Tłuste koty do roboty

  • 22.10.2021, 16:23 (aktualizacja 22.10.2021, 16:37)
  • redakcja
Tłuste koty do roboty
Polskie samorządy zżerane są przez patologiczne mechanizmy, które de facto utrudniają ich sprawne funkcjonowanie. za to generują gigantyczne koszty. System wyborczy powoduje, że najsilniej garną się tu osoby o niskich kwalifikacjach, dla których bycie lokalnym politykiem jest jedyną szansą na przeżycie. Od lat obserwujemy urzędnicze kariery, które były możliwe tylko dzięki załapaniu się na mandat radego. Gdy przyjrzymy się bliżej, to w radach trudno znaleźć kogoś, kto nie byłby urzędnikiem, nauczycielem samorządowym, pracownikiem spółki lub członkiem rady nadzorczej. Niski poziom kompetencji powoduje, że ich główną rolą jest podpisywanie przez kogoś innego "kwitów" i... pozowanie do fotografii w czasie imprez, na których brylowanie gwiazdy samorządowe wprost uwielbiają. Co do jednego możemy być pewni, ci którzy solidnie i uczciwie pracują, nie są kompletnymi leniami, nie mają czasu na wędrówki z uroczystości na uroczystość, z konferencji na konferencję. Sejm na wniosek Pawła Kukiza przyjął niedawno nowe przepisy antykorupcyjne.

Gdy się przyjrzeć Radzie Powiatu Tomaszowskiego, w której zasiadają 23 osoby, to tylko dla dwóch z nich źródłem utrzymania nie jest sektor finansów publicznych. Moja skromna osoba oraz Paweł Piwowarski z Ujazdu i 21 reprezentantów samorządowych i nie tylko instytucji, Wydawać by się mogło, że mamy do czynienia z samymi fachowcami, jednak, kiedy zaczynamy przysłuchiwać się obradom, czar szybko pryska i specjalista - wuefista okazuje się jedynie wydmuszką, a całą swoją aktywność i ograniczoną kreatywność kieruje w stronę załatwiania sobie coraz to nowszych profitów. Rekordziści są w stanie złapać nawet 2-3 fuchy.

Czy w którejś z nich pracują solidnie? Raczej jest to mało prawdopodobne. Zresztą nie o to przecież chodzi, by pracować, bo zadania za nich wykonają urzędnicze mrówki. Radny pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą i jego zadaniem jest głosować i... nie pyskować. Wtedy szef nie zauważy, że na przykład zajęcia lekcyjne prowadzone są przez nauczyciela radnego zdalnie z ciepłego kraju. Ktoś powie: co za różnica skąd? Otóż zasadnicza, bo pracodawca ponosi odpowiedzialność za pracownika, a ciekaw jestem, co zrobiłby na przykład gdyby doszło do nieszczęśliwego wypadku. Zresztą sam taki "pracownik" nie jest najmądrzejszy, co świadczy o samorządowym potencjale intelektualnym. Nie wierzycie, że tak się dzieje? Naprawdę tak jest i moim zdaniem takimi tematami powinna zajmować się prokuratura. 

Tymczasem PiS razem z Kukizem przygotowali tego rodzaju cwaniaczkom niezbyt miłą niespodziankę. Od nowej kadencji takie łączenie funkcji nie będzie już możliwe. Nie będzie można być radnym i równocześnie pracownikiem w innym samorządzie i to niezależnie od szczebla, Obecnie można być urzędnikiem w powiecie i radnym w mieście. Można zasiadać w radzie nadzorczej miejskiej spółki a nawet być jej prezesem. Radny wojewódzki może być dyrektorem, członkiem rady nadzorczej, radny miejski może symulować pracę w powiecie. Po zmianach to się skończy. To nie znaczy, że nie można będzie kandydować. Możliwość taka będzie, ale po wyborze trzeba będzie się na coś zdecydować. Praca zawodowa w urzędzie albo wykonywanie mandatu radnego. Tylko komu będzie taki pracownik niegłosujący potrzebny. 

Rozwiązanie takie jest szeroko krytykowane. Podnosi się głównie to, że eliminowani są specjaliści. Czy aby na pewno? Faktycznie w radach brakować zaczyna niezależnych i zaangażowanych społecznie fachowców, ale powody są zupełnie inne. Nie chodzi wcale o pieniądze. Mimo, że mówimy o tym od lat wcale nie jesteśmy społeczeństwem obywatelskim. Może będzie więc okazja by to chociaż odrobinę zmienić. 

Pytanie: co zrobić z inną, równie poważną patologią, jaką jest masowe zatrudnianie członków rodzin lokalnych polityków? Tu problem może być nieco większy. Nie można przecież zakazywać nikomu pracy, tylko dlatego, że tata lub mama są radnymi lub urzędnikami. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zenek
Zenek 24.10.2021, 13:37
A można być radnym powiatowym, członkiem komisji edukacji i jednocześnie nauczycielem w dwóch szkołach ponadpodstawowych? MOŻNA.
Kargul
Kargul 23.10.2021, 18:59
W zeszłym tygodniu naloty policji na szkoły w sprawie noszenia maseczek a w urzędach prawie nikt nie nosi, aż dziwnie się czułem wchodząc z zasłoniętą twarzą do np. starostwa 😁😁😁😁😁
Figo-fago
Figo-fago 23.10.2021, 16:28
Na podstawie materiału powyżej, piszę tak: jeden facet, będąc katechetą, był równocześnie i radnym. Co prawda, zarówno jako katecheta, jak i radny, sukcesów nie odnosił.
Potem został wykonawczym, samorządowym szefem powiatu i wreszcie zrezygnował z posady katechety. Jako szef w powiecie, na tym stołku też sukcesów nie odnosi. W tym układzie, jednym sukcesem człowieka jest to, że po wyborach załapał się na taką fuchę. Opisany powyżej przykład, to "klasyk" tego, o czym piszecie powyżej.

Po obowiązującej ustawie Kukiza, przekonamy się, jakie cyrki będą się odbywały w trakcie wyborów w 2023 roku. Wszystkie miernoty będą trawę jedli, pazurami tynk ze ścian wydrapywali, aby się załapać chociażby na ten mandacik radnego. Człowiek z zawodem, nie będzie rwał włosów z głowy. "Cóś" wiem na ten temat......

I może wreszcie skończą się takie sytuacje, z jaką miałem do czynienia. Stoję na korytarzu starostwa (nie ważne którego), idzie urzędniczka starostwa i mi się kłania, ja jej się odkłaniam i myślę: znam tę twarz, ale kto to jest ? I za moment wiem , kto to jest: to małżonka wicestarosty. Nie miałem czasu, aby się dowiedzieć, co ta kobieta "robi" w tym starostwie. Ale się dowiem....
Marek Warcik
Marek Warcik 26.10.2021, 12:27
nie rób sobie kłopotu ona tam nie pracuje, wyjdziesz na idiotę
Kotprezesa
Kotprezesa 22.10.2021, 23:02
Wielka polska urzędnicza z udziałem mniej więcej 30% kapitału polaków.
Głupiś boś biedny , biednyś boś głupi !
pixie and dixie
pixie and dixie 22.10.2021, 23:02
Ilu jest nauczycieli w powiecie ??? 3 miejsca pracy, urlopik czy zdalne nauczanie w czasie roku szkolnego - egipt , szwajcaria i teraz chorwacja . Wyborcy powinni zapamiętać .
m&m
m&m 22.10.2021, 19:32
Aaaa . I tłuste koty, to się do roboty nie nadają. Więc cytując klasyka. Wszyscy won.
m&m
m&m 22.10.2021, 19:21
Wszyscy Kukiza od k... ostatnio wyzywali, ale może on rzeczywiście spełni jakąś swoją idealistyczną misję. Oczywiście wchodząc między wrony musiał się trochę sk ..... , bo w tym towarzystwie inaczej się nie da i po prostu polityka rządzi się swoimi prawami, ale ja mu trochę wierzę w tej sprawie, że jednak on czuje w sercu jakąś misję walki z tym całym partyjniactwem, korupcją, obsadzaniem i wszelką znaną wszystkim patologią. Tylko, że nie do końca wierzę, że zrobi to razem z pisem, bo chyba nie ma tam aż tyle siły przebicia, a w tej partii, podobnie jak w innych sektach , które są u władzy, jest pełno tego ku.... z którym on chce walczyć. Ale życzę sobie i wszystkim , aby to się udało, bo rzygam na dwa metry jak patrzę na sytuację opisane w artykule. Brzydzę się tego typu pasożytami. Wszystko zależy od edukacji społeczeństwa, które powinno zrozumieć, że wyznawanie partyjnej religii i walki frakcyjne są dla wąskiej grupy osób korzystających, a cała reszta powinna patrzeć na ręce tym bardziej tym, na których się głosowało. I hejtowac, sprawdzać, rozliczac, pytać, przypominać obietnice i przede wszystkim Pamiętać wszytko. Nie powinno się mówić za kim jesteś. Sympatie powinny trwać pięć sekund przy urnie. A potem tylko rozliczanie.
rwd
rwd 22.10.2021, 19:18
A najciekawsze, że ludzie chodzą na głosowania i na nich głosują. I to mnie dziwi.
sed
sed 22.10.2021, 16:41
Powinno być tak: jeden obywatel może zarabiać w jednym „źródełku” gdzie jest grosz publiczny nawet gdyby było tam 1% udziału państwa.
?
? 22.10.2021, 13:44
Szymka to nie dotyczy? Też otwierał kładkę.
Kukiz
Kukiz 22.10.2021, 13:31
Kocham Cię!!!
Dimos
Dimos 22.10.2021, 11:08
W Radzie Miasta jest nieco lepiej.
Na szybko wymienię Walasik, 2x Kucharski, Witczak, Goździk, (od zawsze sektor prywatny) Wodziński (emeryt) to już 6 na 23.
Fakt ustawa zrobi roszady. Oby emerytów i rencistów nie przybyło...
Kto sie nie chcial uczyc prowadzi byznes
Kto sie nie chcial uczyc prowadzi byznes 22.10.2021, 16:10
Hmm. Chcialbym zrozumiec, prosze pomoz mi. Na czym polega wyzszosc "sektora prwatnego" w takim Tomaszowie. Przeciez to jest mnie lub bardziej ale zawsze hohsztaplerstwo. Poziom obslugi jest tu na tyle niski, ze teraz to nawet nie pilne kserowki odkladam na wyjazd do Warszawy, gdzie moge to z pensrivea zrobic sam. Bedzie tego wiecej, to odkurze drukarkarke dokupie toner i bede dukarzem w domu. Zaluje tylko ze nie kupilem w Action tej laminarki za 50 zlotych, bo ponoc laminuje niezle a tutaj u czeresniakow to mozna nawet zarobic w twarz przy jakis obiekcjach ze trzeci miesiac maszyna nie dziala. A jak dziala to dostajesz z faldami. Mozna by przymknac oko, gdyby bylo taniej, ale jest zawsze drozej niz w Copy General...

Julcio
Julcio 22.10.2021, 11:05
Takie obiecanki jak to że nie można łączyć radnych w samorządach z pracą w samorządach kwak i jego partyja obiecywali już w 2015 r przed wyborami. Jak potem było i jak nadal jest każdy widzi ! Zastanawia mnie jednak zmiana kierunku paryjnego piszącego w stronę piskukiz. Czyżby fochy w obecnej rodzinie ?
Aga
Aga 22.10.2021, 23:54
Rzeczywiście. Nareszcie jakis sensowny artykuł. O co tutaj chodzi?

Pozostałe