„Kroniki wypadków zwykłych i niezwykłych według Andrzeja Kobalczyka” w ramach cyklu „ Spotkania z historią i nie tylko…” w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim

  • 09.09.2017, 18:59
  • Joanna Sztymelska
„Kroniki wypadków zwykłych i niezwykłych według Andrzeja Kobalczyka” w…
W piątek, 8 września 2017 roku, w Muzeum im. Antoniego hrabiego Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie zatytułowane "Kroniki wypadków zwykłych i niezwykłych według Andrzeja Kobalczyka". Spotkanie zostało zorganizowane w ramach cyklu "Spotkania z historią i nie tylko". Uczestnicy zaproszeni zostali do sali, w której dr Gabriela Ziółkowska przygotowała wystawę z fotografiami z lat międzywojennych z naszego miasta.


Andrzej Kobalczyk jest wspaniałym gawędziarzem, człowiekiem, który niezwykle ciekawie przybliża swoje pasje. Tego wieczoru mówił o zwykłych wydarzeniach, które w latach międzywojennych opisywała prasa. Mówił o życiu tomaszowian, naszych dziadków i pradziadków. 


Powiedział o kilku krwawych faktach z przeszłości, jakie w naszym mieście się rozegrały, o nieszczęśliwej miłości, przez którą dochodziło do tych tragedii. Przytoczył kilka anegdot dotyczących dorożkarzy, którzy w latach 20-tych i 30-tych zapewniali transport mieszkańcom Tomaszowa latem i zimą. Opowiedział o zdemaskowaniu fałszywej zakonnicy, o budowie mostu na Wolbórce, o doktorze Narewskim i kopcu, który miał być usypany. Wyjątkowo interesujące spotkanie, które uczestnicząca w nim młodzież na pewno długo będzie pamiętać. 


Andrzej Kobalczyk jest autorem książki pt. " Sekrety Tomaszowa i Spały", którą wydało wydawnictwo Księży Młyn na początku maja 2017 roku. W książce wykorzystana jest część materiałów z prasy archiwalnej. które najpierw znalazły się na łamach Dziennika Łódzkiego (ukazują się w piątki w cyklu pt. Historie odnalezione") i od maja ubiegłego roku ukazało się już 70 odcinków. 

 

 

 

Andrzej Kobalczyk to człowiek z pasją i otacza się podobnymi sobie osobami. Na spotkaniu podziękował tym, którzy go wspierają, razem z nim poszukują wiadomości z dawnych lat: Jerzemu Pawlikowi, znanemu tomaszowskiemu kolekcjonerowi zdjęć archiwalnych i pocztówek, Marianowi Frączkowskiemu, znanemu działaczowi Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa, Tadeuszowi Zarębskiemu, Wiesławowi Strzeleckiemu, senatorowi Ryszardowi Bonisławskiemu i wielu innym osobom, np. Mirosławowi Bernackiemu, który udostępnił zdjęcie kopca dr. Narewskiego.

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe