Droga do kariery prawniczej

  • 26.08.2021, 09:50 (aktualizacja 26.08.2021, 10:04)
  • redakcja
Droga do kariery prawniczej
Studia prawnicze są jednymi z najbardziej wymagających, interesujących i dających wiele możliwości. O tym, jak wgląda droga do kariery prawniczej, mówi dziekan kierunku prawo w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi adw. dr Mariusz Olężałek.

Jak wspomina Pan początek swojej drogi prawniczej, pierwsze doświadczenia zdobyte w kancelariach?

Młody człowiek, który rozpoczyna studia, ma prawo być nieco przerażony. Z biegiem czasu, kiedy lepiej poznałem otoczenie i zdobyłem wiedzę, zyskałem pewność siebie. Porównuję swoją naukę na uniwersyteckim Wydziale Prawa i Administracji i widzę, że kształcenie w naszej Akademii jest zupełnie inne. Na uniwersytetach bowiem główną formą było i wciąż jest szablonowe przekazywanie wiedzy.

W takim razie, jak wygląda nauka w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi?

Kierunek prawo w naszej uczelni ma profil praktyczny, oznacza to, że przede wszystkim przygotowujemy studentów do zawodu w formie ćwiczeń, warsztatów i laboratoriów. Adepci już na początku zderzają się z realnymi problemami i pod czujnym okiem wykładowców-ekspertów próbują je rozwiązywać.

Czy w AHE studenci mają okazję zmierzyć się z praktyką także poza murami uczelni?

Tak, ponieważ nasi wykładowcy są nie tylko profesorami i doktorami, ale przede wszystkim osobami aktywnymi zawodowo. Kadrę stanowią między innymi sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni i notariusze, którzy przekazują studentom ogromne pokłady wiedzy związanej ze swoją specjalizacją i doświadczeniem zawodowym. Dzięki temu zajęcia odbywają się na przykład na sali sądowej.

Jak wyglądają takie przykładowe zajęcia na kierunku?

Podam przykład prowadzonych przeze mnie zajęć z pisania pism procesowych. Po przygotowaniu kazusu przez studentów i ewentualnym zmodyfikowaniu go przeze mnie, studenci dokonują wyboru, w którą rolę procesową się wcielą, by przygotować symulację wypowiedzi prokuratora, obrońcy, oskarżonego czy też świadków. Ostatni etap zajęć odbywa się na sali sądowej, gdzie symulujemy rozprawę.

Jak pod względem organizacyjnym wyglądają studia?

Są to jednolite studia magisterskie o profilu praktycznym, gdzie ponad 50% zajęć prowadzonych jest w formie praktycznej. Studenci mają możliwość uczyć się w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w trybie stacjonarnym, niestacjonarnym-zaocznym, a także niestacjonarnym wspomaganym przez Polski Uniwersytet Wirtualny.

Jakie rady dałby Pan studentom prawa, którzy dopiero zaczynają swoją karierę?

Nie bać się. Istnieje przeświadczenie, że prawo to coś bardzo prestiżowego, więc pojawiają się lęki „czy ja sobie poradzę” i w wyniku takiego myślenia niektóre osoby rezygnują z podjęcia studiów. Ja jednak zachęcam, aby próbować. Moja rada to zaryzykuj i rozpocznij naukę. Ryzyko się opłaca, ponieważ kandydaci, którym ja poleciłem studia prawnicze w AHE, nie zawiedli się. Teraz dziękują mi za to i zostają z nami do końca studiów. Mimo, że co roku mamy w kraju kilka tysięcy absolwentów prawa, to nadal jest na nich zapotrzebowanie. Analizując statystyki w Polsce i przeliczając na obywatela, daleko nam do Europy Zachodniej. Należy także zaznaczyć, że po prawie nie tylko można być sędzią, prokuratorem, adwokatem, radcą prawnym czy notariuszem, ale można także nie wybierać dalszej drogi kształcenia zawodowego, a otworzyć własną kancelarię doradztwa prawnego. Sprawdź ofertę i rozpocznij drogę do kariery prawniczej:
 

https://www.ahe.lodz.pl/prawo

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

???
??? 26.08.2021, 12:32
Jaka piękna opowieść tych (być może) nie "biorących pod stołem w łapę" , tzw. "prawników". Chyba się rozpłaczę!!!
Jeszcze żadnej trudnej sprawy nie wygrali, a już (być może) wielokrotnie 'wzięli"....

Nauka radziecka zna takie przypadki.
Kariera mamusi: sąd, prokuratura, z prokuratury, komornik, wypieprzenie mamusi z tego stanowiska, prywatne biuro prawnicze.
Synuś: totalny głąb bez jakiejkolwiek szkoły, jednak zatrudniany w kolejnych biurach komorniczych. Uniknął kłopotów w pewnych sprawach,dzięki mamusi.
???
??? 27.08.2021, 16:00
Dopisek do tego, co powyżej:
i niech mi nikt nie mówi o możliwości przeprowadzenia jakiejkolwiek, tzw. "reformy" wymiaru sprawiedliwości.
Kaczor i Jego spółka próbują to zrobić, jednak - marne ich szanse.

W Niemczech i na całym zachodzie Europy, system wymiaru sprawiedliwości, to jest jeden wielki bajzel. Politycy - przestępcy (łapówy, przekręty gospodarcze i inne), typują, a następnie wybierają tych samych sędziów, których wytypowali. Ogólny śmiech na sali.

Wymiar sprawiedliwości - WSZĘDZIE - to zawsze jest państwo w państwie, a raczej to wielka sitwa, kasta, mafijna, polityczna kasta w państwie.
U nas, to jest czerwona i łapówkarska kasta, w dużej części pochodząca z komuny. Układy w tej kaście są proste, jak budowa cepa.
Tatuś/mamusia byli za komuny "dobrze ustawionymi": sędziami, prokuratorami, komornikami, więc teraz: córunia, synalek, synowa, zięć, itp., itd., zawsze mają dobre "wejścia" w ten przestępczy układ "prawniczy" i zawsze będą do upadłego bronić tego układu.
Dlatego, najróżniejsze, tzw. "prawnicze" szumowiny, najbardziej drą gęby przeciw reformie systemu prawniczego w Polsce. :

Dziwię się Kaczorowi, że liczył na to, że ten mafijny układ pokona.

Pozostałe