Ile powinna trwać drzemka w dzień?

  • 04.06.2021, 08:42 (aktualizacja 07.06.2021, 13:54)
  • redakcja
Ile powinna trwać drzemka w dzień?
Na jakość snu zaczyna narzekać coraz więcej osób. Odczuwają one zmęczenie po przebudzeniu i w ciągu dnia. Drzemka pozwala nabrać sił na resztę dnia, odświeżyć umysł, a także daje jeszcze inne korzyści naszemu organizmowi. Jeśli jesteśmy osobami, które zaliczają się do tych, które nie mogą się wyspać w nocy, a rano budzą się zmęczone, to warto, abyśmy zadbali o 20-minutowy sen w ciągu dnia. Najlepszym momentem na to jest wczesne popołudnie. W ten sposób zmniejszymy poziom odczuwanego stresu i pobudzimy kreatywność oraz dostarczymy energii na kolejną część dnia.

Czy drzemka jest zdrowa?

Drzemka definiowana jest jako sen, który jest odmienny i krótszy od tradycyjnego wypoczynku w nocy. Drzemką można także nazwać sen, który jest krótszy niż 50 procent czasu snu nocnego. Jakie korzyści daje taki krótki relaks? Przede wszystkim jest to świetny sposób na dodanie sobie energii. Szczególnie doceniają ją osoby, które siedzą do późna przed telewizorem lub w pracy, a następnego dnia muszą wcześnie wstać.

 

Ponadto drzemka bardzo dobrze wpływa na zapamiętywanie, kreatywność i regenerację komórek ciała. Dodatkowo pozwala zredukować stres, reguluje wydzielanie hormonów i polepsza nastrój. Krótki sen w ciągu dnia ma więc wiele korzyści, ale niestety nie każdy może sobie na niego pozwoli. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ona przydatna i niekiedy nawet wskazana. Więcej o drzemce można przeczytać na https://sembella.pl/porady/drzemka/.

Ile powinna trwać drzemka?

Sen człowieka dzieli się dwie fazy: sen głęboki i lekki. Drzemka powinna zakończyć się, zanim ludzki organizm wejdzie w tę pierwszą fazę, która najczęściej następuje po około 30 minutach od zaśnięcia. Oznacza to więc, że aby drzemka była efektywna powinna być krótsza. Ile powinna trwać drzemka? Naukowcy podają, że nie dłużej niż 20 minut, ale zależne jest to od osoby. Niektórym bowiem wystarczy krótszy sen, a inni potrzebują go nieco więcej.

Jak się przygotować do popołudniowej drzemki?

Stosowanie się do kilku podstawowych zasad sprawi, że drzemka stanie się efektywniejsza. Bardzo istotna jest pora popołudniowego relaksu. Od porannej pobudki powinno upłynąć przynajmniej 6 godzin, a czas przed ponownym długim snem powinien wynosić co najmniej 4 godziny. Kolejnym istotnym aspektem jest miejsce snu. Pomieszczenie powinno być dobrze wywietrzone i zacienione.

 

W trakcie snu ciało człowieka się wychładza, dlatego przydatny okazuje się koc lub inne okrycie. Jeśli nie mamy wyczucia ani pewności czy obudzimy się o odpowiedniej porze, to warto nastawić sobie budzik. Co istotne, po usłyszeniu alarmu należy od razu wstać, a przeciąganie drzemki nie jest wskazane, ponieważ organizm dalej będzie chciał spać.

Coffee Nap - drzemka kawowa

Od wielu lat już wiadomo, że kofeina zawarta w kawie ma właściwości pobudzające. Dodaje energii, rozjaśnia umysł i pobudza mózg do pracy. Należy jednak wiedzieć także o tym, że działanie kawy ujawnia się dopiero po około 15-20 minutach. Dlatego też brytyjscy naukowcy twierdzą, że przed drzemką warto wypić filiżankę kawy, dzięki czemu organizm będzie wypoczęty oraz zrelaksowany po krótkim śnie, a także dodatkowo stymulowany przez kawę.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe