Jak działa ubezpieczenie turystyczne?

 • 17.09.2020, 13:38 (aktualizacja 19.09.2020, 14:41)
 • Artykuł partnera
Jak działa ubezpieczenie turystyczne?
Zanim zaczniesz przeglądać oferty polis, dowiedz się, jak działa ubezpieczenie turystyczne. To jedna z najistotniejszych kwestii, o których powinniśmy pamiętać podczas wyjazdu za granicę. Wakacje czy urlop nie zawsze przebiegają zgodnie z planem, więc warto wiedzieć, jak uchronić się przed nieprzewidzianymi sytuacjami, przebywając daleko od ojczystego kraju.

Kiedy wykupić ubezpieczenie turystyczne? Nie zwlekaj z tym do ostatniego dnia

Wyjeżdżając z kraju w celach turystycznych, nie zakładamy najgorszych scenariuszy. Za granicą chcemy się dobrze bawić i poznawać świat. Jako odpowiedzialni i dorośli ludzie musimy jednak pamiętać, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Na wypadek problemów zdrowotnych, prawnych czy padnięcia ofiarą kradzieży przed wylotem z Polski warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.

W przypadku podróży do niektórych krajów wykupienie ubezpieczenia może być obligatoryjne, szczególnie jeżeli chodzi o część pokrywającą koszty ewentualnego leczenia. Wylegitymowanie się z polisy jest wymagane chociażby podczas przekraczania granicy z Białorusią na zasadach korzystania z ruchu bezwizowego w strefie turystyczno-rekreacyjnej Brześć-Grodno, ale również przy wjeździe do Rosji czy na Ukrainę. W 2020 roku do licznych krajów nie zostaniemy wpuszczeni także bez polisy gwarantującej zwrot kosztów leczenia covid-19. Przed wyjazdem warto sprawdzić wszelkie szczegóły dotyczące naszej destynacji na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Podobnie jak z dopełnieniem innych formalności, z wykupieniem ubezpieczenia turystycznego nie warto zwlekać do ostatniego dnia przed wyjazdem. W podróż dobrze udawać się bowiem na spokojnie. Brak jednak jakichkolwiek oficjalnych wytycznych w tej materii. Polisę nabyć możemy zarówno rok przed wyjazdem, jak i w jej trakcie, pamiętając przy tym o czasie potrzebnym na ostateczne zawarcie umowy. W przypadku niektórych firm ubezpieczeniowych ochrona może rozpocząć się nawet dzień po wpłynięciu pieniędzy za polisę na konto! W większości przypadków pośpiech przy wykupowaniu ubezpieczenia turystycznego nie będzie oznaczał niestety żadnych oszczędności, nawet jeżeli podpiszemy umowę kilka czy kilkanaście miesięcy przed planowanym wyjazdem.

Sprawdź, co obejmuje ubezpieczenie turystyczne

Trudno o sprecyzowanie, co dokładnie zawiera taka polisa. Wszystko zależy bowiem od oferty firmy ubezpieczeniowej oraz opcji, które wybierzemy. W zależności od naszych potrzeb ubezpieczenie turystyczne może obejmować nie tylko podstawowe potrzeby, ale także urazy podczas uprawiania sportów ekstremalnych czy zwrot poniesionych kosztów.

Do podstawowych elementów, które obejmuje ubezpieczenie turystyczne, należą:

 • koszty leczenia, zarówno w przypadku podstawowych wizyt u lekarza, jak i poważniejszych urazów czy chorób;
 • assistance, czyli pomoc w nagłych wypadkach, obejmująca zarówno podstawowe wsparcie językowe czy logistyczne, jak i ochronę prawną;
 • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW), co oznacza wypłatę odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, takiego jak złamanie nogi.

Warto pomyśleć również nad wykupieniem następujących opcji (w niektórych ubezpieczeniach turystycznych część z nich może znaleźć się w standardzie):

 • ubezpieczenie bagażu – w zależności od umowy obejmujące zgubienie, zniszczenie i kradzież,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • ubezpieczenie leczenia chorób przewlekłych,
 • ubezpieczenie podróży lotniczej – działające w przypadku określonych w polisie problemów z liniami lotniczymi,
 • ubezpieczenie od aktów terrorystycznych i zamieszek,
 • ubezpieczenie na wypadek rezygnacji – zwrot kosztów w przypadku odwołania wyjazdu na skutek nieprzewidzianych wydarzeń czy nawet bankructwa biura podróży.

Polisa dla podróżnych nie zawsze będzie w mocy. Na co trzeba uważać?

Na wakacjach zdarza nam się postępować pochopnie. Trzeba jednak pamiętać, że wykupione ubezpieczenie w podróży nie zwalnia nas od myślenia. Jeżeli działamy wbrew ogólnym warunkom umowy (OWU), możemy pożegnać się z myślą o wypłacie odszkodowania. Kiedy ubezpieczyciel może nie chcieć zwrócić nam pieniędzy za wydarzenia, które obejmuje nasza polisa?

Wszyscy ubezpieczyciele zawierają w OWU zapis, w myśl którego ich odpowiedzialność zostaje wyłączona w sytuacji, gdy szkoda powstała w wyniku złamania prawa przez ubezpieczonego. Podobnie bywa w przypadku doprowadzenia do niej pod wpływem alkoholu. Dodatkowe ubezpieczenie mamy obowiązek wykupić także podczas uprawiania sportów ekstremalnych, czego podstawowa polisa zazwyczaj nie obejmuje. W przypadku kosztów leczenia musimy się też wystrzegać przekroczenia określonej kwoty za usługi medyczne lub wykonywania określonych zabiegów, na przykład z zakresu stomatologii.

Innym częstym powodem niewypłacania odszkodowań turystycznych jest niedostateczne pokrycie polisą przewożonych przedmiotów. W wielu przypadkach z odpowiedzialności wyłączone są w ubezpieczeniach kamienie szlachetne, biżuteria, laptopy, aparaty fotograficzne, kamery czy nośniki pamięci takie jak pendrive’y lub zewnętrzne dyski twarde. Częstokroć tańsza oferta idzie w parze z restrykcyjnymi OWU. Jako że działanie ubezpieczenia turystycznego może być skomplikowane, zawsze warto dogłębnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe