Chude lata także dla Tomaszowa?

  • 03.09.2020, 11:42 (aktualizacja 09.09.2020, 11:15)
  • redakcja
Chude lata  także dla Tomaszowa?
Kłopoty finansowe gmin i powiatów bardzo pogłębił wywołany pandemią kryzys gospodarczy. Polskie samorządy mają niższe niż wcześniej przychody. Muszą ostro ciąć wiele wydatków. W pierwszej kolejności pod nóż idą inwestycje, bo z nich najłatwiej zrezygnować czy odsunąć je w czasie. Według danych Związku Miast Polskich ze 130 ośrodków miejskich, dotyczących przychodów z różnych opłat i podatków w I półroczu tego roku, wpływy z PIT były o 8 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Wpływy z CIT spadły o 1,5 proc., dochody z najmu i dzierżawy majątku komunalnego o 9 proc., z podatku od środków transportowych o 5 proc., z podatku od tzw. czynności cywilno-prawnych (np. od przeniesienia własności nieruchomości czy od umowy sprzedaży przedsiębiorstwa) o ponad 3 proc., a ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej aż o 1/4.

Dużo mniejsze wpływy, przy wysokich kosztach stałych, miały też m.in. należące do samorządów baseny, obiekty sportowe, muzea czy domy kultury, które w dużym stopniu utrzymują się z odpłatnych zajęć. Nie zarabiały również szkolne stołówki, choć ich pracownikom należało wypłacać pensje.

Całość analizy dostępna na stronach Obserwatora Fianansowego, portalu Narodowego Banku Polskiego:

https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/kryzys-uderza-w-samorzady/

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

?
? 21.09.2020, 19:22
I jak to teraz bedzie gdy Ziobro z Gowinem fika?
Pozostaje PSL - znana w Europie Srodkowej latawica, ktora jet do wziecia przez kazdego.

On/
On/ 05.09.2020, 11:58
A nie można było wykorzystać tych stołówek i pracowników do karmienia pacjentów naszego szpitala?i tak mieli płacone, a posiłki na bank byłyby lepsze niz to co jest w tej chwili...
Ja
Ja 04.09.2020, 08:40
Podatki od nieruchomości nie zmniejszyli. Wzrosły średnio o 5%.
Subwencje też idą w 100%. Wpływy z CIT mniejsze o 1.5% to w naszym przypadku jakieś 40.000zł mniej. Z PIT spadek o 8% no to zawyżając szacunek wpływ zmaleje o 4mln, 1/4 mniej z biletów to około pół miliona. Nie ie komunalne? Zarządza TTBS i ma zyski więc nie doliczam. Mniejsze wpływy z biletów, obiadów itp to max 400.000zł.
Mamy 5.3mln. Dobrze doliczmy inne dochody typu PCC i pozostałe oplaty. Dodajmy jeszcze wpływy nie uwzględnione w artykule i mamy 6mln zł. To spora kwota dla mieszkańca. Ile to jest w budżecie? Odpowiadam 2%!
Tak budżet Tomaszowa to około 300 mln.

Jakie są prawdziwe oblicza katastrofy?
Po pierwsze miasto ma większe spadki niż przedstawiona średnia. Po drugie zaplanowane wpływy w 2020r były przeszacowane co w efekcie daje dziurę przekraczającą 10 mln. Ponieważ jeszcze nie zostały opublikowane szczegółowe dane za pierwsze półrocze poczekamy do końca roku na podsumowanie.

Kto ponosi odpowiedzialności za stan samorządu? Oczywiście, że obecna i poprzednia władza. Dla przypomnienia w przypadku Tomaszowa to ta sama ekipa ;)
Ajdejano
Ajdejano 03.09.2020, 17:50
Ten materiał to nie jest wybielanie władzy, ale podchody do przewidywanego zamrożenia płac urzędników samorządowych. Jeśli myśleć o zamrożeniu płac w samorządach, to może niech łaskawa "redakcja" , w pierwszej kolejności łaskawie przedstawi czytelnikom wydatki, jaki ponosimy my - podatnicy na koszty funkcjonowania naszych wybrańców, czyli tych różnych (gminnych, powiatowych, wojewódzkich) radnych.
Tak więc, może najpierw zacznijmy zamrażać, a potem obniżać koszty funkcjonowania tych naszych (nie daj Boże) przedstawicieli.
69
69 22.11.2020, 22:49
Nie radni oni to grosze , żniwa mają ci na zleceniach zewnętrznych radcy, audytorzy, bhp, naczelnicy, dyrektorzy i cała masa ich zastępców!
$
$ 03.09.2020, 13:00
Zaczyna się. Teraz będzie wybielanie nieudolnej naszej władzy... Bo to wina ludzi a nie władzy...
Haha
Haha 03.09.2020, 19:57
Serio? Czy wy ludzie rozumu nie macie??? To problem każdego samorządu i takiego w którym rządzi PiS i takiego w którym rzeczy po i jeszcze inni - zdradzę teajmnice / samorząd nie drukuje pieniędzy w piwnicach - ale przecież każda okazja dobra zeby dowalić i zgnoic - na miejscu tych ludzi to bym zrezygnował i oddał wam władze / to byłoby dopiero eldorado :)
Na pewno warto
Na pewno warto 04.09.2020, 22:48
Widzisz, odzywają się tylko głosy krytyczne, ale powinieś wiedzieć, że masa ludzi docenia to co robisz. Władza, ja mysle o ucziwym jej braniu, z przekonania, wladza w demokracjach to zazwyczaj była niewdzięczna harówka.

Takze tak sie nie zniechecaj. Sa tacy dla ktorych jestes wzorem. Nawet przy roznicach w przekonaniach.
$
$ 03.09.2020, 22:01
Dlatego dajcie nam żyć. Nie zamykajcie nas w domach. Nie szerzcie psychozy strachu. Nie niszcie gospodarki. To wy u władzy jesteście odpowiedzialni za niszczenie gospodarki, nas!!!!
Pisowskie kangury
Pisowskie kangury 05.09.2020, 00:36
Prosze zerknac na to zdjecie i podpis pod nim. Jak w Australii egzekwuje się prawo o ograniczeniach związanych z koronnaworusem.

Czy mamy sie zawsze zapatrywac się na cudze wzorce? Nie, niekoniecznie, nie zawsze są to dobre rozwiązania. Chcę jedynie pokazać, że w duzych krajach na swiecie jednak zmusza sie duzo bardziej ludzi. Wlasciwie w tym australijskim przypadku nie zmusza, a ludzie sami respektują prawo. W bardzo mlodym, wieloetnicznym państwie... A przecież kazdy moze powiedziec, ze ma inne zwyczaje, ze nie lubi "szmaty" na twarzy nosic, a zakaz spotkan godzi w jego tozsamosc etniczną (tam jest spora mniejszosc chinska a oni uuuu bardzo lubią w piątki popić w swoich gromadach na miecie, oj bardzo)

https://www.instagram.com/p/CE…

(Calkiem sprawnie tlumaczy ten australijski angielski na polski Google Translate)

Takze hej entuzjasci teorii spiskowych!
Do Australii nie emigrowac, bo pod tym wzgledem jest jeszcze "gorzej" niz w tej pisowskiej Polsce :))
*
* 04.09.2020, 23:08
Z domu juz prawie nie wychodze by nie trafiac na takich jak Ty. W Biedrze czy w Dino kladzie mi sie jakis cap na plecach w kolejce, ktore i bez pandemii do domu bym nie wpuscil.

Sa widocznie wytyczne dla Policji i przesiakaja tez do innych sluzb, by poblazliwie podchodzic do ...no w zasadzie lamania prawa w przypadku nie zakaladania tych maseczek, gdybym ja o tym decydowal to mandaty sypalyby sie w kazdym sklepie. Machasz lapą? Pała przez łep.

Pisze bardzo serio.
Od kilku miesiecy zaczepia mnie pod sklepem kilku tych samych lumpów, ktorych z jednego znam z dziecinstwa, reszte jedynie z okupowania po pijanemu przystankow i żebreania o pieniadze. Wlasciwe nie zebrania a juz czegos co zahacza o wymuszenia. Rosle, zdrowe konie. Sprawa zglaszana kilkukrotnie na Policje, przyjezdzaja spisuja i nastepnego dnia mam to samo.

W PRLu sprawa zakonczylaby sie sinymi plecami od palowania i - przynajmniej na jakis czas - bylby spokoj. W ostatnia niedziele gdy zaczal mnie juz szarpac prysnalem mu gazem usiadl na ławce...

Przyjechala Policja na moje wezwanie, powiedzieli ze dobrze zrobilem, spisali nas i pojechali sobie...

To jest chyba najbardziej liberalna wladza od czasow wlasnie PRLu. Jeslo chodzi o sluzby.

Nie wiem co o tym myslec, bo z jednej strony oczywiscie prywatnie sie boje, z drugiej moze dobrze, ze skupiaja sie na grubszych rzeczach niz na maseczkach i lumpach przystankowych.

W kazdym razie te buntu antyCOVIDowe przypominaja mi antyszcxzepionkowcow, tych hochsztaplerow od LGBT wlazacych na pomniki religijne, i tych dewastatorow na Zachodzie ktorzy podpalaja maszty telefonii komorkowej w obawie przed 5G.
Jestescie warcholami. Po prostu.

I mysle, ze gdzies granica jest. Panstwo zacznie egzekwowac prawo jak to sie robo w Niemczech, we Francji oststnio z tymi zółtymi kamizelkami.

Granice sa otwarte w przypadku Polakow dzisiaj, to wlasciwie mozna zamieszkac gdzie sie chce. Nie pasuje rodzima wspólnota? Droga wolna. Tylko by nie bylo potem placzu i udawania do konca zycia, gdy z w miare ustabilizowanego obywatelskiego zycia w Rzecxzpospolitej, wyladowalo sie jako pakowacz kanapek na prowincji w USA (gdzie ciepla woda jest w okreslonych godzinach), jako podnóżek tamtejszego spoleczenstwa.

Arystokracjo zwykle robolska z Tomaszowa. Wszedzie trawa jest zielensza :( Moj Boże :(

Pozostałe