Jak wyczyścić okap z tłuszczu - 5 domowych sposobów

  • 22.07.2021, 09:35 (aktualizacja 25.07.2021, 10:30)
  • Artykuł partnera
Jak wyczyścić okap z tłuszczu - 5 domowych sposobów
Jednym z najtrudniejszych do wyczyszczenia sprzętów jest okap kuchenny. Jego rolą jest pochłanianie oparów i gazów wydzielanych podczas gotowania. W związku z tym drobinki tłuszczu i kurzu osadzają się na nim, co nie wpływa korzystnie ani na wygląd zewnętrzny okapu, ani na jego zdolności wentylacyjne. W jaki sposób szybko i efektywnie wyczyścić zabrudzony okap z tłuszczu?

Regularność to podstawa 

W związku z tym, że czyszczenie okapu jest uciążliwe, często odwleka się wykonanie tej czynności. Jednak najlepszą metodą na posiadanie stale nienagannie wyglądającego okapu jest czyszczenie go cyklicznie - co tydzień lub dwa tygodnie. W kuchniach, gdzie gotuje się codziennie, okapy Amica powinno się czyścić przynajmniej raz w tygodniu, natomiast w przypadku rzadszego gotowania, można powtarzać proces w dłuższych odstępach czasu. W ten sposób proces mycia okaże się krótszy i o wiele łatwiejszy. 

W jaki sposób wyczyścić okap z tłuszczu?

Czyszczenie okapu można podzielić na dwie główne części: mycie aluminiowego filtra oraz mycie okapu z zewnątrz. Większość tłustych oparów osadza się bezpośrednio na filtrze, dlatego to właśnie ten element prawdopodobnie okaże się najtrudniejszy do umycia. Jeśli przeprowadza się regularne czyszczenie, wystarczy przetrzeć filtr mokrą gąbką lub ściereczką nawilżoną wybranym środkiem myjącym. Jednak w przypadku, gdy filtr nie był odtłuszczany przez dłuższy okres czasu, może wystąpić konieczność kilkugodzinnego odmaczania filtra w wodzie z detergentem.

1. Woda z płynem do naczyń

Najprostszym, co nie znaczy mniej efektywnym, sposobem na usuwanie tłustych zabrudzeń z okapu jest zastosowanie mieszaniny wody z płynem do naczyń. Środek do mycia naczyń posiada właściwości rozpuszczające tłuszcz, a jego dodatkową zaletą jest fakt, że może być on stosowany do czyszczenia każdego urządzenia kuchennego. Do przygotowania roztworu należy użyć ciepłej, lecz nie gorącej wody oraz kilku kropel płynu do naczyń. Następnie trzeba namoczyć gąbkę lub miękką ściereczkę i zetrzeć tłuszcz z filtra. Zarówno okap kominowy, jak i okap podszawkowy 60 można umyć takim roztworem również z zewnątrz.

2. Woda z octem

Kolejnym domowym sposobem na niwelowanie zabrudzeń okapu jest umycie go wodą z octem. Środek czyszczący należy przygotować przez zmieszanie ze sobą wody i octu w proporcjach 50:50, następnie przelać go do atomizera i spryskać roztworem brudną powierzchnię. Pozostawić na około 10 minut, później wyszorować gąbką i wytrzeć do sucha.

3. Woda z sodą oczyszczoną

Jeśli tłusty osad pokrywa powierzchnię filtra okapu grubą warstwą, dobrze jest zastosować sodę oczyszczoną. Należy zagotować dużą ilość wody w garnku i wsypać do niej 3/4 szklanki sody oczyszczonej. Zanurzyć filtr w przygotowanej mieszaninie na około godzinę, a później zebrać gąbką namoknięty osad i wysuszyć filtr.

4. Oliwa z oliwek

Zaskakującą metodą usuwania tłuszczu z okapu może okazać się zastosowanie oliwki. Czyszczenie jest niezwykle proste, gdyż wystarczy nałożyć na okap gąbką lub ściereczką warstwę oliwy z oliwek, przełożyć ją ręcznikami namoczonymi w ciepłej wodzie i zdjąć tłusty osad przez pocieranie szorstką stroną gąbki.

5. Rozpuszczalnik

W przypadku zabrudzeń występujących w trudno dostępnych miejsca okapu warto użyć rozpuszczalnika do farb. Aby usunąć osad, należy namoczyć pędzelek w rozpuszczalniku i przetrzeć  nim zabrudzenia. Na koniec trzeba przemyć okap wodą z płynem do naczyń i go wysuszyć.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe