Szczepią i wymazują

  • 14.01.2021, 00:36 (aktualizacja 17.01.2021, 08:31)
  • redakcja
Szczepią i wymazują
W Tomaszowie Mazowieckim trwa akcja szczepień medyków przeciw  koronawirusowi.. Dotąd zaszczepiono już około 750 osób. Jak wyjaśnia nam prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, dr n. med. Wiesław Chudzik, zaszczepianych jest około 150m osób dziennie. To niezbyt dużo, ale przyczyn podobnego stanu rzeczy jest wiele. Wśród nich liczba szczepionek, jakie są na bieżąco dostarczane, oraz moce przerobowe samego szpitala związane z obowiązującymi procedurami . Podobna sytuacja jest zresztą w całej Polsce, Nie daje się uniknąć sytuacji konfliktowych. 

- Wczoraj odebrałem kilkanaście telefonów od pracowników naszego szpitala z prośbą o interwencję. Rozmawialiśmy o procedurach z Panem Prezesem, kiedy akurat załatwiał miejsce na specjalny kontener. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość. Pandemia to kryzys i niestety pojawiają się emocje. Niektórym problemom sami możemy próbować zaradzić, Podobnie było dzisiaj z nauczycielami, od których pobierano wymazy. Narzekali, że musieli czekać w kolejce, albo że osoba pobierająca wymaz nie zmieniała po każdej osobie rękawiczek. Dlaczego nie podjeżdżali po prostu samochodami i nie załatwiali sprawy przez okno, jak to ma normalnie miejsce, tego nie wiem. W każdym razie sprawdziłem i kolejka szybko się rozładowała. Często tak się denerwujemy samym badaniem, że reagujemy przesadnie emocjonalnie. Od poniedziałku TCZ będzie szczepił pracowników DPS,, wiec penie będą kolejne telefony o podobnej treści - mówi przewodniczący komisji zdrowia rodziny i spraw społecznych Rady Powiatu tomaszowskiego, Mariusz Strzępek.

 

Tak zwana grupa "0", która szczepiona jest obecnie, to medycy ze szpitala oraz poradni i gabinetów, także prywatnych, działających na terenie powiatu tomaszowskiego,  pracownicy aptek, domów pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej czy inspekcji sanitarnej.  

Jak się zaszczepić w tej grupie? Przede wszystkim  zadzwonić do szpitala, by umówić się na termin oraz przedział czasowy. Sprzyja to powstawaniu kolejek. Trzeba swoje odstać. Dla oczekujących ustawiono dzisiaj wspomniany wyżej kontener. 

Przy okazji szczepień wśród personelu pojawiły się plotki, że śladem warszawskich celebrytów także lokalni politycy w Święto Trzech Króli próbowali nie czekać na swoją kolei. Zarząd szpitala ze śmiechem dementuje te informacje. Kontrola wykorzystania jest wyjątkowo ścisła i objęta rygorem bardzo wysokich kar. Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto podjąłby ryzyko. 

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zorganizował wideokonferencję z samorządowcami województwa łódzkiego poświęconą realizacji Narodowego Programu Szczepień. Wojewoda łódzki wydał też decyzje nakładające na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek zapewnienia transportu dla osób mających kłopoty z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Koszty tego finansowania będzie finansował rząd w wysokości 80% stawki za przewóz 1 osoby

 

Biorąc pod uwagę priorytetowe znaczenie skutecznej koordynacji szczepień wojewoda łódzki zwrócił się też do samorządów o wysłanie seniorom imiennych listów informujących o możliwości zaszczepienia. Poprosił także, aby w trosce o osoby chcące skorzystać z możliwości transportu, podmioty organizujące przewóz udostępniły na swojej stronie internetowej nr telefonu oraz niezbędne informacje z tym związane.

W województwie łódzkim zorganizowano 429 punktów szczepień. Narodowy Program Szczepień podzielono na etapy:

1. Etap "0" - pracownicy sektora ochrony zdrowia

2. Etap I - pensjonariusze DPS, osoby powyżej 60. roku życia, nauczyciele, służby mundurowe

3. Etap II - osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa

4. Etap III - przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń, powszechne szczepienia populacji powyżej 18 roku życia

Od 15 stycznia 2021 roku zostanie uruchomiona możliwość zapisywania i umawiania terminów szczepień dla osób 80+, natomiast dla osób 70+ od 22 stycznia. 25 stycznia br. rozpoczną się szczepienia dla ww. grup wiekowych. Realizacja szczepień w domach pomocy społecznej będzie odbywać sie w terminie 18-22 stycznia 2021r.

Na szczepienie można zapisać się poprzez:

- infolinię 989 (rejestracja od 15 stycznia);

- online przez Internetowe Konto Pacjenta;

- za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie;

- osobiście w punkcie szczepień.

- Doświadczenie epidemii COVID-19 jest nieoczekiwanym wyzwaniem, w obliczu którego stanęło całe polskie społeczeństwo. W prowadzonej na wielu frontach walce z tym zagrożeniem nieodzowna i niezwykle ważna jest wykraczająca poza polityczne podziały współpraca między rządem a jednostkami samorządu terytorialnego. W tej trudnej sytuacji zarówno rząd, jak i samorząd podejmują działania, które wyrażają troskę o dobro wspólne i mają na celu ochronę ludzkiego zdrowia oraz życia. Kluczowym aspektem tych działań jest skuteczne i bezpieczne zrealizowanie Narodowego Programu Szczepień w ramach partnerstwa i współpracy rządu z samorządem terytorialnym – powiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 14.01.2021, 17:41
Te całe, oficjalne informacje, to jeden wielki pic na wodę.
Od 22.01 2021 mają się rejestrować seniorzy 70+ (np. ja i moja zona).
Tymczasem, ja i moja żoneczka - już od trzech dni jesteśmy zarejestrowani na szczepienie.Gdzie? W naszej przychodni rodzinnej.

Moja stara zadzwoniła do naszej przychodni w sprawie recepty (e-recepty). A dziewczyna z przychodni zapytała: czy jesteście pani i mąż zarejestrowani na szczepienie przeciwko cowidowi. Odpowiedź brzmiała: nie. Dziewczyna z przychodni: czy chcielibyście się państwo zarejestrować ? Odpowiedź: oczywiście - tak!

W czym tkwi tajemnica tego cudu nad Wisłą.
Wiadomo ( z ogólnopolskich mediów), że każdy punkt szczepienia przeciw covdovi otrzyma od Państwa Polskiego, za każde szczepienie ca 65 zł. I to jest ta tajemnica cudu nad Wisłą, czyli ta nadgorliwość wszystkich punktów szczepienia. Im więcej złapią klientów, tym więcej zarobią.
Więc, stwierdzam: te wszystkie, oficjalne komunikaty, to zwykłe badziewie.

I jeszcze raz namawiam: przed szczepieniem, pytajcie o rodzaj szczepionki. Jak będzie dostępna szczepionka MODERNA,to jest to. Szczepionka Pfizer - też, ale w jakim czasie była dostarczona do punktu szczenienia.
rwd
rwd 14.01.2021, 05:57
To dlaczego próbowano od pracowników zebrać dane osobowe i podpisy do RODO potrzebnych do szczepień? Dużo przed czasem , a nawet od tych którzy nie zadeklarowali chęci szczepień. Sami organizują takie akcje, a potem się dziwią, że są podejrzenia i plotki.

Pozostałe