Arcybiskup pisze do premiera: "sprzeciw wobec dalszego ograniczania prawa wiernych"

  • 08.06.2021, 11:35 (aktualizacja 09.06.2021, 16:59)
  • News4Media
Arcybiskup pisze do premiera: "sprzeciw wobec dalszego ograniczania prawa… ipn.gov.pl Abp Stanisław Gądecki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego pisze o znoszeniu limitów wiernych w kościołach.

O tym, że Kościół w Polsce chce, by limity wiernych w świątyniach były wyższe niż obecnie, przedstawiciele Episkopatu mówili już w ubiegłym tygodniu. Teraz jednak znamy treść listu, jaki abp Stanisław Gądecki wysłał do premiera Mateusza Morawieckiego. Duchowny zauważa, że "w kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego, limit wiernych w kościołach utrzymywany jest z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys.".

Przewodniczący KEP zaznacza także, że Kościół ze zrozumieniem podchodził do ograniczeń sanitarnych, ale dodaje, że możliwość praktykowania wiary jest niezbywalnym prawem człowieka oraz wpływa na jego kondycję duchową, psychiczną i fizyczną. Dlatego restrykcje w kościołach i miejscach kultu powinny być ograniczone do koniecznego minimum. "Wyrażając wdzięczność za dotychczasowe działania na rzecz ochrony zdrowia i życia Polaków, nalegam raz jeszcze na zmniejszenie obostrzeń w kościołach i innych miejscach kultu." – napisał przewodniczący KEP i wyraża – jak to określił – „stanowczy sprzeciw wobec dalszego - tak drastycznego - ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary”.

Duchowny pisze też o "paradoksach", do których zdaniem arcybiskupa obecnie dochodzi. Chodzi mu o 150 osób, które mogą bawić się na weselu lub na przyjęciu komunijnym, podczas gdy tylko część z tych osób może wziąć udział w poprzedzającej je ceremonii w kościele.

Przypomnijmy, że od niedzieli została poluzowana część obostrzeń. Z 50 do 150 podniesiono dopuszczalną liczbę uczestników imprez i spotkań (nie wliczając zaszczepionych), które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu. Mogą też już (zachowując limit 1 klienta na 15 m kw. powierzchni) działać siłownie i kluby i fitness. W kościołach i miejscach kultu obowiązuje taki sam limit.

W tym tygodniu rząd ma poinformować o dalszym luzowaniu zakazów, które mają wejść w życie po 25 czerwca. "Na pewno na okres wakacyjny będzie ogłoszone kolejne dość delikatne luzowanie." – powiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kom
kom 09.06.2021, 09:05
Kościół jest instytucją biznesową. Wykorzystuje słabości ludzkie pod postacią Boga w którego widząc jego działanie moim zdaniem wierzy z przymrużeniem oka. Nauka idzie naprzód, ludzie stają się coraz mniej naiwni, a w kościele no cóż - jest jak jest...
wierna
wierna 09.06.2021, 16:58
Gdyby nie pleban to gdzie wyjawiłbyś grzechy na spowiedzi, albo kto ostatni pokropek na trumnie by wykonał?
PITOLISZ JAK  NIEZDROWA
PITOLISZ JAK NIEZDROWA 09.06.2021, 23:41
Musiałaś w młodości nieźle nagrzeszyć, że do tej pory się jeszcze spowiadać !
Nie grzeszę, więc nie mam się z czego spowiadać.
A po śmierci, to mi będzie zwisać mokrym kitem, czy ksiądz mnie pokropi, czy też deszcz.
wierna
wierna 10.06.2021, 10:46
Zdarzają się tacy niepobożni co uważają się za aniołów z rogami, no i boją się wody święconej ale to temat dla egzorcysty!
Wierna ...
Wierna ... 10.06.2021, 15:50
co to miodli się pod figurą, a diabła ma za skórą.
Cały tydzień chłop kradnie, pije, bije, zdradza, a w niedzielę przykładnie de pache do kościółka, a potem do knajpy na wódzie.
Tak wygląda obecne życie "nabożnych" katolików.
A wyegzorcować, to możesz swojego chłopa, a najlepiej za pomocą wałka do ciasta.
wierna
wierna 10.06.2021, 19:49
Proszę nie obrażać ludzi pobożnych, w Bractwie Różańcowym może by pan się odnalazł i zmienił sposób postrzegania ludzi zacnych a zarazem wiele od nich by się nauczył.
Tiaa,
Tiaa, 11.06.2021, 09:24
ja cię obrażam? A czym? Stwierdzam tylko fakt, który już obserwuję od kilku lat.
Bractwo różańcowe? A może od razu do plebana, aby ulżył swoim chuciom?
diabeł
diabeł 09.06.2021, 00:19
Wierni i księża to akurat mieli najmniej ograniczone prawa w porównaniu do innych branż. Firma kościół katolicki nadal jest monopolistą w branży szamańskiej, ale pewnie mimo wszystko wpływy z dobrowolnych ofiar uległa zmniejszeniu.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 09.06.2021, 13:14
Do szamanów im daleko, do guślarzy bliżej. Monopoliści w branży guślarskiej

Pozostałe