Starosty nie może odwołać nawet najbardziej niezadowolony petent

  • 10.10.2020, 11:20
  • redakcja
Starosty nie może odwołać nawet najbardziej niezadowolony petent
Do Rady Powiatu Tomaszowskiego wpłynął wniosek Pana Jakuba Chmielewskiego domagający się odwołania z funkcji Starosty Mariusza Węgrzynowskiego oraz Sekretarza Powiatu, Jerzego Kowalczyka. Powodem ma być: zaniedbywanie obowiązków, kolesiostwo i ogólne niezadowolenie niezadowolenie społeczeństwa z funkcjonowania instytucji. We wniosku bliższych szczegółów nie podano.

Przy okazji pisma, jakie trafiło do min. do Kommisji Skarg i wniosków Radyt Powiatu, należy przypomnieć, że procedurę pozbawienia urzędu członków zarządu powiatu określają przepisy ustrojowe  (ustawa o samorządzie powiatowym).  Naruszenie trybu w nich ustalonego oznacza nieważność podjętej w tej sprawie uchwały.

Starosta ma uprawnienia organu wykonawczego powiatu. Sam nie jest takim organem jednak z mocy przepisów prawa jest przewodniczącym zarządu powiatu. Zarząd powiatu natomiast zgodnie z przepisami prawa jest organem wykonawczym.

Inicjatywę w sprawie odwołania starosty mają radni rady powiatu (a więc nie pojedynczy mieszkaniec). Jednakże ustawa wprowadza tu pewne ograniczenie. Z wnioskiem taki może wystąpić co najmniej ¼ ustawowego składu rady. Wniosek o odwołanie starosty musi być sporządzony na piśmie oraz stosownie uzasadniony. Wniosek taki wymaga zaopiniowania przez izbę obrachunkową

Odwołanie starosty następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Głosowanie w sprawie odwołania rada powiatu przeprowadza po zapoznaniu się z opinią komisji rewizyjnej na następnej sesji po tej, na której zgłoszono wniosek o odwołanie, nie wcześniej jednak niż po upływie 1 miesiąca od dnia zgłoszenia wniosku.

Jeżeli uchwała nie uzyskała stosownej większości głosów, starosta nadal wykonuje swoje obowiązki. W takiej sytuacji kolejny wniosek o odwołanie starosty może być zgłoszony nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od poprzedniego głosowania.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Danka
Danka 13.10.2020, 22:15
Czarna mamba do odstrzału !!!!
Ajdejano
Ajdejano 12.10.2020, 20:51
Wszyscy macie rację: ten cały zarząd powiatu i prawie cała rada powiatu to kupa dziada bez zelówek. Wieś tańczy, wieś śpiewa. Chłopoki i dziewuchy dorwali się do dobrze płatnych stołeczków i do lokalnych możliwości "załatwiania" różnych geszefcików, wiec trzymają się tych stołeczków jak tonący brzytwy.
I na czele tego szemranego towarzystwa stoi katecheta. PIĘKNA SPRAWA!!!
Ola
Ola 12.10.2020, 12:01
Pan Kowalczyk osiągnął już wiek emerytalny. Dobrze płatne stanowisko żal byloby opuścić. Takich osób - emerytów w Starostwie jak i jednostkach podległych jest więcej . Młodzi nie mogą otrzymać awansu.
Smutne
Smutne 12.10.2020, 07:09
Szkolnictwo w naszym mieście upada...od największych do tych najmniejszych szkół...smutne... Tylko znajomi i sąsiedzi na stanowiskach w tych szkołach..
Tak to widzę
Tak to widzę 11.10.2020, 20:56
Jest zastraszanie pracowników, albo jesteś z nami albo szukaj pracy. Pan Kowalczyk wieloletni działacz PSL, przeszedł wiadomo za stanowisko do PIS by dożyć do emerytury i być na świeczniku, a że się nie ma kompetencji do pełnionego stanowiska to już inna sprawa. Pan Węgrzynowski zamiast się zająć sprawami powiatu tak jak potrzeba to zrobił sobie "prywatny folwark" ze starostwa i robi łaskę , że w ogóle tam siedzi. To jest taki działacz ,że jego miejsce jest na wiejskim targu w Ujeździe jak lata z ulotkami jego ulubionego guru-działacza PiS Macierewicza. Pisałem już wcześniej nie robi nic tylko kapuchę odbiera co miesiąc i uczestniczy w wydarzeniach religijnych. Jak by było otwarcie straganu z dewocjonaliami w Ujeździe to by był główną atrakcją. Ot, taki starosta.
pracownik
pracownik 11.10.2020, 21:52
Ale jak był radnym , to potrafił się wykłócać i dociekać wszystkiego . Jak stołek zmienia człowieka!
Autor
Autor 11.10.2020, 19:46
Czy jest prawdą, że starosta chce zamknąć całe piętro w domu starców w Tomaszowie i pozwalniać doświadczony personel?
Gdzie trafią osoby starsze, potrzebujące opieki???
obywatel
obywatel 11.10.2020, 17:12
Szanowni Państwo
To co dzieje się w starostwie jest obrazem i niestety przykładem jednego z najgorszych od lat metod zarządzania a raczej ich brak i muszę to napisać osób które nigdy nie powinny piastować takich stanowisk bo drodzy mieszkańcy to od nich zależy np zarządzanie służbą zdrowia w naszym powiecie i nasze zdrowie co widać teraz podczas pandemii. Pan starosta nawet nie chciał rozmawiać z osobami z tego środowiska. Dużo by pisać ale niestety nie może być tak że katecheci nauczyciele 1-3 nauczyciele w-f zarządzają tak odpowiedzialną instytucją ich wykształcenie jest przeznaczone od zajmowania innych zawodów i stanowisk a pensje powyżej 10 tysięcy złotych jakie można znaleźć w oświadczeniu majątkowym do czegoś zobowiązują. Kolejną sprawą jest co bardzo razi odwoływanie się do religii i do Boga. Proszę Państwa jako praktykujący katolik proszę o niewykorzystywanie w swoich wypowiedziach manipulacji religijnych bo to nie miejsce na to
Obserwator
Obserwator 11.10.2020, 14:07
Ludzie z kwalifikacjami odchodza ze starostwa bo nie moga dalej współpracować z takimi wladzami.
m&m
m&m 11.10.2020, 10:21
Tak szczerze, to non stop w starostwie załatwiam sprawy na różnych piętrach i trudno się do czegoś przyczepić. Szczególnie było to miłe przy wiadomych utrudnieniach ostatnimi czasy. Wszędzie się spotkałem z chęcią pomocy w celu załatwienia spraw bez rzucania kłód pod nogi czy jakiegoś chamstwa. Żeby tak wszystkie urzędy działały. Więc łaskawie proszę mnie wykreślić z ogólnie niezadowolonego społeczeństwa... Normalny petent się polityką mi interesuje tylko czy da się załatwić sprawę.
Kris
Kris 11.10.2020, 16:11
Bo się "załatwia"...
A.
A. 11.10.2020, 14:01
Bo szeregowi urzędnicy, zazwyczaj znają się na swojej robocie i tak jak Pan pisze starają się rzetelnie pracować, pomagać itd. Gorzej jest wyżej, kierownicze stanowiska są bardzo często formą podziękowania za różne przysługi a wtedy nie liczą się kompetencje.
m&m
m&m 12.10.2020, 08:52
No właśnie napisałem, że patrzę z perspektywy zwykłego petenta, dla którego się liczy, czy udało mu się sprawnie złożyć jeden papierek i odebrać drugi. Kris z tym "załatwia" to o co Ci chodzi?
NABI
NABI 10.10.2020, 17:44
Cały ten Pisoland usunąć, brak kwalifikacji, brak kompetencji, w samorządówce powinny być osoby mające choć troszkę przygotowania a nie po partyjnym nadaniu...
Strong
Strong 12.10.2020, 20:26
No tak usunąć ich wszystkich Pisoland, a wstawić ciebie lub twoich pociotków, buahhaahha, odpuść sobie.
Dopiero byłoby dłubanie w nosie, jak ostatnio
haha
haha 12.10.2020, 09:13
A czy kiedykolwiek było inaczej? Taki jest system - nie Ci to inni. Ale nadal z partyjnego nadania.
Nabi
Nabi 12.10.2020, 15:59
Oczywiście że tak było, tylko teraz nepotyzm to już sięgnął takiego dna, że już je przebił i właśnie wykopał z 2 metry mułu... Mierny, bierny ale wierny - hasło znów zyskało na aktualności...
Ech ty
Ech ty 10.10.2020, 16:09
Sam nie odejdzie bo koryto mu pasuje
Wupe
Wupe 10.10.2020, 14:07
Wujek Maciarewicz czuwa.... To aureola Pana starosty.
w_p
WuPe 10.10.2020, 23:43
O, ktoś używa mojego nika do komentowania...
tom