Budżet Miasta zmienny niczym kobieta 

  • 22.10.2021, 19:05 (aktualizacja 22.10.2021, 20:06)
  • redakcja
Budżet Miasta zmienny niczym kobieta 
Niemal na każdej Sesji Rady Miejskiej zmieniany jest budżet na bieżący rok. Radni najczęściej dopytują o drobiazgi o charakterze kosmetycznym, gdy pojawiają się tematy poważniejsze, dyskusja przygasa. Czy Tomaszów będzie musiał płacić wysokie odsetki od kredytów i czy jesteśmy na to gotowi? To dwa najważniejsze pytania budżetowych obrad

Wśród zmian znalazły się między innymi ponad 63 tysiące złotych, z tytułu refundacji przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej kosztów poniesionych na organizację Ogólnopolskich Senioraliów, które odbyły się w Tomaszowie 28 września 2021 roku. Wśród zaproszonych na uroczystości gości był Premier RP, Mateusz Morawiecki. 

11.350,00 zł otrzyma miasto z tytułu refundacji kosztów obsługi zadań realizowanych w ramach porozumienia z Wojewódzki Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w zakresie realizacji programu rządowego "Czyste powietrze".

15.865,90 zł, otrzymaliśmy z tytułu odszkodowania od ubezpieczyciela za uszkodzone mienie na obiekcie sportowym „Przystań” w czasie tegorocznego gradobicia. 

Więcej o  30.000,00 zł z kosztować magistrat będą  usługi pocztowe i wywóz odpadów komunalnych z Urzędu Miasta

Zmniejszono  plan wydatków o kwotę 38.000,00 zł przeznaczoną na realizację zadania pn. „Aktywny senior i junior w Tomaszowie Mazowieckim” w ramach Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Środki przesunięto do wydatków majątkowych.

O 106.000,00 zł zapłacimy za zużycie energii elektrycznej na oświetlenie ulic i placów w mieście.

Zmieniają się plany dotyczące remontów dróg i ulic. Zwiększono o kwotę 60.000,00 zł wydatki na modernizację chodnika na ulicy Koplina. Nie będzie natomiast opracowanej dokumentacji projektowej przebudowy ul. Piaskowej - etap II oraz ul. Smolnej i Północnej. Realizację zadania przesunięto na rok 2022 w związku z koniecznością dokonania uzgodnień z GDDKiA w zakresie połączenia ulic z drogą krajową nr 48,

Na dokumentację projektową rozbudowy ul. Kwarcowej i ul. Szymanówek również poczekamy rok dłużej,  w związku z koniecznością wykonania podziałów nieruchomości w celu poszerzenia pasa drogowego ulic oraz uzyskania decyzji ZRiD

Na rok 2022 przesunięta zostanie przebudowa odcinka ulic: Gminnej i Hubala. Konieczne okazało się opracowanie projektu przebudowy linii elektroenergetycznej w ul. Hubala w związku z decyzją o budowie ciągu pieszo-rowerowego.

Zdjęto z budżetu 913.100,00 zł przeznaczone na realizację zadania pn. „Centrum sportowo-rekreacyjne Aktywna Dwunastka - rozbudowa zaplecza sportowego wokół boisk - I etap" w ramach Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Realizację zadania przesuwa się na rok 2022 w związku z koniecznością wycinki drzew w sezonie zimowym.

W mieście będzie czyściej dzięki zakupowi ciągnika komunalnego wraz z osprzętem na potrzeby Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta oraz kosiarki samojezdnej czołowej wraz z zasobnikiem.

W dyskusji nad budżetem jako pierwszy (i jedyny) glos zabrał Piotr Kucharski. Dopytywał przede wszystkim o przygotowania do przyszłorocznej uchwały oraz o straty, jakie wynikają z ustaw podatkowych wprowadzonych w ramach pakietu Polski Ład. Radny dokonał też projekcji oprocentowania WIBOR, jakie obowiązywało 10 lat wcześniej na obecny stan zadłużenia miasta. Według jego szacunków, koszty obsługi, kredytów, jakie zaciągnęło miasto wzrosnąć mogą o 500 procent. To, że stawki oprocentowania wzrosną nie ma nikt wątpliwości. Kwoty są niebagatelne, bo koszty samych odsetek mogą poszybować z 6 do ponad 30 milionów złotych. Czy miasto jest na taką ewentualność gotowe? Odpowiedzi na postawione pytania nie uzyskał.

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe