Wstydliwie i kompromitująco. Platformę w sondażach zaczną przeganiać... żółwie

  • 17.01.2021, 14:51 (aktualizacja 29.01.2021, 10:48)
  • redakcja
Wstydliwie i kompromitująco. Platformę w sondażach zaczną przeganiać... żółwie
"Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?" Ten cytat z Wyspiańskiego pozostanie już z nami na zawsze. Chyba trudno byłoby znaleźć coś równie popularnego i równocześnie ciągle aktualnego. Jakby nie mówić, to patrząc na ostatni sondaż poparcia dla partii politycznych, przeprowadzony przez CBOS, trudno oprzeć się wrażeniu, że nasze lokalne "chińcyki" wciąż się mocno trzymają i żadna zaraza im nie straszna. W sumie trudno się dziwić, skoro mamy wszechobecną izolację. Siła więc w "chińcykach, czy raczej w słabości tych, którzy bynajmniej za "chińcyków " się nie uważają, a predystynują do bycia "nowoczesnymi europejczykami" - cokolwiek by to nie oznaczało.

Znając dosyć dokładnie jedno i drugie środowisko (przynajmniej lokalnie) mogę śmiało każdą gotówkę stawiać na to drugie. Żeby nie być gołosłownym strzelę szybkim przykładem z ostatnich dni. Prezydent Witko rozesłał do mieszkańców list, w którym wyjaśnia powody, dla których podniesiono w Tomaszowie ceny za odbiór śmieci. Nie dyskutując nad celowością tej epistoły, cała jej treść i to niemal od pierwszego zdania, to wzięcie na siebie pełnej odpowiedzialności za podjętą decyzję. Jednym słowem: prezydent posypuje głowę piaskiem i to bynajmniej nie z białogórskiej kopalni. Niemal natychmiast w sprawie listu pojawia się komentarz radnego Adriana Witczaka, w którym zarzuca on prezydentowi, że próbuje obciążać odpowiedzialnością radnych. No cóż... to właśnie typowy obrazek w swojskich klimatach. Wystarczy użyć słowa klucza: radny, radni, a reakcja jest i to nie zawsze sensowna... Z drugiej strony, że decyzją radnych, to fakt, bo przecie z to radni uchwałę podjęli.... Podobne komentarze, jak wspomnianego radnego Witczaka są delikatnie ujmując... infantylne... i (czerwieniąc się nieco) robią wrażenie, jakby ktoś wstydził się własnego coming outu

I chyba tu leży największy problem. Sondaż, o którym wspominam na wstępie to niestety blamaż wysokich lotów dla Platformy Obywatelskiej. Partię z silnymi strukturami, licznymi politykami, tysiącami radnych w małych i dużych miastach wyprzedził w notowaniach w facet ze szklanego okienka. Czy to nie budzi politowania? To nic, że los Szymona Hołowni, tak czy siak jest przypieczętowany. Sondaże pokazują poziom jakiegoś zaufania społecznego. Nawet jeśli są zaskakujące, to jednak powinny dawać do myślenia. A czy tu jest podobnie? Coś mi się zdaje , że chyba nie.

I żeby było jasne: uważam, że nikt do tej pory tak nie niszczył tak Państwa (na wszelkich płaszczyznach) , jak robi to obecna ekipa rządząca. To, co mnie martwi, to brak jakiejś alternatywy. I chyba nie jestem jedyny, skoro tyle osób wskazuje się w sondażach na jakąś raczkującą efemerydę polityczną z jedną mocno lewicującą posłanką w postaci Hanny Gil Piątek.  Podkreśliłem lewicującą, chociaż oczywistym jest, że obecnie pojęciowy podział na lewicę i prawicę mocno się zatarł. To powoduje , że brak jest prawdziwej dyskusji a linia sporu ma charakter raczej wizerunkowy niż problemowy. 

Może trudno w to uwierzyć, ale za kilka dni Platforma Obywatelska skończy 20 lat. Nie ukrywam, że mniej więcej tyle samo czasu ja sam zajmuje się polityką. PO (mimo, że nigdy nie byłem członkiem), jakoś współtworzyłem i organizowałem. Kierowałem nawet kampanią wyborczą do Sejmu jednego z ówczesnych kandydatów. Teoretycznie to było miejsce, które odpowiadało najbardziej mojemu światopoglądowi. Nowoczesne podejście do polityki, chadeckie korzenie, liberalizm gospodarczy i konserwatyzm w sferze wartość uniwersalnych. Dzisiaj to, co kiedyś wypełniano jakąś treścią pozostało kompletną pustką. Bo czy ktoś jest w stanie zdefiniować partię Borysa Budki? Może się to okazać trudne zadanie i jedyne co będziemy słyszeć, to liberalizm...Tyle, że i jego oblicza bywają różne... 

Platforma Obywatelska to dzisiaj głównie hasło "antypis". Właściwie jakiekolwiek jej definiowanie staje się bezskuteczne. Może też trochę dlatego, że i sama partia tak się chce definiować. Tyle, że po 6 latach skutek tej strategii wydaje się raczej smutny, by nie powiedzieć żałosny. Nie pomogła wymiana Schetyny na Budkę. Sama w sobie kompletnie absurdalna, opierająca się na wewnątrzpartyjnych handlach a nie realnej charyzmie i potencjale przyszłego lidera.

Niech mi ktoś wyjaśni, jak wpadł na pomysł Borysa Budki, kompletnie bezpłciowego faceta, który zwykle przemawia bez ikry z manierą przypominającą protekcjonalną nauczycielkę klas I-III. Naprawdę ktoś tu liczył na jakiś sukces? Na naszym podwórku podobny ton stosuje wspomniany na wstępie Witczak. Dużo banalnych słów i zero jakiejkolwiek merytorycznej treści. Jeden z moich przyjaciół, nieżyjący Marek Kotański, powiedziałby: dużo gada, więc ma mało do powiedzenia. Chociaż Marek sam był niezłym gawędziarzem. To też trzeba przyznać.

Czy więc można budować tożsamość na byciu "antyczymśtam". Może i można, ale skoro już podchodzimy antysystemowo, to mamy lepszych do wyborów i to takich, którzy jakiś swój światopogląd rzeczywiście reprezentują. Co ciekawe, niektóre z wygaszanych tez są bardziej proobywatelskich niż w przypadku partii noszącej obywatelskość w nazwie. I chyba tylko tam... Piszę oczywiście Konfederacji 

Platforma Obywatelska powoli się zwija. Zapewne w wyborach jeszcze raz nieco się podniesie (raczej bez szans na wygraną) ale to i tak słabe wyniki, jak na styl i jakość rządzenia obecnych "królów" narodu. 

Czas na coming out - panowie i panie. Na określenie własnej tożsamości i to nie tylko tej płciowej. W czasie, kiedy PO rządziła w kraju niestety masowo zaczęły się przyłączać grupy oportunistów nastawione wyłącznie na realizowanie własnych interesów i karier. Z takimi ludźmi nic się nie da zrobić, a na pewno nie stworzy się nic o szerszych perspektywach myślowych.

Platforma dzisiaj potrzebuje opozycji. Mowa oczywiście o opozycji wewnętrznej. To nie jest żart. Ludzi charyzmatycznych, na których można będzie budować przyszłość. To nie muszą być świeżaki, a nawet nie mogą być., Potrzeba kogoś z prawdziwym autorytetem. Na tyle poważanego, jak wcześniej Tusk, Płażyński, czy Olechowski.. Tyle, że takich w niej nie widać, a starzy "psuje" okopali się na swoich pozycjach.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 20.01.2021, 17:15
Szanowny Panie Mariuszu: nie martwię się o tę zgniłą do spodu PO. Niech ich s.z.l.a.g trafi - III Rp !!!
Martwię się o ten, (chyba) jeszcze nie zgniły do spodu PiS.
Co i raz, dobiegają jakieś informacje o tym, że gdzieś-tam (opolskie) chłopcy z PiS-u zaczynają kombinować, że Kaczor nie jest w stanie zapanować nad tym towarzystwem. I to mnie martwi.

II Rp, czyli dawna komuna nie złożyła broni. Mają swojego guru, czyli ryżowatego Niemca-Polaka.
buuuu
buuuu 21.01.2021, 00:31
Ajdejanuszu, nikt cię nie lubi
Ajdejano
Ajdejano 21.01.2021, 09:49
Anty geniuszu: w przyszłości, najpierw pomyśl, co chcesz napisać, napisz to "na brudno", przemyśl, dopiero na koniec napisz wypociny na tym portalu. Piszesz: "nikt cię nie lubi". I co ci wyszło - geniuszu ?! Wyszło ci, że "nikt" , czyli że nie ma takich, którzy mnie nie lubią ???

PS. Przy okazji: zawsze piszę nie po to, aby sie komukolwiek przymilać, ale po to, aby wyrazić swoje zdanie na dany temat. I zwisa mi wielkim kalafiorem to, co tacy, jak np. ty, maja do powiedzenia.
Wiesław
Wiesław 22.01.2021, 15:03
Ajdejano, po prostu nie odróżniasz krytyki od hejtu. Nawet jeśli w jakimś wpisie masz chociaż trochę racji, prawie nikt się z tobą nie zgodzi ze względu na sposób argumentacji i obrażanie innych. Ciekawe czy robisz to tylko w internecie, czy też w życiu prywatnym. Czy na ulicy podchodzisz do ludzi i wyzywasz ich od "lewaków", "idiotów" i "pedałów w rurkach", krzycząc głośno, że głosujesz na prawicę ?
blabla
blabla 21.01.2021, 14:16
Masz rację, WSZYSCY cię nie lubią.
abc
abc 20.01.2021, 19:44
Chyba lepiej być ryżowatym niż idiotą.
Lepiej
Lepiej 21.01.2021, 11:22
być idiotą niż ryżowatym, bo ryżowaci bardziej się rzucają w oczy.
Ajdejano
Ajdejano 21.01.2021, 09:38
Najgorzej, jeżeli jest się ryżowatym idiotą, podnóżkiem Merkel - prawda ??
ech ty Ajdejano
ech ty Ajdejano 21.01.2021, 17:42
Niestety nie masz racji. Najgorzej być "Ajdejano" bo to jednak kilka stopni niżej niż "idiota" co już wielokrotnie udowodniłeś i nie musisz dalej uporczywie tego potwierdzać .Stary , zgorzkniały , wulgarny "Ajdejano" bez krzty kultury , ziejący gnojowicą to twój portret. Wzbudzasz żal i litość lub u innych wzruszenie ramionami. Zdrowia życzę.
Ajdejano
Ajdejano 22.01.2021, 14:41
I wzajemnie.

PS. Umieram z ciekawości: jakie są wg ciebie oznaki kultury. Z twoich wypocin powyżej wynika, że dla ciebie oznakami kultury (twojej kultury) są np. takie wyrażenia:
1. " Najgorzej być "Ajdejano" bo to jednak kilka stopni niżej niż "idiota" ".
2. "Stary , zgorzkniały , wulgarny "Ajdejano" bez krzty kultury , ziejący gnojowicą..".

To jest właśnie twoja (bez dużej litery t) "kultura".
Kultura wyłączonego z obiegu czerwoniaka z legitymacją pzpr w szufladzie (a może jednak kiedyś się przyda..???).

Pniżej: "Ksionc Marek". To tez twoja "kultutra" spod budki piwa.
proboszcz
proboszcz 22.01.2021, 22:33
Ajdejano, a ty myślisz, że się będą z tobą cackali ? Kulturalnie można dyskutować tylko z kulturalnymi ludźmi.
K.Puchatek
K.Puchatek 22.01.2021, 18:25
Będę się modlił o choćby malutki rozumek dla ciebie Ajdejano
Ksionc Marek
Ksionc Marek 21.01.2021, 14:21
Albo podnóżkiem Trumpa. Ale na pewno jeszcze gorzej być Ajdejano
Jedna
Jedna 20.01.2021, 02:15
partyjna banda warta drugiej partyjnej bandy i trzeciej itd.
Seb
Seb 19.01.2021, 11:37
Dobrze, że to sondaż ogólnopolski a nie lokalny bo okazałoby się, że żółwie już dawno wyprzedziły Platformę Ludzi Uważających się za Inteligentniejszych.
Na lokalnym podwórku najlepiej to widać.

"Idiotami rządzi leń"
Wyborca Prawicy
Wyborca Prawicy 18.01.2021, 10:52
Coraz rzadziej tutaj "Wpadam" bo cenzura jak za gomułki, ale nie potrafiłem sobie odmówić jako że mowa o mojej ukochanej PEŁO
Zwracam się do członków i sympatyków po
Naprawdę nie wiedzie dlaczego sondaże są takie jakie są. Choć i tak są za dobre dla was.
Nie wiecie?
To ja wam odpowiem. Dlatego że od 20 lat po jest organizacją która ma w szeregach samych zdrajców i złodzieji.
DLATEGO.
Może powisi z 5 min, a jak nie to się wcale nie zdziwie
hmm
hmm 19.01.2021, 13:52
Wyborco prawicy , spoko . Im więcej gnoju wylejesz na PEŁO nie obawiaj się cenzury. Tak patriotycznie , narodowo i po chrześcijańsku lej te objawione prawdy a może cię spotkać nawet nagroda. Dobrze ,że "wszyscy zdrajcy i złodzieje" (hmm , gdzieś to już słyszałem , hm chyba od Najukochańszego Naczelnika Państwa) oddzielili się od prawdziwych patriotów takich jak ty , niczym plewy od zdrowego ziarna i teraz w PIS i ich suwerenie są sami najuczciwsi , najmądrzejsi , najinteligentniejsi , najprawdziwsi Polacy , patrioci , Tylko nie wiem , dlaczego np. nigdzie nie mogę się zgłosić do kolejki na szczepienie anty cowidove. Albo punkt zgłoszony jest nieaktualny , albo inny nie przyjmuje "obcych ,albo słyszę że lista już zamknięta ,tel. 989 to żarty z ludzi , szczepimy się gov.pl to samo , Kuśfa , dlaczego w realu jest zupełnie inaczej niż w TVP ? Panowie redaktorzy z NT.pl , może wy byście się zainteresowali najbardziej aktualnie palącym tematem szczepień i jak to wygląda w naszym mieście chyba , że faktycznie uważacie , że mizerna pozycja PEŁO w sondażach ,to coś co najbardziej interesuje teraz ludzi. No , chyba ,że Wyborcę Prawicy jemu podobnych intelektualistów.
mniejsze zło
mniejsze zło 20.01.2021, 15:02
PO jest bezideowe - nie wiadomo w zasadzie jakie maja poglądy. PiS ma za to jasny przekaz, ale zapędy autorytarne. Zgraja Bosaka, Korwina i Brauna to z kolei ekstremiści gorsi od PiSu - udają wolnorynkowców, ale w sferze światopoglądowej urządzili by nam państwo wyznaniowe i nacjonalistyczne. Jeśli Polacy chcą rzeczywistej pozytywnej zmiany to nie mogą ciągle głosować na jedną z dwóch wiodących sił oczekując jednocześnie, że wydarzy się coś innego niż zwykle. Można oczywiście zagłosować na ekstremistów, ale historia pokazuje, że nigdy nie kończy się to dobrze. Nie ma też sensu gloryfikować jakąkolwiek partię, politycy w większości dążą do władzy dla samej władzy, a nie po to żeby coś naprawiać. Ewentualne pozytywne skutki działalności politycznej są zwykle tylko efektem ubocznym dążenia do władzy.
Wyborca Prawicy
Wyborca Prawicy 19.01.2021, 19:22
Nic o Pisie ani kościele nie napisałem, bo są siebie warci.A to że nie możesz się hmmie zapisać na szczepienia to może zadzwoń do Jandy albo innego cfelebryty. Wkręcą cię.powież że dajesz owsikowi, kupujesz gw, oglądasz tylko tvn i nosisz maseczkę z piorunem.oni potrzebują takich starych komuchów jak ty.
Racja
Racja 19.01.2021, 19:58
Boś ty konfederat i płaskoziemiec :)
dawer
dawer 17.01.2021, 19:39
Obstawiam powstanie nowej siły, która spróbuje powalczyć z PiS jako nie skażona rządzeniem.
X
X 18.01.2021, 10:11
Przecież już powstała - Polska 2050
Ta
Ta 20.01.2021, 18:06
p.Mucha i p.Bury niczym nie skażeni...
Ty
Ty 20.01.2021, 19:48
a ty to anioł z niebios czy nieskazitelny Ziemianin ?
Stwierdzam
Stwierdzam 22.01.2021, 20:56
że pan X się pomylił, bo p.Mucha i p.Bury to ludzie skażeni rządzeniem. Teologia średnio mnie obchodzi.
Wyborca
Wyborca 17.01.2021, 16:14
Tak, nie ma jak podniecać się sondażem CBOS , aj redaktor...
Perus
Perus 17.01.2021, 15:53
Szczególnie Mi się podoba - cokolwiek by to nie znaczyło.
Tu mówi wszystko.
Notus
Notus 17.01.2021, 14:55
Lokalnym hamulcowym PO jest Gajewski.
Zrobi wszystko aby się Notus. Bez polityki grozi mu bezrobocie. Czas pokaże w jakim stanie będzie PO za 2 lata w nowej kampanii wyborczej.

Pozostałe