"Jak umieramy"

  • 18.01.2021, 11:52 (aktualizacja 24.01.2021, 09:13)
  • MM
"Jak umieramy"
Śmierć  - temat tabu, którego większość unika zupełnie niepotrzebnie. Zgodnie z wiarą katolicką, ten kto za życia żył dobrze i w zgodzie w dekalogiem po śmierci winien trafić do nieba. Jeśli zaś nie - skazany jest na wieczne potępienie. W międzyczasie ogłoszono jeszcze doktrynę o czyśćcu (w okolicach 7 wieku) a dogmatem stała ona się podczas soboru florenckiego w 1439 roku. Nie będę się rozpisywał o powodach dlaczego się tak stało, gdyż jest to obszerny temat na inną okazję, tak czy inaczej jest to 3 wariant, który nas może spotkać po śmierci. Więc dlaczego się jej boimy, zamiast oczekiwać z nadzieją ? Co ciekawe, odpowiedź możemy znaleźć w statystyce, a dokładniej rzecz ujmując w danych GUS

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny za rok 2018  zgonów w Polsce było  ok. 414 200. Drastyczny obraz przyczyn śmierci w Polsce wyłania się dopiero  ze szczegółowej analizy danych. W powyższą liczbę zgonów wchodzą takie przyczyny jak:

- nowotwór złośliwy umiejscowień innych i niedokładnie określonych 915

- nowotwór złośliwy bez określenia jego umiejscowienia 3 397

- zatrzymanie krążenia 688

- nie wydolność serca 40 527

- zwyrodnienie mięśnia serca 1 538

- uogólniona i nieokreślona miażdżyca 26 818

- śmierć natychmiastowa 9 470

- śmierć nieoczekiwana 7 333

- powieszenie, zadzierzgnięcie i zadławienie, o nieokreślonym zamiarze 418

i wiele innych przyczyn, w znakomitej większości nienaturalnych.

Na starość, w naturalny sposób umarło w 2018 roku tylko 18 255 osób. Zatem powoli wyłania się obraz, który powoduje, iż boimy się śmierci. I ten lęk przestaje dziwić nas samych. W naturalny sposób umiera tylko 4,41 % społeczeństwa, natomiast pozostała cześć są to różnego rodzaje choroby, wypadki czy samobójstwa związane z wielkim cierpieniem czy to fizycznym czy psychicznym zarówno osób dotkniętych jak i rodzin. Czyż nie stąd w głównej mierze strach przed zjawiskiem umierania. Wszak od nagłej i niespodziewanej...

Czy zatem jest normalną rzeczą w XXI wieku (w świecie najwyższych technologii), że prawie 17 % zgonów (69 583 zgony rocznie) spowodowanych jest problemami z sercem i układem krążenia? Może warto zadawać pytania; Co robi Państwo i system opieki zdrowotnej żeby temu zapobiegać ?

Jak powyższe przyczyny śmierci mają się do tego, że w 2020 roku na Covid zmarło 28 554 osób (prawie 3 razy mniej niż na serce) - temat na odrębny artykuł ?

Czy jeżeli rząd przeznaczałby środki w bardziej racjonalny sposób (ogromne ilości miliardów złotych) np. na walkę z chorobami serca i krążenia można by było ponieść mniejsze straty w społeczeństwie ?

Reasumując - umieranie w Polsce jest bardzo dramatycznym wydarzeniem i faktycznie jak głoszą media rządowe i kościelne jedyne pocieszenie możemy znaleźć w wierze, że żyjąc godnie, wejdziemy przez bramy do nieba, sprawy doczesne wyglądają jak powyżej a skuteczność struktur państwa i systemu zdrowotnego obrazują tragiczne statystyki

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tomaszowianin
tomaszowianin 28.02.2021, 18:33
Piszę to 28 lutego 2021 r.
Ten nasz styl życia został już dawno narzucony. Nerwowością, skłóceniem, kłamstwem. Poczujemy się zdrowiej, jeśli ten styl poprawi nam rządowy totalny ZOK (w wojsku kara: zakaz opuszczania koszar), Nawet próba dostania się prywatnie do psychologa lub psychiatry nie będzie możliwa.
Sie wykańczamy. Możemy sobie tylko trochę popisać. Nawet o roku 2018.
PS
Dobrze, że przez maseczki te używane i te "rekomendowane" możemy jeszcze się komunikować głosem. I pisać.

WuPe
WuPe 23.01.2021, 19:13
Proszę wybaczyć ale ,,co robi Państwo i system opieki zdrowotnej żeby temu zapobiegać?" to głupie;-) Choroby serca nabywamy przez nasz styl życia i nasze zaniedbania. Państwo powinno reagować przy chorobach, takich jak covid, które są nagłe, nieprzewidywalne i niezależne. Ktoś się na własne życzenie tyta na tucznika, a reszta z podatków ma go ratować? Żart.
Ja tak wierzę
Ja tak wierzę 21.01.2021, 18:03
w to niebo, piekło i czyściec jak i w garbate aniołki.

Pozostałe