15 lat więzienia za fałszywe certyfikaty covidowe. Policjanci rozbili grupę przestępczą

  • 23.11.2021, 13:16 (aktualizacja 25.11.2021, 20:32)
  • News4Media
15 lat więzienia za fałszywe certyfikaty covidowe. Policjanci rozbili… pacjent.gov.pl
Handel nielegalnymi paszportami covidowymi kwitnie, choć w zderzeniu z zakażeniem korzyści z ich posiadania zdają się nie mieć większego znaczenia. Dokument nie jest bowiem w stanie zrekompensować szkód, jakie koronawirus realnie wyrządza w organizmie. Policjanci z CBŚP rozbili właśnie jedną z grup, która oferowała podrabiane certyfikaty. Członkowie szajki usłyszeli już zarzuty.

Stawka większa niż zdrowie

Zaledwie tydzień temu media obiegła informacja o kobiecie, która w krytycznym stanie trafiła do szpitala w Bolesławcu, przedstawiając fałszywy certyfikat o przyjęciu szczepienia przeciw COVID-19. Informacja ta potwierdzona była przez system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Resztką sił pacjentka przyznała, że dokument wystawiony był w sposób nielegalny. To tylko jeden z przykładów nieodpowiedzialności, która może okazać się tragiczna w skutkach.

Handel kwitnie

Nie brakuje przestępców, którzy podrabiają rzeczone certyfikaty. Jedną z takich grup rozbili właśnie funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji. Lubelski wydział prokuratury krajowej nakazał zatrzymanie 11 osób związanych z nielegalnym procederem. Członkowie szajki mieli samodzielnie wyszukiwać niezaszczepione osoby i za opłatą w wysokości 1000-1500 zł oferować im wydanie paszportu covidowego oraz gwarantować wpis w systemie e-zdrowie. Jak podaje RMF24, szacowana liczba fałszywych certyfikatów wystawionych przez grupę może przekraczać 100. Wśród zatrzymanych jest m.in. pracownik punktu szczepień. Fałszerzom grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zaszczepionka
Zaszczepionka 23.11.2021, 23:30
Ci ludzie to bandyci. W czasie pandemii faktycznie powinni to zakwalifikować jako nieumyślne spowodowanie śmierci. A paniom pielęgniarkom które fałszowały certyfikaty zabrać prawo wykonywania zawodu.
Julcio
Julcio 23.11.2021, 19:09
Surowo karać nie tylko tych którzy te paszporty fałszowali i sprzedawali , ale też tych którzy je kupowali , a po zakażeniu obciążyć ich kosztami leczenia , bo zachorowali na własne życzenie !
Diabeł
Diabeł 23.11.2021, 15:57
Powinni ich sądzić za nieumyślne spowodowanie śmierci.
Diabeł
Diabeł 23.11.2021, 15:52
Może to są ci legendarni pacjenci w pełni zaszczepieni, którzy trafili na intensywną terapię ;) Antyszczepionkowcy potem mówią "poco szczepić skoro szczepionki nic nie dają". Swoją drogą to jest dowód na głupotę antyszczepionkowców bo naprawdę trzeba być głupim żeby specjalnie kupić niedziałające lekarstwo gdy można mieć działające za darmo. To tak jakby za w salonie samochodowym za cenę nowego auta kupować zardzewiałego szrota z powybijanymi szybami i bez kół. Interes życia. Sól fizjologiczna za 1000 zł ;)

Pozostałe