Pięknie wyglądają, a do tego nawilżają powietrze, produkują tlen i pochłaniają szkodliwe substancje. Sprawdź, które z roślin doniczkowych warto mieć w swoim domu

  • 18.06.2021, 09:26 (aktualizacja 21.06.2021, 17:42)
  • Paulina Stolarska
Pięknie wyglądają, a do tego nawilżają powietrze, produkują tlen i pochłaniają…
Rośliny doniczkowe wspaniale ozdabiają pomieszczenia naszych domów, biur oraz stref publicznych. Sprawiają, że stają się one przytulniejsze, a ich zielony kolor działa kojąco, relaksująco i pozwala odpocząć naszym zmęczonym oczom. A czy wiedzieli Państwo, że udowodnione zostało prozdrowotne działanie niektórych roślin? Mogą one oczyszczać powietrze z toksyn zawartych w farbach, wykładzinach, tapetach, sztucznych tkaninach czy meblach ze sklejek, redukują alergeny oraz pochłaniają promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez komputery, telewizory i telefony komórkowe. A to dopiero początek zalet posiadania ich w naszych domach. Które rośliny doniczkowe zatem warto mieć w swoich domach i miejscach pracy?

Paproć

Roślina ta ma szereg cennych dla zdrowia właściwości. Jej liście filtrują powietrze – oczyszczają je z niektórych szkodliwych cząsteczek np. z formaldehydu, który znajduje się w niektórych farbach do ścian gorszej jakości, wykładzinach czy elementach wyposażenia domu. Ponadto jonizuje powietrze wzbogacając je o jony ujemne. A jej duże liście przyczyniają się do nawilżenia powietrza, produkują dużo tlenu, dlatego szczególnie warto trzymać je w sypialni jesienią i zimą, kiedy powietrze wysuszone jest od ogrzewania. I co najlepsze, paproć jest rośliną łatwą w uprawie.

Skrzydłokwiat  

Skrzydłokwiat to kolejna roślina, która doskonale oczyszcza powietrze.  Ma zdolność wchłaniania  benzenu, formaldehydu, acetonu czy alkoholu. Poza tym, dobrze nawilża powietrze oraz neutralizuje zarodki pleśni. Może także pozytywnie wpływać na samopoczucie. On także nie jest rudny w uprawie. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina trująca, więc jeśli w domu są małe dzieci i zwierzęta, trzeba zachować szczególną ostrożność.

Aloes 

Do prozdrowotnych właściwości aloesu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To roślina znana w medycynie i kosmetologii, a nie wymaga dużych nakładów pracy w utrzymaniu. Substancja z jej liści działa kojąco na skórę, przyspiesza gojenie ran i oparzeń. Natomiast sok z aloesu działa pozytywnie na odporność organizmu, łagodzi alergie, pomaga w leczeniu cukrzycy i zaburzeń przemiany materii. Ponadto w nocy wydziela tlen.

Fikus

Kolejna roślina doskonale oczyszczająca powietrze z toksyn. Ponadto pochłania ona szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne z telewizorów i monitorów komputerów. Powinna pojawić się szczególnie w domach palaczy, gdyż najlepiej redukuje toksyny zawarte w dymie papierosowym.

Dracena

Następna na liście roślinnych filtrów powietrza, pochłania formaldehyd, toluen, ksylen oraz tlenek węgla. Dodatkowo ogranicza rozwój mikrobów w powietrzu oraz wzbogaca je w wilgoć.

Zroślicha

Warto trzymać ją w pomieszczeniach, gdzie znajduje się komputer i sprzęt biurowy, gdyż skutecznie pochłania ona amoniak wydzielany przez drukarki, fotokopiarki, urządzenia biurowe, a także detergenty. W ten sposób zapobiega podrażnieniom błon śluzowych oraz skóry.

Schefflera

Kolejna roślina dla palaczy. Poleca się ją do pomieszczeń, gdzie się pali, gdyż skutecznie absorbuje nikotynę i inne substancje zawarte w dymie papierosowym. Wyróżnia się także wyglądem, gdyż jej liście tworzą swoisty parasol. Dodatkowo nie jest ona trudna w uprawie.

Sansewieria gwinejska

Wężownica (pod taką nazwą także funkcjonuje) to idealna roślina do sypialni. Nocą produkuje tlen, a w dzień pochłania dwutlenek węgla oraz zmniejsza ilość alergenów w powietrzu. Ponadto oczyszcza powietrze z substancji toksycznych. A co najlepsze, poradzi sobie z nią nawet osoba zaczynająca swoją przygodę z uprawą roślin, gdyż jest mało wymagająca i wyjątkowo odporna.

Bluszcz

Filtruje powietrze i usuwa z niego wiele substancji szkodliwych, w tym trujący formaldehyd. Toleruje niesprzyjające warunki, dlatego jest łatwy w utrzymaniu.

Biorąc pod uwagę szereg zalet, które przynosi trzymanie w domu powyższych roślin, aż dziwny staje się fakt, że tak wiele z nich jest łatwe w utrzymaniu i nie potrzebuje specjalnych warunków, by cieszyć nas swoimi właściwościami. Nawet osoby niezaawansowane w pielęgnacji roślin mogą znaleźć odpowiednią dla siebie. A przy małym wkładzie pracy wzbogacić swój dom lub miejsce pracy o ozdobę z dodatkowymi korzyściami dla zdrowia i samopoczucia.

 

****

Artykuł powstał w ramach praktyk studenckich

Paulina Stolarska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe