Droższe parkowanie w strefie. Wyższe opłaty. Tomaszowianie mogą parkować taniej

  • 24.10.2021, 10:40 (aktualizacja 30.10.2021, 16:00)
  • redakcja
Droższe parkowanie w strefie. Wyższe opłaty. Tomaszowianie mogą parkować…
- Podstawowym celem wprowadzenia zmian w Strefie Płatnego Parkowania jest zmniejszenie ruchu ulicznego, co wpłynie w szczególności na ochronę środowiska oraz poprawę dostępności miejsc postojowych w najbardziej zatłoczonych obszarach miasta - czytamy w uzasadnieniu uchwały wprowadzającej zmiany w opłatach za parkowanie na terenie naszego miasta. Najmocniej dotkną one osoby przyjeżdżające do Tomaszowa i nie posiadające karty Parking+

Zgodnie z zapisami ustawy o drogach publicznych korzystający z nich  są zobowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w wyznaczonych strefach płatnego parkowania. Nowelizacja ustawy o drogach publicznych od dnia 5 września 2019 roku daje samorządom możliwość zmiany zasad funkcjonowania płatnych stref parkowania, w tym stawek opłat za postój pojazdów w strefie

Wprowadzając strefy płatnego parkowania w Tomaszowie kilka lat temu miano na celu zmniejszenie ruchu ulicznego. Za rozwiązaniem przemawiały głównie argumenty upłynnienia ruchu oraz środowiskowe. Rzeczywiście w miejscach newralgicznych, takich jak Urząd Miasta, czy Starostwo Powiatowe, trudno było załatwić jakąkolwiek sprawę. W godzinach urzędowania wszystkie miejsca parkingowe oraz chodniki zajęte były przez auta pracowników. 

Marcin Witko postanowił wyjść na przeciw mieszkańcom i nieco złagodzić skutki wprowadzenia strefy, wprowadzając bezpłatną komunikację dla mieszkańców Tomaszowa. Liczba pasażerów wzrosła, zmniejszyła się liczba kursów, a samochodów na ulicach jednak nie ubyło. 

Wczoraj pisaliśmy o problemach z najmem lokali użytkowych w centrum miasta. Jedną z przyczyn jest istnienie strefy. Brak bezpłatnych miejsc parkingowych powoduje, że przedsiębiorcy szukają innych lokalizacji. Potrzebne więc rozwiązanie o nieco innym charakterze, Być może warto wprowadzić nieco inny system pobierania opłat. Można dla przykładu wprowadzić pierwsze 30-45 minut bezpłatne. W tym czasie parkujący miałby czas załatwić swoją sprawę, czy dokonać zakupu. Z kolei podnieść stawkę opłaty za kolejne minuty i godziny parkowania. 

Nowa uchwała, przyjęta jednogłośnie przez radnych wprowadza wyższe stawki opłat za korzystanie ze strefy dla użytkowników nieposiadających karty Parking +.

- Z dotychczasowych obserwacji wynika, że problemem jest niska rotacja pojazdów (nie można jej wymusić przy niskich stawkach opłaty jednostkowej) dla pozostałych użytkowników strefy.

- twierdzą urzędnicy z tomaszowskiego magistratu. 

Radni zwiększyli też opłatę dodatkową za niewniesienie opłaty za parkowanie w  Strefie do wysokości 150 zł. Celem jest wyeliminowanie nielegalnych użytkowników strefy, którzy notorycznie nie wnoszą opłat. Wpływ na wzrost opłaty dodatkowej maja też rosnące koszty windykacji i egzekucji należności. Zapisy uchwały dają jednak możliwość zmniejszenia jej wysokości  w przypadku wniesienia jej w terminie do 14 dni od dnia wystawienia wezwania.

Radny Michał Kucharski zwrócił uwagę, że kartę Parking+ mogą posiadać jedynie osoby posiadające Kartę Tomaszowianina. Przypomniał, że duża grupa mieszkańców gminy wiejskiej Tomaszów jednak pracuje i prowadzi działalność na terenie miasta. Problem jednak w tym, że osoby te podatki odprowadzają w miejscu swojego zamieszkania Aby mogli korzystać z ulg parkingowych potrzebne byłoby porozumienie z władzami gminy. Różnice w cenie jak pokazuje zamieszczona poniżej tabela są niebagatelne. 

- Nasze stanowisko w tej sprawie było od samego początku jasne. Chodzi am o to, by z ulg i preferencyjnych stawek, mogli skorzystać w pierwszej kolejności mieszkańcy Tomaszowa, którzy tu płaca podatki. 

- wyjaśnia Szymon Michalak, dyrektor ZDIUM w Tomaszowie Mazowieckim. 

W strefie B

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Babcia Jadzia
Babcia Jadzia 26.10.2021, 13:42
Ten Marcin Witko to taki dobry wujek co to tak dba o swoich mieszkańców. A to załatwi bezpłatną komunikację która nie jest bezpłatna. A to wprowadzi duże ulgi dla mieszkańców za parkowanie kiedy w kasie pusto i trzeba na kredytach jechać. Pan Marcin załatwił też nam mieszkańcom tanie tankowanie w MZK gdzie miało być tak tanio a jest drogo niż u konkurencji.
Ten Pan Marcin to klawy gość.
Edek
Edek 25.10.2021, 08:21
Najwyższy czas zacząć chodzić pieszo dla zdrowotności i oszczędności Tomaszów jest taki mały od dwóch lat stosuje tą metodę i nie narzekam kwestia przyzwyczajenia
Ostry
Ostry 24.10.2021, 16:50
Zarżną to miasto, ten kraj.
Mieszkanka gminy tomaszow
Mieszkanka gminy tomaszow 24.10.2021, 15:45
Przykre jest to że osoby pracujace w Tomaszowie ale mieszkajacy poza Tomaszowem i od wielu lat odprwadzaja podatek skarbowy dla miasta nie maja mozliwsci skorzystania z karty Tomaszwianina.
t
t 24.10.2021, 13:36
Podnoszenie cen za parkowanie będzie zmuszało kierowców, którzy krążą po ulicach po kilka razy szukając darmowych miejscach postoju. Prawdopodobnie naszym radnym wpadnie do głowy pomysł żeby zrobić wszystkie ulice i place w całym mieście zrobić płatne.
WuPe
WuPe 24.10.2021, 20:19
Podniesienie opłaty spowoduje dokładnie coś innego, brak kierowców krążących za wolnym miejscem na płatnym parkingu.
zzz
zzz 24.10.2021, 12:37
Nie wiem, wszystko będzie teraz traktowane, jako złośliwość, ale bez kitu zarówno jak Trzaskowski rozszerzał strefę jakoś rok temu, tak i tutaj ...po prostu bardzo się cieszę. I przysięgam, że nie chcę nikogo obrazić. Jeśli to nastąpiło, to uniżnie przepraszam.
Gienek
Gienek 24.10.2021, 18:57
Wina Tuska
?
? 24.10.2021, 20:37
Jak się czujesz?

Pozostałe