Biblioteki... tylko parafialne? Hurtowa likwidacja placówek

  • 12.01.2021, 17:17 (aktualizacja 14.01.2021, 07:41)
  • redakcja
Biblioteki... tylko parafialne? Hurtowa likwidacja placówek
W ostatnich dniach głośno zrobiło się o planach likwidacji 18 filii bibliotek pedagogicznych na terenie województwa łódzkiego. Jedna z nich zlokalizowana jest w Tomaszowie Mazowieckim. W sprawie interweniuje posłanka Lewicy Anita Sowińska

- Doszła do mnie niepokojąca informacja od rnieszkańców  województwa łódzkiego o  planach zamknięcia przez Urząd Marszałkowski województwa Łódzkiego osiemnastu filii bibliotek pedagogicznych: w Kutnią Łęczycy ,Pabianicach, Zgierzu, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Brzezinach, Bełchatowie, Opocznie, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Łasku, Poddębicach, Wieluniu, Pajęcznie, Wieruszowie oraz Bronowie. Likwidacja bibliotek spowoduje zwiększenie dyskryminacji mniejszych miejscowości w stosunku do dużych miast oraz pozbawi mieszkańców małych i średnich miast ważnego ośrodka edukacyjnego i kulturowego.

- pisze posłanka. 


Zgodnie z Zarządzeniem Ministra Edukacji = i Nauki w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych, nauczyciele i placówki oświatowe powinny mieć zagwarantowane wsparcie biblioteczne. Z pracy bibliotek pedagogicznych korzystają nie tylko nauczyciele i pracownicy oświaty, ale również studenci, uczniowie i osoby, które edukację szkolną już mają za sobą np.  studenci i studentki uniwersytetów trzeciego wieku.

Sowińska przypomina, że Biblioteki pedagogiczne pełnią także rolę społeczną. Między innymi są miejscem spotkań z ludźmi kultury i nauki oraz prowadzone są tam spotkania edukacyjne. Ich rola w małych i średnich miastach jest nie do przecenienia i nie do przecenienia.  Nie zastąpi ich żaden automat z książkami.

 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jarek
Jarek 13.01.2021, 07:30
Zlikwidować wszystkie biblioteki, a ksążki spalić. Dzisiaj mamy Mediateki i są ałdiobuki i internety.
Czytelnik
Czytelnik 12.01.2021, 19:58
Przenieść ksiegozbiór do Miejskiej Biblioteki i po problemie.
Buka
Buka 13.01.2021, 07:33
Może Pan ją rozciągnie? ;-)
Czytelniczka
Czytelniczka 13.01.2021, 10:00
Zgadzam się! Miejska nie jest z gumy.
Po drugie, Biblioteka Pedagogiczna podlega pod Urząd Marszałkowski w Łodzi, który chyba nie zechce się tak po prostu pozbyć majątku w postaci kilkudziesięciu tysięcy książek. Najpewniej zostaną one przekazane do innych placówek, najbliższa jest w Piotrkowie Tryb.
:(
:( 12.01.2021, 19:31
Sprawa faktycznie bukwersujaca, ale mam wrażenie, ze działania pani Sowinskiej polegają tylko na robieniu sobie zdjęć do problemu... a gdzie polityczne działania zeby to zablokować???

Pozostałe