Konwalia majowa – niepozorna roślina, która kusi zapachem. Trucizna czy lekarstwo? Czy jest pod ochroną?

  • 29.05.2021, 20:12 (aktualizacja 29.05.2021, 20:17)
  • Paulina Stolarska
Konwalia majowa – niepozorna roślina, która kusi zapachem. Trucizna czy…
Lasy w okolicach Tomaszowa pełne są konwalii. Znajdziemy je w okolicach Spały, Grot Nagórzyckich i Białej Góry. Białe dzwoneczki często więc  zdobią nasze domy i ogrody, a ich zapach zna chyba każdy z nas. Roślina ta bez wątpienia jest jednym z symboli wiosny. Jej prozdrowotne właściwości znane są już od dawna, czy zatem jest toksyczna? I czy zrywając konwalie z leśnego runa nie narażamy się na mandat?

Pospolita, a jednak nadzwyczajna

Konwalia, mimo swego niepozornego wyglądu, zachwyca intensywnym zapachem i właśnie dlatego posiada sporą rzeszę fanów. Zakwita w maju, więc bukiety z niej są częstym prezentem z okazji Dnia Matki. Według legendy powstała z łez, które uroniła Ewa po wygnaniu z raju. W innej wersji płakała Maryja, patrząc na umierającego Jezusa, a jej łzy opadające na runo leśne, zamieniały się w białe dzwoneczki konwalii. Jednak poza walorami wizualnymi i zapachowymi, roślina ta ma ciekawą symbolikę i właściwości lecznicze, jednocześnie będąc trującą.

Konwalia majowa to trucizna czy lekarstwo?

Konwalia jest prawdziwym fenomen w świecie roślin, gdyż posiadając właściwości lecznicze, jest jednocześnie silnie trująca. Każda część rośliny zawiera w sobie niebezpieczne toksyny, a największe ich stężenie znajduje się w owocach konwalii. Jest ona niebezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Dlatego nie powinna być stosowana w domowych kuracjach. Wszelkie suplementy oraz wyciągi produkowane z tej rośliny należy kupować w aptekach i sprawdzonych sklepach zielarskich. Konwalia pomaga bowiem w wielu dolegliwościach – pozytywnie wpływa na pracę serca, poprawia krążenie, ma działanie uspokajające, łagodzi menopauzę, przynosi ulgę w bólach reumatycznych.

Pachnieć jak konwalia

Konwalia najlepiej kojarzona jest jednak ze swojego intensywnego zapachu. Pozyskiwany z jej białych kwiatów olejek eteryczny jest niezwykle popularny wśród twórców perfum. Do stworzenia swojej pierwszej serii wykorzystał go Christian Dior i, jak wiemy, była to dobra decyzja, a nuta zapachowa konwalii do tej pory pojawia się w jego kompozycjach. Słodki, a zarazem odświeżający, wiosenny aromat olejku eterycznego z konwalii, uznawany jest także za afrodyzjak.

Czy konwalia jest pod ochroną?

Konwalia jeszcze do niedawna znajdowała się na liście roślin chronionych. Jednak od 2015 roku wraz z nowelizacja rozporządzeń dotyczących ochrony gatunkowej roślin, grzybów i zwierząt, została z niej usunięta.

Dawniej wierzono, że konwalia jest symbolem szczęścia w życiu uczuciowym, a bukiet konwalii w domu niezamężnej kobiety, miał jej zapewnić, że nie zostanie starą panną.

Ponadto zapach kwiatów miał przyciągać pozytywną energię i sprzyjające szczęściu dobre duchy. Choć, co do zapewnienia szybkiego ożenku nie możemy być

 

Artykuł powstał w ramach praktyk studenckich 

Paulina Stolarska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe