludwików i Białobrzegi. Gdyby dzisiaj oderwano te dzielnice od Tomaszowa to miasto liczyłoby około 40 tys. mieszkańców. Dzięki wam wybieramy nadal Prezydenta a nie Burmistrza bo mamy nieco ponad 50 tys. głów w mieście.Źródło komentarza: Białobrzeska Majówka na łąceAutor komentarza: Mieszkaniec BiałobrzegówTreść komentarza: Brawo, wreszcie coś się tutaj dzieje - szkoda że tak rzadko, dzielnica kompletnie zapomniana pod względem integracji społeczności lokalnej. Zdecydowanie brakuje tutaj miejsca spotkań dla starszych jak i młodszych mieszkańców na otwartym terenie. Uważam, że altanka na wzór Ciebłowic czy park taki jak w Wąwale ułatwił by tworzenie takich relacji oraz byłby dobrym miejscem do rekreacji oraz odpoczynku. Zachęcam i proszę przedstawicieli władzy z naszej dzielnicy o podjęcie działań w tym temacie. Oprócz inwestycji drogowych - mam wrażenie, że nic tutaj się nie dzieje.Źródło komentarza: Białobrzeska Majówka na łąceAutor komentarza: Mieszkanka TomaszowaTreść komentarza: Jedynym najbardziej kompetentnym i doświadczonym kandydatem jest obecny starosta Mariusz WęgrzynowskiŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: tomaszowiankaTreść komentarza: Weź chłopie ,,urlop,,od komentowania ,czasem zgadzam się bo prawda leży po środku ale częściej ,,przeginasz,, wrzuć na luz i zapomnij o minionych czasach.Źródło komentarza: Zmiany w ProkuraturachAutor komentarza: SabrinaTreść komentarza: Jak zawsze same pyszności, już dzisiaj szykujmy kasę bo warto posmakować, pewnie znów będą tłumy.Źródło komentarza: Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama