Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w SP 12

  • 26.09.2020, 15:45 (aktualizacja 29.09.2020, 15:40)
  • redakcja
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w SP 12
Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim włączyła się w tegoroczną kampanię ETZT Ministerstwa Infrastruktury.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w tym roku trwał od 16 do 22 września. Były to działania polegające na zachęcaniu mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia. Kulminacyjnym momentem w trakcie ETZT był Dzień bez Samochodu, przypadający 22 września. Tegoroczna edycja tygodnia odbywała się pod hasłem: „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.

 

W „Dwunastce” podjęto szereg działań związanych z tym zagadnieniem skierowanych do bardzo dużej liczby odbiorców.

W dniach 08.09-18.09.2020r. dla klas I – III odbył się konkurs plastyczno- techniczny „Eko transport przyszłości.” Jego celem było promowanie ekologicznych form mobilności, takich jak środki transportu zbiorowego, rower, hulajnoga oraz zwiększenie świadomości o negatywnych konsekwencjach masowej motoryzacji dla jakości życia.

Dla najmłodszych – przedszkolaków naszej placówki odbyły się zajęcia obejmujące tematykę ekologicznych środków transportu wg scenariusza przygotowanego przez zespół ETZT. Smog, zrównoważony transport, konsumpcyjny styl życia, brak szacunku dla innych mieszkańców naszej planety – jak o tym wszystkim opowiedzieć dzieciom? Najlepiej poprzez bajki. Przedszkolaki zaczęły od historii „O dzielnym rycerzu i złym czarnoksiężniku”, z której dowiedziały się, co jest jedną z przyczyn powstawania smogu i jak można z nim walczyć. Natomiast „Baju-baju o tramwaju” zachęcało do korzystania z komunikacji publicznej.

Wychowawcy klas 0-3 otrzymali opracowane materiały, które mogli wykorzystać podczas zajęć.

Już niebawem odbędzie się spotkanie z podróżnikiem i fotografem p. Kamilem Szkopikiem, który popierając zrównoważony transport dotarł do Ameryki Południowej. Zwiedził Argentynę, Chile, Boliwię i Brazylię. Jest drugim w historii Polakiem, który wystawił fotografię w Narodowej Galerii Portretu w Londynie.

Natomiast uczniowie klas 4-8 mieli możliwość indywidualnego spojrzenia na turystykę rowerową biorąc udział w konkursie fotograficznym „Rowerowe selfie.”

Na zajęciach wychowania fizycznego uczniowie uczyli się prawidłowo poruszać po miasteczku ruchu drogowego, co zostało potwierdzone przez pozytywnie zaliczony praktyczny sprawdzian na kartę rowerową w obecności policjantów. Nie zabrakło też zabaw i popisów umiejętności na hulajnodze i deskorolce pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego.

Dla najstarszych uczniów naszej szkoły (8 klas) – odbył się pokaz elektrycznych hulajnóg z jazdą próbną. Pod okiem nauczycieli i instruktora uczniowie mieli okazję poznać tajniki używania takiego sprzętu i doświadczyć wrażeń z jazdy.

Wszyscy wychowawcy w ramach ETZT przeprowadzili w swoich klasach krótkie zajęcia zachęcające do aktywności i przełamania codziennej rutyny siedzącego trybu życia, przyczyniając się do kształtowania prozdrowotnych i proekologicznych zachowań.

Organizatorzy Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu serdecznie zachęcali wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców naszych uczniów do zrezygnowania z jazdy samochodem w dniu: „22 września wybierzmy się do pracy spacerkiem, pojedźmy rowerem lub wybierzmy transport publiczny. Dzięki naszym wspólnym działaniom ochronimy środowisko.”

Zespół do ETZT: Jolanta Golczyk, Jolanta Fałek, Aleksandra Filip, Monika Grałek, Aleksandra Mielowska, Gabriela Pietrzak, Barbara Szczecińska, Aneta Thomas, Dalia Troboś, Daria Witulska, Ewelina Wójcik-Pawlik, Dominik Ogłuszka.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bardzo się cieszę
Bardzo się cieszę 27.09.2020, 00:32
Bardzo ciekawa impeza. Hulajnoga – niegdyś zabawka dla dzieci, dziś staje się pełnoprawnym środkiem transportu. Miejmy nadzieje, że z czasem będą coraz lżejsze i po złożeniu na tyle małe, że będzie można przyczepić ją do plecaka i zwyczajnie z nią chodzić na codzień.

Pozostałe