Mogliśmy mieć nowoczesny blok operacyjny. Kto i dlaczego zdecydował, że go nie będzie? Znamy odpowiedzi - choć kuriozalne

  • 15.05.2021, 06:54 (aktualizacja 15.05.2021, 10:46)
  • redakcja
Mogliśmy mieć nowoczesny blok operacyjny. Kto i dlaczego zdecydował, że…
W ramach tzw. tarczy antycovidowej Rząd stworzył Fundusz Inwestycji Lokalnych. Samorządy z całej Polski mogły składać wnioski o dofinansowanie prowadzonych przez siebie inwestycji. Idea słuszna co do zasady, ponieważ gminy, miasta i powiaty straciły przez wprowadzony lockdown olbrzymie kwoty pieniężne. Wydawałoby się, że lokalni politycy wykorzystają możliwości i zaczną inwestować w projekty o znaczeniu strategicznym. Tymczasem przeglądając listy zatwierdzonych do realizacji projektów trudno nie poczuć zaskoczenia. Odrzucano takie pomysły jak budowa żłobka czy bloku operacyjnego w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, a akceptowano realizację wiejskich boisk. Nie chodzi o to, że te sportowe obiekty nie są na wsiach potrzebne, ale w trudnych czasach należałoby nieco inaczej ustawiać inwestycyjne priorytety. Ponadto wydaje się, że osoby oceniające składane "fiszki" chyba nie do końca rozumiały co oceniają. Lub miały wydane dyspozycje kierunkujące....

Kilka dni temu wysłaliśmy do wojewody łódzkiego zapytanie dotyczące powodów odrzucenia wniosku złożonego przez Powiat Tomaszowski na budowę nowego bloku operacyjnego w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Poniżej publikujemy treść zapytania. 

We wrześniu ub. roku Powiat Tomaszowski złożył wniosek (w załączniku) dotyczący dofinansowania budowy bloku operacyjnego  z funduszu przeciwdziałania Covid. Wniosek został odrzucony

Czy mogę prosić o uzasadnienie decyzji o odrzuceniu?

Dosyć to dla mieszkańców Tomaszowa zaskakujące, ponieważ placówki u naszych sąsiadów (które otrzymały dotacje) są nieporównywalne z Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Szpital w Rawie to zaledwie 5 oddziałów, w Opocznie jest ich 7. TCZ to mocno rozbudowana placówka z 14 oddziałami, w tym chirurgii onkologicznej. Szczególnie ten ostatni jest niezmiernie ważny, choćby ze względu na nowoczesne centrum diagnostyczno - terapeutyczne Nu-Med, zajmujące się chemio i radioterapią nowotworową.

Tomaszowski szpital dysponuje zespołem doskonałych chirurgów, przeprowadzających często niezwykle skomplikowane zabiegi. Taką kadrą nie może cieszyć się żaden z mniejszych szpitali.

Co ciekawe także w czasach pandemii, to właśnie TCZ ponosił największy ciężar walki z koronawirusem. Zadziwiające jest więc to, że żaden z decydentów rozpatrujących złożone wnioski tego nie zauważył. Ciężar ten był tym większy, że tworząc łóżka covidowe (obsługujące de facto pacjentów z kilku ościennych powiatów) ograniczono w znacznym stopniu możliwość wykonywania zabiegów planowych. Efekt widać w liczbie zgonów, jaką notowano u nas w ostatnich miesiącach.

Tradycyjnie już, rzeczowej odpowiedzi na postawione pytanie nie otrzymaliśmy. Najprawdopodobniej dlatego, że takiej po prostu nie ma. Zamiast tego dowiedzieliśmy się, że wnioski rozpatrywała  i oceniała  Komisja do spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego. To ona przekazywała Prezesowi Rady Ministrów rekomendacje, co do wysokości przyznawanych środków poszczególnym wnioskodawcom. W skład komisji wchodziło: trzech przedstawicieli Prezesa Rady Ministrów; dwóch przedstawicieli ministra właściwego do spraw gospodarki; dwóch przedstawicieli ministra właściwego do spraw finansów publicznych; dwóch przedstawicieli ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.

Co to oznacza? Najkrócej mówiąc, że tysiące wniosków, jakie spływały z całej Polski oceniało 9 osób. Czas złożenia fiszki i terminy wydania oceny były na tyle krótkie, że trudno uwierzyć, by ktokolwiek był w stanie przeprowadzać jakiekolwiek szczegółowe analizy. Pieniądze dostawali więc najprawdopodobniej Ci, którzy mieli lepsze "dojścia" do ministerialnych urzędników i oczywiście samych ministrów.  W ten sposób mamy nikłą liczbę o niskiej wartości wniosków, jakie przeszły z Tomaszowa i okolic oraz duże ich liczby z powiatów, którzy mają własnych reprezentantów w Sejmie. Nasz Powiat takie reprezentanta nie ma. 

Biuro Prasowe Wojewody informuje też, że 

Komisja oceniając wnioski brała pod uwagę:
1) realizację zasady zrównoważonego rozwoju;
2) kompleksowość planowanych inwestycji;
3) ograniczenie emisyjności i poziomu ingerencji planowanych inwestycji w środowisko;
4) koszt  planowanych  inwestycji w stosunku do planowanych dochodów jednostki  w roku rozpoczęcia inwestycji;

5) liczbę osób, na które planowane inwestycje będą miały korzystny wpływ;
6) relację kosztu planowanych inwestycji do prognozowanego efektu;
7) wpływ planowanej inwestycji na ograniczenie skutków klęsk żywiołowych lub zapobieganie im w przyszłości, jeżeli planowana inwestycja może mieć taki wpływ;
8) zapewnienie dostępności  w rozumieniu  ustawy z    dnia 19 lipca 2019 r. o    zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzeb

To, co naprawdę bulwersuje, to fakt, że małe szpitaliki w takich miastach, jak Opoczno, czy Rawa Mazowiecka otrzymały po kilkanaście milionów złotych na stworzenie u siebie bloków operacyjnych. Porównując zakres świadczonych przez te placówki usług medycznych z tymi, jakie świadczy Tomaszowskie Centrum Zdrowia mamy zestawienie roweru  z mercedesem. Dwa szpitale, o których mowa jeszcze  kilka miesięcy temu zagrożone były zamknięciem, a szpital w Opocznie w czasie pandemii, momentami wcale nie funkcjonował. Budowa w nich nowych bloków operacyjnych sytuacji placówek nie poprawi. Podstawowym bowiem problemem jest brak kadry. 

Tymczasem Tomaszowskie Centrum Zdrowia taką kadrę posiada i wbrew obiegowym opiniom (o umieralni) wykonuje się u nas duże liczy skomplikowanych zabiegów. Lekarze twierdzą, że mogłoby być ich więcej, gdyby tylko mieli lepsze warunki do pracy. 

Przyjrzyjmy się przynajmniej niektórym czynnikom, jakie brała pod uwagę komisja oceniająca wnioski. Czym jest zasada zrównoważonego rozwoju wymieniona w punkcie numer 1? Zgodnie z powszechnie stosowaną definicją "rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie". Wydaje się więc, że projekt TCZ ten warunek spełnia, szczególnie przy uwzględnieniu punktu numer 2. 

Rzeczywiście propozycja Powiatu Tomaszowskiego ma charakter "wybitnie" kompleksowy. Blok operacyjny, jaki planowany jest od kilu lat i do budowy którego jesteśmy przygotowani to nie tylko sala, na której dokonuje się zabiegów chirurgicznych. To także: nowocześnie wyposażone sale wybudzeniowe, zaawansowany technologicznie sprzęt, oddział OIOM, centralna sterylizatornia oraz dystrybucja gazów medycznych. Zarząd TCZ przekonuje, że nowy blok byłby prawdziwym skokiem cywilizacyjnym w XXI wiek. 

Warto zwrócić uwagę na liczbę osób, na które planowane inwestycje będą miały korzystny wpływ. Obecnie nasz szpital obsługuje pacjentów z kilku powiatów. Poza tomaszowskim trafiają do nas chorzy z opoczyńskiego, rawskiego, piotrowskiego a nawet z Łodzi. Nu-med, z którym TCZ współpracuje obsługuje chorych onkologicznie z całej Polski. Ośrodek w Tomaszowie ma doskonałą opinię i to nie tylko wśród chorych.  

Najciekawszy jest jednak punkt 7. wpływ planowanej inwestycji na ograniczenie skutków klęsk żywiołowych lub zapobieganie im w przyszłości, jeżeli planowana inwestycja może mieć taki wpływ. O tym, że tomaszowska placówka ma znaczenie strategiczne w całym województwie mieliśmy okazję przekonać się ciągu całego minionego roku. Od kilku miesięcy także mamy poprawioną komunikację poprzez budowę lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do tomaszowskiego szpitala można więc chorych dostarczać także droga lotniczą. 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mam takie pytanie.
Mam takie pytanie. 24.05.2021, 10:45
Jaki jest status prawny naszego szpitala?
To znaczy: czy jest to własność naszego miasta, czyli nasz ogólny?
Czy też jest to jakiś rodzaj spółki (spółki osobowe: spółka jawna. spółka partnerska. spółka komandytowa. spółka komandytowo-akcyjna, czy też spółka kapitałowa: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna)?
Jeżeli tak, to jakie osoby wchodzą w zarząd tej spółki?
pracownikszpitala
pracownikszpitala 23.05.2021, 23:05
Do P.Starosty i P Prezydenta oraz Przew. Komisji Zdrowia Powiatu - czy
prawdą jest iż TCZ ma pozostać awaryjnie /zabezpieczająco/ w razie
4-ej czy 5-tej fali COVID 19 ?? Czyli nie warto inwestować bo to co jest wystarczy. Gdzie mają się leczyć pacjenci nie obciążeni COVID??
Czy coś takiego jak zabezpieczenie zdrowotne istnieje w umysłach rządzących. I przestańcie wytykać Maciarewicza przy każdej sposobności- mamy UM,Starostwo, Rady Miasta i Powiatu oraz całą masę urzędników I jeden Antoni nie będzie za nich pracował. Czy ktoś się do tego poważnie odniesie i może przeczytamy informację Komisji Zdrowia powiatu co ze służą zdrowia i TCZ??
Ajdejano
Ajdejano 17.05.2021, 06:27
Od zawsze wiadomo, że do spraw, dotyczących wydawania publicznych pieniędzy, ZAWSZE I NAJDOKŁADNIEJ zabierają się gminy. Potem - im wyżej, tym gorzej. Im wyżej, tym więcej lokalnej, wsiowej "polytyki" .

W każdej gminie (zwłaszcza wiejskiej) =, wójtowi i jego urzędnikom patrzą na ręce mieszkańcy gminy, natomiast staroście, marszałkowi województwa, wojewodzie patrzą na ręce (zwykle przez polityczne palce) tylko umoczeni politycznie radni i różne lokalne,"polytycne" sitwy.

Więc, w ostatnie chwili wpływają do województwa setki wniosków o dotacje i co robią niekompetentni urzędnicy ? A czekają na dyspozycje swoich zwierzchników (z reguły te dyspozycje są z góry już przygotowane) i sprawę załatwiają zgodnie z dyspozycjami z góry.
I to jest koniec tej zabawy pt. : "rozpatrywanie" wniosków. Tak zawsze było, jest i będzie.
Karol Partyka
Karol Partyka 16.05.2021, 09:36
I znów wygrała polityka a nie interes pacjenta.
A.G.A
A.G.A 15.05.2021, 14:57
ktoś bardzo dba żeby P IOTRKÓW niemiał konkureęcji w żadnej dziedzinie.
POPiS
POPiS 15.05.2021, 11:35
Mamy przecież, często bywającego u nas przyjaciela powiatu Antoniego Macierewicza. Wystarczyło szepnąć słówko. A może już nie może ... Szpital podlega Staroście, a Starosta to prawa ręka A.M. na Tomaszów. I co ???
Tam tez zyja ludzie
Tam tez zyja ludzie 15.05.2021, 08:31
Dofinansowuja male "szpitaliki" by nastepnej wladzy trudno bylo ue zamknac.

Pozostałe