Pracownica tomaszowskiego Sądu ukradła milion złotych

  • 16.07.2021, 21:18
  • redakcja
Pracownica tomaszowskiego Sądu ukradła milion złotych
Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim prowadzi  postępowanie przeciwko Barbarze P. – byłej pracownicy Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim i trzem innym podejrzanym o czyny z art. 286 § 1 Kodeksu Karnego. Grozi im do 8 lat więzienia. Sprawa jest głosno komentowana komentowana od kilku miesięcy

Art. 286

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Główna podejrzana w sprawie, będąc pracownicą Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim, w celu użycia za autentyczne podrabiała i przerabiała dokumenty, których kopie opatrywała stosownymi pieczęciami i sporządzała polecenia wypłat nadpłaconych opłat sadowych, w których jako numery rachunków bankowych stron i pełnomocników stron, wpisywała numery rachunków należących do niej i osób jej najbliższych. Tak sporządzone dokumenty przedkładała do podpisu uprawnionym osobom , wprowadzając je w błąd, co do faktu zaistnienia podstawy do wypłaty zwrotu opłaty. Podejrzana z popełniania tych przestępstw uczyniła sobie stałe źródło dochodu.

- informuje prokuratura

Uzupełnione zarzuty, przedstawione podejrzanej  12 lipca 2021 roku, obejmują 756 czynów zabronionych, a dotychczas ustalona łączna kwota szkody, jaką w wyniku przestępczej działalności podejrzanej poniósł Skarb Państwa wynosi 1.026.376,70 złotych.

Przesłuchana w charakterze podejrzanej Barbara P. przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów. Wobec podejrzanej stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Śledztwo nadal jest w toku, a poczynione dotychczas ustalenia co do ilości zarzuconych podejrzanej przestępczych zdarzeń i wyliczenia ostatecznej szkody mogą ulec zmianie.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

A
A 20.07.2021, 11:30
A w oparciu o jakie dokumenty, dowody są orzekane wyroki w Tomaszowskim sądzie podrobione, przerobione?????? Jaka kara grozi za niedopełnienie obowiązków przez osoby niezdolne do należytego pojmowania przedsiębranego działania.??????
Osa
Osa 19.07.2021, 16:11
A gdzie są Ci co że świeczkami stali przed sądem?
Andrzej
Andrzej 19.07.2021, 15:20
No i co na to Zbynio. Za PiSu nie biorą , chapią na całego , łopatami 😁😁😁
xxx
xxx 19.07.2021, 00:27
Bo przecież za 20 tysięcy nie da się wyżyć na prowincji...
C I A...
C I A... 18.07.2021, 00:09
Zwyczajny brak nadzoru przez dłuższą chwilę nad tą pracownicą, bezpośredniego jej przełożonego, miał wyje ...bane co się dzieje w danym wydziale w kwestii finansowych. Prorok i pudło. To oczywiste, że zarzut karny również dla tego szeryfa. Potrzeba tylko nagonka medialna, TV i samo się zrobi. Można coś ukraść w 1-3 miesiące, ale kraść latami mln, to śmierdzi na odległość brakiem jakichkolwiek nadzoru. Państwo w państwie i lekceważenie wszystkich reguł. Trzeba przycisnąć ze 2-3 osoby i pękną jak bańka mydlana. To cieniasy są... i zaczną sypać :-)))
&
& 18.07.2021, 11:56
Nas uczono, że przelew zanim zostanie przedłożony do realizacji przez bank musi być opatrzony podpisem osoby sporządzającej oraz zatwierdzony do wypłaty pod względem formalno- rachunkowym oraz merytorycznym. Winne są przede wszystkim osoby zatwierdzające do wypłaty te przelewy nie osoba sporządzająca.


C I A...
C I A... 19.07.2021, 12:05
Pracownica zmieniała nr konta sądu w TM na nr prywatne - swoje i swoich bliskich, w wezwaniach do zapłaty, w kwitach i aktach. Wpłacający dok. stos. wpłat na już wskazane przez nią konta, czy to sam, czy też przez internet. Szkoda, że przełożeni "nie zorientowali się", że kasa spływa w znacznie mniejszej ilości niż w latach poprzednich. Zdecydowany brak nadzoru nad pracownicą oraz nad kasą w sądzie. Same banki tu nie miały zbyt wiele do czynienia, ani związku z tym procederem.
kasa
kasa 22.07.2021, 14:55
kasa nie spływała, a powinna wypłynąć do stron postępowań sądowych, ale pewnie nikt się nie upominał, nie zgłaszał do sądu, że nie otrzymał zwrotu przez tyle lat, ale oczywiście nikt nic nie wiedział, nie widział i nie słyszał.
A
A 19.07.2021, 16:22
A przecież nie o bank tu chodzi w banku też kradną ostatnio się dowiedzieliśmy. Czyje są złożone wzory podpisów do podpisywania przelewów do banku, sporządzającej przelewy czy nie potrafiących odróżnić oryginalnych dokumentów od podrobionych uprawnionych do dysponowania sądową kasą "uprawnionych osób"?
t
t 17.07.2021, 16:27
Najciemniej zawsze jest pod ...
A
A 17.07.2021, 09:51
Kiedy prokuratura poinformuje ile ukradł komornik sądowy i nadal pracuje.
@
@ 17.07.2021, 09:33
Uprawnione osoby do podpisu oczywiście nie widziały że konta się powtarzają, a powinny sprawdzić jakie jest konto osoby uprawnionej
do zwrotu nadpłaty. Wciskanie kitu przez prokuraturę.
Jimmy
Jimmy 17.07.2021, 13:45
Myślę, że wspomniane "uprawnione osoby" same były w to umoczone, to co miały sprawdzać? Jeden złodziej miał sprawdzać innego złodzieja?
Obok artykułu
Obok artykułu 25.07.2021, 12:42