Prawym okiem: przed postępem nie da się uciec

  • 16.09.2017, 09:54
Prawym okiem: przed postępem nie da się uciec
Do napisania tego felietonu zabierałem się od kilku tygodni. Właściwie odkąd przeczytałem w TIT artykuł o przedsiębiorcach, którzy będą zmuszeni wyprowadzić się z budynków przy skrzyżowaniu ulicy Tkackiej i Św. Antoniego. Nieruchomość jest własnością miasta i została przeznaczona na sprzedaż.

Sytuacja analogiczna do tej, z jaką mieliśmy do czynienia z przypadku działki przy rondzie im. Tomaszowskich Olimpijczyków. Jako przedsiębiorca współczuję konieczności przenosin, bo wiem jak długo pracuje się na własną markę i przyzwyczaja klientów do funkcjonowania firmy w konkretnej lokalizacji. Z drugiej strony, jako rodowity tomaszowianin oczekuję od władz miasta racjonalnego gospodarowania przestrzenią publiczną.

 

Nie oszukujmy się, czegoś takiego, jak polityka przestrzenna w naszym mieście nie ma. Nie chodzi nawet o brak planów zagospodarowania przestrzennego, bo te jedynie taką politykę wspierają od strony formalnej. Chodzi bardziej o wizję kolejnych rządzących Tomaszowem ekip i polityków. Widać to wyraźnie, kiedy przegląda się przetargi na zbycie nieruchomości przygotowywane przez miasto. Nie można oprzeć się wrażeniu pewnego chaosu, lub gorączkowego poszukiwania źródeł dochodu do budżetu miasta.

 

Ostatnio jednak obserwujemy pewne zmiany. Miasto zaczyna sprzedawać nieruchomości położone przy głównych ciągach komunikacyjnych. W ofertach przetargowych pojawiły się działki przy al. Marszałka J. Piłsudskiego, Warszawskiej, Św. Antoniego czy właśnie wspomnianej na wstępie Tkackiej. Moim zdaniem jest to właściwy kierunek działania. Tomaszów niestety nie robi najlepszego wrażenia już od samego wjazdu w jego granice. I to właściwie z każdej strony. Mamy w mieście dziesiątki, jeśli nie setki hektarów gruntów do zagospodarowania przy głównych ulicach.

 

Zabudowania jakie mijamy często przypominają baraki a nie atrakcyjną zabudowę  śródmiejską. Jeśli użyć jako przykładu raz jeszcze budynków przy Tkackiej, to z całym szacunkiem dla przedsiębiorców, prowadzących tam swoje firmy, ale nie mogą one dłużej zwyczajnie straszyć w samym centrum miasta. W ich bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się odnowione lub częściowo odnowione trzy i czterokondygnacyjne kamienice o stosunkowo atrakcyjnej formule architektonicznej. Aż się prosi, aby przestrzeń w tym miejscu uporządkować. Sory Winetu ale lajf is brutal.

 

Oczywiście porządkowanie to wiąże się z dużą odpowiedzialnością i nie chodzi sam sens karno cywilny tego słowa ale raczej o świadomość, że zlokalizowanie zabudowań ma charakter stały. Nie wyburzymy ich za rok, by postawić coś nowego i ciekawszego w formie, czegoś co będzie nam się bardziej podobać.

 

Podejmowane decyzje determinować będą przestrzeń na kolejne co najmniej 100 lat. A przecież nietrudno sobie wyobrazić, że ktoś wymyśli sobie postawić sobie trzyklatkowy domek jednorodzinny. Naprawdę takie rzeczy w Tomaszowie się buduje. Jak nie wierzycie mogę wskazać konkretne lokalizacje. Tu dopiero więc potrzebny /lub przydałby się/plan zagospodarowania przestrzennego ale jeśli go nie ma wystarczy po prostu zdrowy rozsądek.

 

To, że sprzedaje się nieruchomości przy ulicy Warszawskiej to również bardzo dobrze. Generalnie jej ożywienie stanowić będzie duże wyzwanie. Bez udziału prywatnego kapitału to się nie uda. Może przy okazji miejskie oferty obniżą ceny gruntów w tym miejscu, które są znacznie przeszacowane /niedawno próbowałem negocjować działkę nieco ponad 1200 metrów, za którą właściciel zażądał 800 tysięcy złotych - uznałem w końcu, że szkoda czasu/.  

 

Podsumowując, prowadzoną działalność gospodarczą nie tylko można ale czasem należy przenieść. W Tomaszowie są setki wolnych lokali w różnych cenach. Raczej nie powinno być problemu ze znalezieniem nowego miejsca. Elastyczność i gotowość rekacji na zmiany w otoczeniu są przecież istotą przedsiębiorczości. 

 

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (61)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

stary tomaszowiak
stary tomaszowiak 20.09.2017, 10:58
Za Komuny rozebrano pożydowski wyszynk z trunkami, restaurację Mazowianka zwaną też Mordownią i nikt wtedy nie płakał. A dzisiaj problem z kilkoma budami drobnych handlarzy na rogu Tkackiej i Antoniego. Rozebrać i zrobić w tym miejscu porządek, w centrum miasta nie powinno być miejsca na slumsy.
.
. 20.09.2017, 12:05
To za na pewno prozydowskie budynki?
stary tomaszowiak
stary tomaszowiak 20.09.2017, 12:44
...w latach 70-tych ub. wieku podczas pogawędek przy kielichu z weteranami pracy, wspominano tu o dobrym żydzie co na kajet dawał napić się koszernej wódeczki, po wypłacie od fabrykanta oddawano mu należność. Bardzo miło wtedy wspominano te lata przedwojenne...
♥
20.09.2017, 13:31
A przy okazji podwajał ilość wypitej wódeczki, bo delikwent był mocno wstawiony.
Dimos
Dimos 19.09.2017, 09:56
Większość nie zna historii miasta. Przedwojenny Tomaszów to miasto gdzie żyli Niemcy, Żydzi, Polacy i Rosjanie. Była cerkiew, kościoły ewangelickie, synagoga. Ta działka według mojej wiedzy była własnością nacji żydowskiej... Wracając do tematu. Gdy Witko był posłem szykanował Zagozdon za sprzedawanie nieruchomości. Przykład udziały w kamienicy na pl. Kościuszki gdzie Witko rozpaczał, że majątek miasta jest wyprzedawany. Gdy został prezydentem szybko zmienił poglądy. Osobiście uważam, że miasto jest złym zarządca nieruchomości i niech powoli sprzedaje. Jak ktoś wyda kilka milionów to z całą pewnością nie powstanie tam smażalnia kurczaków.
@
@ 19.09.2017, 19:33
"Przedwojenny Tomaszów to miasto gdzie żyli Niemcy, Żydzi, Polacy i Rosjanie."
Tomaszów Mazowiecki był cały czas miastem 4 kultur.
"Większość nie zna historii miasta"
Można przypuszczać, że około 60 - 70 % mieszkańców (młodzież i dzieci nawet w większym %) naszego miasta nie zna historii miasta.
klug
klug 19.09.2017, 20:31
"Można przypuszczać, że około 60 - 70 % mieszkańców (młodzież i dzieci nawet w większym %) naszego miasta nie zna historii miasta."
Tu nie ma co przypuszczać, po prostu tak jest. Dodatkowo nikomu z władz (władanych przez katolski kler) nie zależy, by mówić prawdę!!!
♥
18.09.2017, 17:30
" ... to była dla Żydów ziemia obiecana." I jest w dalszym ciągu. Wystarczy poszukać w sieci.
Pietrzak 1968
Pietrzak 1968 18.09.2017, 15:40
Wrzućcie w Google fraze: Pietrzak 1968 I odtworzcie pierwszy filmik z you tube jaki się wyświetli. Czy to nie jest kapitalne?!
Prosba do Pana Redaktora
Prosba do Pana Redaktora 18.09.2017, 13:40
Szanowny Panie Redaktorze,

prosimy o drobna zmianę w tytule, która spowoduje, że będzie on bardziej adekwatny do treści felietonu.
Chodzi o dodanie literki D, by brzmiało tak:
"Przed poDstępem nie da się uciec"

Z wyrazami szacunku, życzeniami wytrwałości w walce z wszelkiej maści oszolomami,

tomaszowianie
A ja
A ja 17.09.2017, 13:53
proponuje wybudowac tam pietrowy dom z wielkimi oknami i umiescic am przybytek typu agencja towarzyska ktorej w naszym miescie brakuje.
kiki
kiki 17.09.2017, 12:21
Postęp w umierającym mieście ?....żarty ktoś sobie stroi.
Cudem będzie dla tego jakaś zapowiedź rozwoju przemysłu w tym grajdole pożydowskim.
Stefan Niesiołowski gromko głosił, że Tomaszów to miasto zbudowane dla Żydów a więc liczę na to, iż za jego pośrednictwem powstanie tutaj ogromna przetwórnia mirabelek i szczawiu, która da prace tysiącom tomaszowian.
Najgorsze
Najgorsze 17.09.2017, 10:48
że nikt nie pomyślał o tym że w tym miejscu w budynku gdzie ostatnio był Bomis znajdował się pierwszy /i niestety ostatni/ tomaszowski teatr na scenie którego występowała nawet Helena Modrzejewska. Lecz nie przypuszczam żeby ten fakt brał pod uwagę "włodarz" naszego grajdoła z zawodu utożsamiający się z szeroko pojęta kulturą i rozrywką...
czytelniczka
czytelniczka 17.09.2017, 12:11
...dodajmy że był to Teatr Żydowski, tak niewiele wiemy o historii naszego miasta...
zgadza się
zgadza się 18.09.2017, 23:46
to był Teatr Noyfelda którego brat tworzył w tym czasie teatr w Nowym Yorku..
.
. 17.09.2017, 13:23
W takim razie dobrze, że go już nie ma. Tak uważam. I mogę tak uważać.
została
została 18.09.2017, 23:50
po nim lekko spadzista podłoga która istnieje w tym budynku nadal mimo upływu tylu lat. Szkoda że mają to rozebrać zamiast wykorzystać dla istniejącej w MCK , DOKu i Uniwersytecie III wieku grup teatralnych...
kiki
kiki 17.09.2017, 12:38
Jaki teatr ?....tam było pierwsze kino w mieście "ODEON"
Kino
Kino 18.09.2017, 23:48
działało wtedy gdy żaden wędrowny teatr nie zaszczycił przyjazdem Tomaszowa...
mieszkaniec
mieszkaniec 17.09.2017, 14:02
Tam był Bomis od kiedy pamiętam a nie kino, nawet ta szczycie sąsiedniej kamienicy byla reklama Bomisu, wiele niedostępnych towarów można było tam kupić.
♥
18.09.2017, 12:04
Bomis był w czasach PRL-u. Przed II WŚ było kino Odeon.
Za późno się urodziłeś
kiki
kiki 17.09.2017, 15:09
Tak powiedział dziadzio i kropka. Świadczą o tym jeszcze ledwo widoczne przedwojenne napisy na elewacji.
^^
^^ 17.09.2017, 21:11
W tym miejscu było kino. Swojego czasu była propozycja ze strony Galerii Arkady żeby ten budynek połączyć i adoptować na centrum kultury, galerię itd. Obecnie jest jeszcze szansa na zrealizowanie tych planów.
Większe Arkady - najlepszy pomysł
Większe Arkady - najlepszy pomysł 17.09.2017, 22:10
To poprośmy Sobańskiego, jeśli się nie obraził, by to wziął i poszerzył działalność o ten lokal.
Robi już to 30 lat, więc jakąś reputacje w tym mieście ma.

Sprzedawanie tego terenu gwarantuje jedynie to, że powstanie tu kolejny fastfood generujący smród i wylewający olej ... nie chcę pomawiać, ale nie wiadomo gdzie... Ewentualnie jakiś warsztat samochodowy jakiejś sieciówki, bo w mniejszych miastach motoryzacja jest teraz na topie. Póki nie wchodza giganty - sieciowe warsztaty (Qcars, InterCars, Total - wszystko ci zrobią, samochód jescze umyją a pracownikom zapłaca 5 zł na godzinę <za mało? Nie podoba się to wynocha. Płaca minimalna jest, ale co tam. Zawsze można komuś wynając kombinezon za 700 zł miesięcznie. Duzi tak lubią robić, robią i PIPy, skarbówki i inne "polaczkowate rzepy" zwykle mogą im skoczyć>), póki nie wchodzą warszataty, małe geszefty prowadzą lokalsi. Są dwie szkoły ponadgimnazjalne o tym, lub zbliżonym profilu, w mieście. Co ci ludzie mają robić jeśli mają nie wyjeżdzać z miasta? To dygresja.

W przeciwieństwie do Autora felietonu, po sprzedaniu tego terenu nie spodziewam się niczego dobrego.
Przeszkadza wam niższa zabudowa? No to będzie Burger King, lub KFC mimo bliskości w galerii pierwszego. Oni nieraz tak stawiają. Odległość 1-2 kilometry dwie franczyzy tej samej marki.
Ten byłby na przykład z małą salką, koncentracjąc się na sprzedaż do auta. Centrum miasta, a lokal jak przy Gierkówce... Zrobią zakole w taki sposób, że samochody będą przejeżdzać mieszkańcom kamienic 2 metry od drzwi. Co to kogo poza mieszkańcami obchodzi? Smród z tego jest niesamowity. Smierdzący olej na całych bulwarach, bo wiatr będzie tam to zwiewał. Już śmiedzi tam z galerii. Nie róbmy tego. Niech Pan Sobański odpali tam coś z kulturą związanego. Jakąś scenę? Nie wiem. Niech nawet browary rozlewają, a od czasu do czasu ktoś pobrzdkąka na ukulele. Wszystko lepsze od biznesu sieciowego w tym miejscu. Market spożywczy (bo dlaczego nie? Choć w najbliższym sąsiedztwie nie mieszka duzo ludzi, ale to jest centrum miasta, trakt komunikacyjny. Jeśli wykroją jakiś parking na 20 aut, to na mniejszy dyskont jest tam miejsce. Wypieprzą wszystkie kwietniki, zaasfaltują tawniki - bo przecież taki jest postęp i zrobią parking aż do ulicy w stronę Niedźwidzia), także mniejszy market, fastfood - KFC, Burger King, Pizza Hut, lub warsztat jakiegoś ponadregionalnego brandu będzie :(

Nie łudżmy się, że do Tomaszowa przyjedzie ktoś by certolić się w coś ambitniejszego, nikt w to się nie będzie bawił, nie mając sentymentu do miasta.

Już półbiedy jeśli powstałaby jakaś duża pizzera jak łódzkie Fierro, ale oni są za mali by coś takiego odpalić. Kasę na teren pewnie mają, ale duży obiekt to jest kolejne 2-3 miliony, więc nie sądzę.
Popieram
Popieram 18.09.2017, 23:53
każdy pomysł który torpeduje wolę sprzedaży działki przez przedstawicieli dojnej zmiany
♥
19.09.2017, 06:05
Widzę, że jesteś przedstawicielem kasty, która popierała okupantów ze wschodu.
Dziadek w UB, ojciec w ORMO, a ty jesteś za Platformą (Nowoczesną z Dawidem Wexlerem jej patronem, oraz KOD-em i wszystkimi innymi partyjkami
składającymi się z tych oderwanych).
Zagranica
Zagranica 17.09.2017, 04:13
Nie moze prymitywny budyneczek w centrum miasta, gdzie sa trzy sklepiki na krzyz, stac i straszyc. Najwyzszy czas zaczac przebudowyac, zabudowywac centrum miasta. Jest tyle do zrobienia! Ten rog jest straszny, a placyk od strony schodow to slums w centrum miasta. Plac na przeciwko Deka smaku tez musi zostac zagospodarowany, bo laka chwastow w calym centrum bardzo zle swiadczy. Rejon po drugiej stronie Wolborki tez sie prosi zagospodarowanie. Budyneczek Deka smaku tez spelnil swoja role i powinien zniknac albo zostac zmodernizowany? Zlikwidowany?

Trzeba zaczac myslec na powaznie, jak zagospodarowac/ zbudowac place przy glownych ulicach Tomaszowa. Lata totalnej satagnacji spowodowaly zastoj, marazm i frustracje. A najlepiej uswiadomic sobie, ze nawet jak postawi sie Palac Kultury i Nauki, to inwestycja sie nie zwroci i nie zarobi na siebie, jak w Tomaszowie nie pojawia sie miejsca pracy, gdzie tomaszowianie moga zrobic pieniadz. I nie chodzi mi tu o jakies handel chinszczyzna, majtki i staniki czy kolejny Lidl. Dajcie ludziom zarobic gdzies a handel sam sie rozwinie i umiesci w odnowionych kamienicach i nowych budynkach.

Z felietonu i glosow w dyskusji wylania sie obraz kompletnego braku wizji zabudowy przestrzennej w Tomaszowie. Przeciez to jest jakis horror, jak moze nie byc planow architektonicznych dotyczacych zabudowy przestrzennej? Miasto sprzedaje place i nie wiadomo, co sie bedzie budowac?
Trzeba bronić spoleczenstwa
Trzeba bronić spoleczenstwa 24.09.2017, 14:02
Prymitywne jest twoje życie zmywacz garnków, zbierać u poetów kelnerzye. Przegrałes je, nie odreagowuj tego na nas. Nie masz już komu medrkujacych bo rodzice powymierali, a nikt nie chciał się z tobą związać? To nie wyzywa się na nas, bo społeczeństwo będzie musiało się bronić.
Andrzej
Andrzej 16.09.2017, 22:27
Terenem zarządza TTBS, czy bierze kasę i nie inwestuje a jak doprowadzi do ruiny to trzeba za bezcen sprzedać. Po co sprzedawać? Miesięcznie biorą pewnie kilkanaście tysięcy czynszu, sprzedadzą za i czynsz z a5 lat. Syf od Tkackiej to dzieło miejskiej spółki a artykuł sugeruje, że to najemcy za to odpowiadają, Firmy sobie poradzą bo i tak to nieliczne sklepy w centrum gdzie trzeba w kolejce czasem postać.
Sama sprzedaż cokolwiek gwarantuje?
Sama sprzedaż cokolwiek gwarantuje? 16.09.2017, 21:57
A postawią KFC ze sprzedażą do auta i tyle. Działki nie są przeszacowane, a nasze miasto jest... delikatnie mówiąc średnio atrakcyjne dla biznesu, który chciałby produkować czy świadczyć usługi tylko na rynek wewnętrzny. Po prostu ludzie są biedni wydając 2/3 dochodu na podstawowe potrzeby - opłaty za mieszkanie i żywność.

Historia budowy galerii o tym świadczy. Miasta dużo mniejsze jak Malbork miały 2-3 tego typu obiekty, gdy W Tomaszowie przez lata nie było żadnego. Za blisko jesteśmy Piotrkowa no i Łodzi. Tomaszów powstał i lata świetności przeżywał w związku z kilkoma, maksymalnie kilkunastoma fabrykami. Po ostatniej wojnie kilkoma. Tego nie ma, to co przyszło ma charakter opakowanego w kolorową nowomowę wyzysku więc trudno oczekiwać od ludzi jakiejś większej konsumpcji.

Zbyt ambitny plan zagospodarowania przestrzennego spowoduje, że nikt się nie zgłosi. Ojcu proponowano cuda na kiju, kawiarnie, cukiernie inne bzdury, i jak się okazało najprostszy pomysł był najlepszym. Ambitne interesiki -
właśnie restauracjki, piwiarnie, a nawet pijackie mordownie z meczami, popadly a handel chabaniną i pietruszką jednak jakoś tam nadal jest opłacalny. Coraz mniej, ale jest.

Trzecia sprawa, akurat moze na tym narożniku przy. Tkackiej nie ma czego ratować, ale w wiekszosci innych budynków w centrum, miasto powinno zabiegać o wpisywanie jak największej ilości obiektów do rejestru zabytków, by po sprzedaży wyburzenie nie było łatwe. Jeśli to nie nastąpi to tylko patrzeć jak będą wyburzac wszystkie pierze pl. Kościuszki. Bo przecież "ohydne" kamienice lepiej zastąpić szkłem na wzór "Panoramy"
Heh, dopiero wtedy wstyd będzie komuś pokazać centrum miasta. Zawsze można powiedzieć, że byly naloty podczas wojny, ale to ponure wymówki. Nich ktoś sobie modernizuje, odbudowuje, ale charakter miejsca powinien z grubsza powinien pozostawać ten sam.

Autor pisze, że przeszkadzają mu połacie niezagospodarowanego terenu w drodze do centrum. A zagospodarowanie w postaci wstawiania blaszanego klocka z napisem Tesco mu się podoba? A tylko na coś takiego możemy liczyć. W Tomaszowie jest jeszcze miejsce na kilka marketów, na pewno na coś większego handlujacego materiałami budowlanymi, więc tylko takich będziemy mieli inwestorów. W dużych miastach mieści się to na rogatkach miasta, a w Tomaszowie będzie przy głównej ulicy...

Ponure, zmuszające do zaciskania powiek.
Jeśli blacha i kostka Bauma ma oznaczać postep, jeśli centrum Tomaszowa miałby wyglądać jak parking pod Rzgowem, to dziękuję bardzo, wolę tak jak jest.
poprawka
poprawka 17.09.2017, 03:00
miało być ceny działek SĄ przeszacowane w Tomaszowie, Zgadzam się z autorem.
PRAWDA...
PRAWDA... 16.09.2017, 13:54
w całej rozciągłości. A gadanie o estetyce to tylko mydlenie narodowi oczu.. Już wysiedlili działkę miedzy Głowackiego a Rondem Olimpijczyków...i co??? stoi pusta zaśmiecona i bez widoków na zagospodarowanie. A my z naprawą butów musimy ganiać na ulicą Koplina. BRAWO !!! ZADBALIŚCIE O TOMASZOWIAKÓW !!! BĘDZIEMY PAMIĘTALI IDĄC DO WYBORÓW !!!
Waski77
Waski77 17.09.2017, 07:51
Na Polnej znajduje się punkt do którego przeniósł się szewc z R.Olimpijczykow więc nie siej propagandy że na Koplina trzeba jechać..
w ktorym miejscu
w ktorym miejscu 18.09.2017, 19:59
na tej polnej?
Przy Rondzie Olimpijczykow
Przy Rondzie Olimpijczykow 16.09.2017, 22:10
Będzie Aldi. W sumie powinien się cieszyć bo mi to poszerza wybór, ale to jest taki ubozszych (choć nie tańszy), Lidl. Bardzo ociagają się.z.inwestycjami, choć w Niemczech to jest sieć dyskontów nr 2. W Warszawie są trzy, jeden na.drodze Tomaszowa przy giełdzie kwiatowej na Bakalarskiej, można sobie obejrzeć. Nic specjalnego. Lidl ma przynajmniej fajną przemysłówke - narzędzia, ale też mocne i tanie buty trekingowe. W Aldi nic z tego. Jeśli centrala nie zaplanuje mocniejszego uderzenia w Polsce, to będą się zawijać jak Deutsche Bank. Jest drogo i z przemysłowych rzeczy tandeta. Zatem nie ma się czym jarać, tu przy Langego. Gdyby powstawal Simply który jest już np w Rawie byłoby zajebiscie. W Simply kupisz 100 gramowe mydło za 74 grosze. Bezpłatne reklamówki którymi można wyłożyć kosz. Ale Aldi? Mnie to nie cieszy.
multi99
multi99 17.09.2017, 10:27
jest dwóch szewców jeden na Jerozolimskiej koło kina Mazowsze a drugi na B. Joselewicza przy skręcie w prawo w ulicę Wschodnią ....
Jednak
Jednak 17.09.2017, 10:44
najlepiej naprawiał buty pan Henryk Śpiewak... i jego warsztat właśnie został zlikwidowany. W dodatku powiem że tylko Pan Henryk produkował buty na wymiar , czego nie robił p0. Kamiński /ani jego następcza/ na Berka Joselewicza ani szewc z Jerozolimskiej.
multi99
multi99 17.09.2017, 10:56
nie wiem z kim rozmawiam ale każdy ma swojego szewca i uważa go a najlepszego .....
Janko
Janko 17.09.2017, 08:15
Racja market Simply przy Rondzie Olimpijczyków byłby oblegany przez klientów natomiast Aldi będzie omijany szerokim łukiem!
16.09.2017, 19:41
Sprzedane? Sprzedane. To teraz sprawa właściciela terenu. Samo projektowanie i i uzyskanie niezbędnych uzgodnień i pozwoleń to może być rok.
Silv
Silv 16.09.2017, 15:23
A ty sądzisz, że zbudowanie czegoś nowego to jest tydzień roboty ? Najlepiej może bez żadnych pozwoleń ...
Kto przy zdrowych zmysłach
Kto przy zdrowych zmysłach 16.09.2017, 13:42
myśli że obecna władza odda w drodze uczciwego przetargu nieruchomości ?Zajmują je poplecznicy popierający Janka Muzykanta ...PIS już zdążył spisiać nie tylko w naszym mieście ale też w kraju.Dojna zmiana została godnie zastapiona .......
16.09.2017, 19:40
A może coś więcej na ten temat. Przetargi mają charakter otwarty. Skoro każdy może wziąć w nich udział, to co w nich nieuczciwego?
klug
klug 16.09.2017, 12:45
Lanie przez cenzora, Strzępka, miłośnika muzykanta wody. Prawda jest taka, że Witko w błyskawicznym tempie wysprzedaje (za bezcen) majątek tomaszowian, by mieć forsę na spłatę "pierwszej" raty za swe populistyczne zagrywki.
O spłatę n-tych rat muzykant, ani jego strzępkowy miłośnik nie będzie się martwił, bo już się dorobili.
16.09.2017, 19:39
Za "bezcen"? Co za wyjątkowy idiotyzm. W Tomaszowie nieruchomości od lat są przeszacowane i przez to nie znajdują nabywców. Zawyżone ceny biorą się z tego, że na rynku budownictwa dominują dwa podmioty. To inny i szerszy temat, o którym być może przy okazji programu mieszkaniowego w TM napiszę. Sprzedaż nieruchomości wzdłuż głównych ulic to obowiązek prezydenta wobec mieszkańców miasta. Kluczem jest posiadanie wizji rozwoju miasta i tego jak miasto ma wygladać.
Janko
Janko 16.09.2017, 12:17
Pewnie, że sprzedawać. Jeżeli się znajdą chętni na postawienie tam czegoś lepszego oczywiście.
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 16.09.2017, 12:10
Popieram autora publikacji. Najwyższy czas zacząć dbać o wygląd miasta mojego urodzenia. Wszędzie widać zmiany, nawet w najmniejszych wsiach i miasteczka, tylko nie w Tomaszowie Mazowieckim. Dlaczego? Bo nie było gospodarza (- rzy) przez parę ostatnich kadencji, bo rządzili handlarze, którym było to na ręke itp., itd.
CZAS NA ZMIANY!!!!!
Jerzy
Jerzy 16.09.2017, 10:55
Takie pożydowskie sklepiki powinny już dawno zniknąć z tego miejsca. W tym reprezentacyjnym punkcie miasta widocznym na Warszawskiej już od Osiedla Niebrów jak i od Alei Antoniego, powinien powstać budynek nowoczesny nawiązujący stylem do pobliskich eklektycznych kamienic. W takim obiekcie znajdą się również lokale dla drobnych sklepikarzy którzy funkcjonują tu od lat. Hala Lodowa i napływ wielu turystów zobowiązują nas do poprawy estetyki głównych ulic miasta.
czytelniczka
czytelniczka 16.09.2017, 14:14
A Pan mieszka w pożydowskim Tomaszowie i to nie przeszkadza? ślady historii należy zachować dla potomnych.
Sami
Sami 17.09.2017, 14:18
Żydzi tu nie mieszkali, więc "pożydowski Tomaszów" to trochę naciągane.
To jest pożydowskie miasto
To jest pożydowskie miasto 17.09.2017, 22:52
Do I wojny światowej było ich akurat w Tomaszwie więcej niż nas. Polacy przychodzili do pracy z okolicznych wsi. Trochę się zmieniło po wojnie, ale nadal do Holokaustu było ich min 30 % W przeciwieństwie do nas to byli posesjonaci - myslę teraz nie o najzamożniejszych rodzinach fabrykanckich, ale reszcie Żydów. Od machajacych batem w fabrykach po "biedotę żydwską" jak lubią się użalać. Nie było pewnie Żyda, który nie mieszkałby na swoim. Popatrz dookoła po rodzinie, na pewno ktoś mieszka w pożydowskim domu... A z resztą, jaką pożydowską? To było zabrane nielegalnie, więc w świetle prawa to są nadal ich domy.

Bawmy się dalej w "przywracanie życia żydowskiego w Polsce", to będziesz miał ...pokój do wynajęcia u właściela, a w wersji praktykowanej w Warszawie, przez podającego się za spadkobierce. W Tomaszwie, będą nam wynajmować, jeśli będzie płacone, nie będą wyganiać, bo pustych lokali komercyjnych jest na pęczki, więc lepszy rydz niż nic. Ale nawet o 5 zł, jeśli będzie to możliwe to zawsze ktoś się odezwie, więc tym bardziej o nieruchomość. On tu nie będzie w smogu mieszkał, mieszkać bedzie sobie nadal we Francji, w reichu, czy nawet w łusa, będzie tu ktoś zardządzał za pensje, będzie dochód spływał i tyle.
Świat jest maly jak nigdy dotąd.

Pomagajmy w tym, zachęcajmy, ocieplajmy ich wizerunek, znów będziemy nędznikami po pińciu kierunkach studiów, z doktoratami ...i bez mieszkań.
Sabina
Sabina 18.09.2017, 13:25
W szkole nas uczono że Tomaszów pobudowała klasa robotnicza tzw. Proletariat a teraz wynika że to Żydzi większość budowali u nas w mieście. Jak to w końcu było?
♥
19.09.2017, 06:59
A mnie w szkole uczono, że mordu 25 000 polskich oficerów (Katyń, Kozielsk, Ostaszkowo ...) w 1940 r. dokonali Niemcy.
.
. 18.09.2017, 16:11
I to akurat była dobra robota PRLu. Większość z nas ma gdzie mieszkać dzięki PRLowi, a nie dzięki rodzinom fabrykantow.

Zresztą Gomułka, jeśli by przedstawić wszystkie jego dokonania, byłby bardzo pozytywnie dziś oceniany. Granica na Odrze i Nysie, wreszcie usankcjonowana, no i przywrócenie większości etnicznej władzy w KC PZPR.

Mówi się o słabo wykształconych "marcowych docentach", których awansowano na miejsce Baumana, Brusa i ich ziomali, którzy też w latach 40stych dostawali katedry w zniszczonym kraju, mając na koncie polityczne szkoły polowe ukończone w ZSRR. Potem owszem, jako nieliczni jeździli sobie po świecie, ale wczesniej startowali jako wykładowcy, najczęściej bez doktorantów. Ba, czesto bez formalnego wykształcenia w sensie magisterium! Zatem kto był lepiej przygotowany? Marcowy docent z doktoratem, czy Żyd że sztetlu gdzies z Zachodniej Ukrainy, którego ojciec był mleczarzem, krawcem czy lichwiarze, a jego jedynym atutem było to, że się zradykalizowal i został komunistą? Proszę powgryzac się w te biografie, poświęcić kilka weekendowych nocy i ocenić samemu.

Na marzec 68 można zatem spojrzeć również jako na budowę polskiej kadry uniwersyteckiej. Wg klucza etnicznego - owszem, ale takim również kierowala się mniejszość żydowska w latach 40stych. Dużo okrutnie egzekwując swoje plany niż tylko bilet w jedną stronę. Mordowano ludzi, dzieci wysyłając do sierocincow, w których wynarwdawiano je, jak pokazał Marczewski w "Dreszczach"

Także, dziękujemy bardzo, powrót do przeszłości nie jest w naszym interesie. Pozwólcie nam budować swój kraj, wy budujcie sobie swój.
Takie
Takie 18.09.2017, 00:49
samo pożydowskie jak większość miast w Polsce. To raczej na wschodzie można było mówić o dominacji Żydów w miasteczkach i to góra do 50%. U nas to 1/3, więc co z 2/3?
.
. 18.09.2017, 13:35
W Tomaszowie byli właścicielami większości fabryk. Infrastruktura, no i przede wszystkim robota która dawała marny bo marny ale jednak kawałek chleb, to powstało tu dzięki nim. A raczej za ich sprawą, bo nie robili tego z jakich humanitarne has, społecznych pobudek. To były inwestycje mające na celu bogacenja się pojedynczych rodzin.

Wszelkie Pieschie, Halpernowie, z Belgii, z Francji, Holandii, z Niemiec, to była zasymilowana jeszcze tam na zachodzie Europy, ludność żydowska. Społeczeństwa zachodnie, były już wtedy na nich wyczulone, szczególnie w państwach hanzeatyckich był bardzo silny lokalny patrycjat z układami no a przede wszystkim jakimś kapitałem do obrony, więc ograniczali Żydom możliwości bogacenia się.

Ale Żydzi przyjeżdżający do takiego zaboru ruskiego, inwestujący na terenach podupadlej, polskiej szlachty mogli liczyć na przywileje, więc to była dla Żydów ziemia obiecana.

Nie da się tego wymazać, bo byłoby to śmieszne, ale można podrasowywac na polską stronę (a my polscy chłopi byliśmy wtedy tansi dla nich niż bela suknia, koń był wart dziesięciu polskich chłopów), jak to robi na żydowska stronę pani od Pasaży Pamięci. Rodzinnie zresztą już zainteresowana ocieplaniem wizerunku polskiego Żyda. Innowatora, filantropa, ewentualnie ciepłego mędrca :))

Ja z kolei nie widzę powodu by się wstydzić swojej chłopskiej tożsamości, do czego - do odczarawania kompleksów, nie pozwalania na zarządzanie nimi przez obcych - wszystkich Polaków zachęcam. Uczymy się jak najwytrwalej, bo do konfrontacji chcemy tego czy nie i tak dojdzie. No i nauka jest narzędziem. Musimy przewozy historie na swoją korzyść, nigdy nie było tak, że była pisana bezinteresownie.
Zjednoczony naród, jedna pięść.
Obecnie
Obecnie 20.09.2017, 13:41
w Polsce wielu właścicieli firm też nie jest Polakami, a nie powiedziałbym, że Tomaszów, Warszawa czy Łódź to miasto niepolskie.
media worker
media worker 24.09.2017, 14:13
A ja bym powiedział. Popracuj u nich, zobaczysz jak to jest.
Dimos
Dimos 20.09.2017, 15:13
Nie przekręcaj historii. Tomaszowskie Getto pochłonęło w zależności od szacunków od 11 do 16 tysięcy istnień ludzkich, głównie żydów i cyganów. Tomaszowscy Polacy stanowili największą mniejszość. Tak kiedyś budowane były miasta od zera. W niespełna 100 lat od zera do dużego dobrze rozwiniętego miasta jak na ówczesne standardy. Niestety PRL sprowadził tu "klasę robotniczą" i mamy co mamy.
Czytaj
Czytaj 20.09.2017, 16:32
ze zrozumieniem.
Dziękuję Panie Jerzy
Dziękuję Panie Jerzy 16.09.2017, 22:41
Te chyba nie są pozydowskie, architektura wygląda na nowszą, ale co do sensu wypowiedzi pan Jerzy ma racje. Jeśli mamy czuć się u siebie, a nie jak przed wojną najtańsze siła robocza, to symbole obcej dominacji ekonomicznej (czyli każdej), dobrze by synkretyzowac na własne potrzeby. Oni się tu zjeżdżać może nie będą, chociaż ilość polskich paszportów wydawanych obywatelom Izraela z roku na rok wzrasta, ale nawet jeśli nie będą się zjeżdżać, to utrwalanie wizji historii, że bez nich siedzielibysmy jeszcze na drzewach, jest dla Polaków katolików, bardzo niekorzystne.

Zatem dziękuję Panie Jerzy, pokrzepila mnie Pana wypowiedź. Myślałem, że jestem sam. Dziękuję.

Pozostałe